Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny wielu osobom jednocześnie kojarzy się z wolnością i zakupem własnych czterech kątów oraz z długoletnim zobowiązaniem finansowym wobec banku. Co to jest kredyt hipoteczny?

Co to jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny na Twoje mieszkanie

Kredyt hipoteczny pożądany

 

Każdemu marzy się własny kąt. Każdemu marzy się własna kuchnia, własna sypialnia i duży balkon. No cóż, mieszkanie możesz wynająć, ale zawsze będzie towarzyszyło Ci uczucie wrzucania pieniędzy do studni bez dna. Płacisz, ale nie płacisz za swoje.

 

Kredyt hipoteczny umożliwia kupno własnego mieszkania. W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na taki krok.

 

Kredyt hipoteczny to kredyt bankowy z wydłużonym okresem spłaty, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Udzielany jest najczęściej na budowę lub zakup nieruchomości.

 

Hipoteka, jest to forma zabezpieczenia wierzytelności, która polega na ustanowieniu rzeczowego prawa na nieruchomości osoby zadłużonej na rzecz wierzyciela, czyli banku w postaci aktu notarialnego, który wpisany jest do księgi wieczystej.

 

Hipoteka wiąże sie niestety z dodatkowymi kosztami:

 

  • koszt opłaty notarialnej (za sporządzenie aktu notarialnego o ustanowieniu hipoteki), 
  • koszt opłaty sądowej (za wpis hipoteki do księgi wieczystej), 
  • podatek od czynności cywilnoprawnych (w tym wypadku za ustanowienie hipoteki).

 

Podstawowe informacje o kredycie hipotecznym

 

Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym, tak więc okres kredytowanie sięga nawet 40 lat. Zazwyczaj banki akceptują spłatę ostatniej raty kredytu w momencie osiągnięcia przez kredytobiorcę wieku 65-75 lat. Kwoty, na jakie przyznawany jest kredyt hipoteczny, są bardzo rożne, wszystko zależy od zdolności kredytowej oraz wartości interesującej nas nieruchomości. 

 

Czego wymaga bank do udzielenia kredytu hipotecznego?

 

Najczęściej wymagane dokumenty przez bank to:

 

  • Dowód osobisty oraz drugi dokumenty potwierdzający tożsamość,
  • Zaświadczenie o otrzymywanych dochodach, jednak tutaj zależy czy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę czy też prowadzimy własną działalność gospodarczą, bank wymaga rożnych dokumentów w zalezności od posiadanego źródła dochodu,
  • Wniosek o kredyt hipoteczny, który można znaleźć na stronie internetowej lub w oddziale banku, w którym zdecydujemy sie na kredyt.

 

Oczywiście te dokumenty wymagane są przy rozpatrywaniu wniosku, wraz z postępującym procesem udzielania kredytu hipotecznego, bank będzie dostarczał informacji dotyczących dostarczenia innych wymaganych dokumentów, np. tych bezpośrednio dotyczących nieruchomości, którą chcemy kupić.

 

Trzeba sie przygotować na to, iż formalności jest sporo, jednak nic dziwnego skoro kredyt hipoteczny jest udzielany na długi okres czasu.

 

Warunki umowy a kredyt hipoteczny

 

Poszukując odpowiedniej oferty dla siebie, należy zwrócić uwagę na kilka charakterystyk kredytu hipotecznego. Co jest ważne?

 

  • Przede wszystkim RRSO, które pokazuje prawdziwy koszt kredytu, gdyż posiada wliczone wszystkie elementy i opłaty kredytowe.
  • Bardzo ważna informacja jest to, iż oprocentowanie kredytu hipotecznego jest zmienne. Składa się na nie stopa procentowaw zależności od waluty kredytu: Wibor, Libor lub Euribor – oraz marża banku. Na wysokość marży w banku wpływa wielkość wkładu własnego, kwota kredytu oraz kondycja finansowa kredytobiorcy.
  • Innym elementem jest prowizja, która zwyczajowo jest pobierana od wysokości udzielonego kredytu, waha się w granicach 0-3%.
  • Również warto zwrócić uwagę na wysokość miesięcznej raty, która jest oczywiście uzależniona od wszystkich czynników wyżej wymienionych.

 

Kto może otrzymać kredyt hipoteczny?

 

Obecna sytuacja na rynku ogranicza znacznie grono osób, które dostają kredyt hipoteczny. Można to na przykład zauważyć poprzez nową regułę, która została wcielona od tego roku, czym jest minimalny wkład własny w wysokości przynajmniej 5%.

 

Jednak osoby posiadające pensję w wysokości średniej krajowej i posiadające umowę o pracę powinny taki kredyt otrzymać. Oczywiście każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, tak więc trudno powiedzieć, kto na pewno kredyt hipoteczny dostanie.

 

Kredyt hipoteczny posiada wady i zalety, zanim się zdecydujesz zapoznaj się z warunkami i dowiedz się jak najwięcej.

 

Potrzebujesz więcej informacji?

Tani kredyt hipoteczny - prognozy na rok 2014

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

Kredyt hipoteczny w obcej walucie - zalety i wady

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie