Kredyt konsolidacyjny - co to jest?

Kredyt konsolidacyjny to z jednej strony gwarancja niższej raty i wygoda – przenosisz wszystkie swoje zobowiązania do jednego banku; z drugiej jednak - dłuższy okresu kredytowania. 

Kredyt konsolidacyjny - co to jest?
Jak połączyć wszystkie zobowiązania w jedno?
  • kredyt konsolidujący wszystkie zadłużenia
  • zabezpieczenie hipoteczne
  • niższa rata, dłuższy okres kredytowania

Kredyt konsolidacyjny to specjalny rodzaj kredytu udzielanego przez banki w sytuacji, w której potrzebujesz gotówki na pokrycie innych twoich zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny w praktyce

Wyobraź sobie, że jesteś dłużnikiem banku, bo zaciągnąłeś kiedyś kredyt hipoteczny. Później musiałeś jeszcze wziąć kredyt na samochód czy inne, drobniejsze, na wakacje, nową lodówkę czy kupiłeś laptopa za pomocą karty kredytowej...

Każdy z tych kredytów wymaga regularnego płacenia rat, zawarty jest na innych warunkach, w różnych placówkach. Pamiętanie o szczegółach wszystkich tych umów bankowych zdaje sie w takiej sytuacji niemożliwe. Wygodnym rozwiązaniem jest więc zaciągniecie kredytu konsolidacyjnego (konsolidujacego, jak sama nazwa wskazuje, wszystkie twoje zadłużenia). Zawarcie umowy z bankiem o kredyt konsolidacyjny niejako niweluje wszystkie twoje poprzednie zobowiązania, łącząc je w jeden, spójny kredyt. Na mocy umowy konsolidacyjnej płacisz jedną, wspólną dla wszystkich poprzednich zobowiązań ratę. Rata ta będzie niższa niż suma rat płaconych za wszystkie zaciągnięte do tej pory kredyty.

Jakie kredyty można skonsolidować?

W zależności od rodzaju kredytu konsolidacyjnego, może on zastąpić:

  • kredyty mieszkaniowe, 
  • samochodowe, 
  • gotówkowe
  • ratalne, 
  • zadłużenie na kartach kredytowych
  • zobowiązania debetowe na bieżących rachunkach

Dodatkowo, często możemy uzyskać również dodatkową kwotę, która można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Będą to zatem środki ekstra z charakterystyką kredytu gotówkowego, który zostanie automatycznie wliczony w kredyt konsolidacyjny.

Zabezpieczeniem kredytu konsolidacyjnego jest najczęściej nieruchomość – dzięki takiej formie zabezpieczenia możemy liczyć na niższe oprocentowanie

W przypadku, gdy zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny gotówkowy, w którym zabezpieczenie nie jest wymagane, musimy się liczyć z tym, że oprocentowanie będzie wyższe.

Warto pamiętać o tym, ze opłacalność kredytu konsolidacyjnego zależy od indywidualnej sytuacji kredytowej każdego z nas. Z całą pewnością pomoże on nam znacząco obniżyć miesięczna ratę spłacanego kredytu i odciążyć domowy budżet, z drugiej jednak strony wydłuży czas kredytowania. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu tego kredytu należy więc zastanowić się, czy na pewno warto.

Warto przeczytać:
Kredyt gotówkowy na spłatę innych zobowiązań »
Kredyt dla bezrobotnych, czyli jakie dochody akceptują banki »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie