Kredyt hipoteczny w obcej walucie - zalety i wady

Jeszcze kilka lat temu kredyt hipoteczny walutowy królował wśród ofert banków, z kredytem we frankach szwajcarskich na czele. Dziś nie otrzymamy już tak łatwo zobowiązania hipotecznego w obcej walucie.

Kredyt hipoteczny w obcej walucie - zalety i wady
Kredyt hipoteczny walutowy nie dla każdego

Poza decyzją o wyborze banku, w przypadku kredytu hipotecznego, musimy także zdecydować w jakiej walucie go weźniemy. Może to być kredyt hipoteczny w polskich złotych, bądź w walucie obcej: euro, franku szwajcarskim i innych.

 

Oferta banków uległa zmianie, gdyż obecnie na kredyt walutowy mogą sobie pozwolić nieliczni i nie w każdym banku go dostaniemy. Kredyt hipoteczny walutowy jest przeznaczony dla zamożniejszych klientów, a zarobki muszą wynosić powyżej kilkunastu tysięcy złotych netto na rodzinę. Jest to niewątpliwym minusem tej oferty, a przykładowo przy dwuosobowym gospodarstwie domowym każda z osób będzie musiała zarabiać co najmniej około 6 tysięcy złotych netto.

 

Kolejnym minusem, na który zwracają uwagę klienci jest fakt, że w przypadku kredytu walutowego jesteśmy obarczeni ryzykiem kursowym. Jest to pewien dyskonfort psychiczny, przed którym uprzedzają nas znajomi. Jednakże musimy pamiętać, że kredyt w złotówkach zależny od stawki WIBOR, czyli wiązać się także będzie z ryzykiem wzrostu indeksu.

 

Ponadto, szczególnie ostatnio, zanotowano liczne spadki indeksów WIBOR, a w szczególności WIBOR 3m, który najczęściej jest brany pod uwagę przy kredytach. Z tego względu Polacy decydują się na kredyt złotówkowy, mając nadzieję na utrzymanie się indeksu. Kredyt hipoteczny to jednakże zobowiązanie na wiele lat i z tego względu nie będziemy w stanie przewidzieć wartości stawki WIBOR czy kursu za 20 lat.

 

Zwolennicy kredytów w euro twierdzą, że w najbliższej przyszłości i tak Polska przystąpi do unii walutowej, tak więc przewalutowanie złotego może odbić się niekorzystnie na naszym kredycie i już teraz powinniśmy zdecydować się na zobowiązanie w euro.  Chociaż ostatnio za każdym razem wizja przyjęcia przez Polskę waluty euro jest oddalana w czasie.

 

Oczywiście, gdy ktoś z nas zarabia w obcej walucie i chce w Polsce wziąć kredyt, prawdopodobnie kredyt hipoteczny walutowy będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli tylko będzie dla nas dostępny. Nie bedziemy się musieli w tym przypadku przejmować zmianą kursu waluty i bezpiecznie spłacać nasz kredyt.

 

Banki coraz rzadziej chcą oferować kredyty walutowe, a głównej przyczyny tego stanu rzeczy możemy szukać w ostatnim kryzysie bankowym. Dla banków w Polsce kredyty walutowe także wiążą się z ryzykiem, dlatego wiele z nich zniknęło z oferty bankowej. Nie mozemy oczywiście zapominać, że każdy kredyt będzie wiązał się z ryzykiem, a ostateczna decyzja powinna być poparta odpowiednią analizą naszych finansowych możliwości.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie