Kredyt hipoteczny z dopłatą, czyli Mieszkanie dla Młodych

Po zakończeniu programu „Rodzina na swoim” teraz także single mogą starać się o kredyt hipoteczny z dopłatą od państwa.

Kredyt hipoteczny z dopłatą, czyli Mieszkanie dla Młodych
Dopłaty również dla singli!

Do niedawna o ulgę kredytową w ramach programu rządowego „Rodzina na swoim” mogły się starać jedynie małżeństwa bądź osoby do 25 roku życia, wychowujące samotnie dziecko. Kredyt hipoteczny mógł zostać przeznaczony na zakup bądź budowę domu lub mieszkania, a osoba starająca się o kredyt nie mogła posiadać innego lokum mieszkalnego na własność.

 

Od 2014 roku ma zostać wprowadzony program uwględniający także singli. Kredyt hipoteczny zostanie dofinansowany przez państwo w wysokości 10 procent wartości mieszkania w przypadku singli oraz rodzin nie posiadających potomstwa. Rodziny z dziećmi bądź osoby samotnie wychowujące dziecko dostaną 15 procent. Ponadto jeśli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania pojawi się trzecie lub kolejne dziecko, to można liczyć na kolejne 5 procent. Ważny jest warunek, który wskazuje na to, że mieszkanie musi być kupione na rynku pierwotnym, a główną przyczyną jest chęć stymulacji rynku nieruchomości w Polsce. 

 

Projekt ten zakłada jedynie kredyt hipoteczny na nowe mieszkania i jest skierowany do osób, które nie ukończyły 35 roku życia. Z tego względu nie w każdym mieście będzie dostepny, a to ze względu na dostępność do rynku pierwotnego. Ważnym punktem jest wielkość lokum, gdyż wielkość mieszkania z dopłatą to maksymalnie 50 metrów kwadratowych, a całe mieszkanie nie będzie mogło przekroczyć 75 metrów kwadratowych. Ponadto w każdym mieście uwzględniono maksymalne limity za metr. Przykładowo w Warszawie będzie to 5789,50 zł za metr, we Wrocławiu 5182 złotych, a w Krakowie 4406,50 zł.

 

Zakupione mieszkanie nie będzie mogło zostać sprzedane w ciągu pięciu lat od otrzymania dotacji. Jeśli tak się stanie, to osoba będzie zmuszona do oddania częsci dopłaty. Nie będzie to konieczne jednak, gdy pieniądze ze sprzedaży mieszkania zostaną przeznaczone na zakup innego lokalu mieszkalnego.

 

Rząd zdecydował, że każdego roku na program zostanie przeznaczona dana kwota, a środki na ten cel w budżecie przewidział do 2018 roku. Mimo limitu nie powinniśmy się obawiać, że nie starczy dla nas dotacji, gdyż kredyt hipoteczny z dopłatą oa państwa w programie „mieszkanie dla młodych” nie będzie tak łatwo otrzymać. Wiąże się to z różnymi wymogami, czy to związanymi z wiekiem, metrażem, rynkiem pierwotnym, a ponadto zakup musi dotyczyć pierwszego lokum danej osoby, starającej się o dopłatę.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie