Kredyt na remont: gotówkowy czy hipoteczny?

Kredyt na remont mieszkania wybierany jest najczęściej w oparciu o przesłanki co do kwoty niezbędnej do przeprowadzenia zmian w naszym M.

Kredyt na remont: gotówkowy czy hipoteczny?
Na jaki kredyt zdecydować się, planując remont?
  • remont
  • kredyt gotówkowy
  • kredyt hipoteczny

Decyzja o wyborze odpowiedniego dla nas kredytu na remont mieszkania uzależniona powinna być od wielu czynników. Przede wszystkim musimy jednak zastanowić się, ilu pieniędzy tak naprawdę potrzebujemy. Warto dokonać uważnej analizy wszystkich wydatków, jakie planowany remont pochłonie i sporządzić możliwie dokładny kosztorys planowanych prac i potrzebnych do ich wykonania materiałów. Pozwoli nam to zdecydować, czy lepszą opcją będzie dla nas kredyt gotówkowy czy hipoteczny.

Kredyt na remont a planowane wydatki

Kredyt gotówkowy dla tych, którzy potrzebują mniej

Lepszą opcją dla tych, którzy zamkną kredyt na remont w kwocie 50-60 tysięcy złotych będzie wybór wersji gotówkowej. Kredyt ten przeznaczony może zostać na dowolny cel, ogranicza więc ilość procedur, przez jakie musimy przebrnąć na drodze do jego uzyskania

Kredyt na remont w formie gotówkowej uzyskać można bęz większych problemów i w stosunkowo krótkim czasie - w najlepszym wypadku uzyskamy go już w kilka godzin po złożeniu wniosku, szczególnie w przypadku wniosków internetowych, w najgorszym – po upływie paru dni. 

Termin spłaty takiego kredytu nie przekroczy 10 lat, a jego otrzymanie sprowadza się w zasadzie do okazania w wybranej placówce bankowej dowodu tożsamości oraz zaświadczenia o wysokości dochodów. Jego minusem jest stosunkowo wysoka wartość oprocentowania, wynosząca nawet do 16%.

Kredyt hipoteczny dla tych, którzy potrzebują więcej

Najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują nie tylko więcej, niż wyłożyć mogą z własnej kieszeni, ale również więcej, niż są w stanie uzyskać w przypadku zadłużenia gotówkowego, jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego

Zabezpieczeniem tego typu kredytu jest nieruchomość, której należy być właścicielem. Kredyt na remont zabezpieczony nieruchomością zaciągnąć można nawet na 25-30 lat, jego uzyskanie jest jednak trudniejsze niż w przypadku kredytu gotówkowego. 

Sam proces wymaga też dopełnienia różnych formalności, które pociągają za sobą dodatkowe koszty (np. wycena nieruchomości zabezpieczającej kredyt - koszt do 600 zł, sporządzenie kosztorysu remontu i późniejsze dostarczenie bankowi faktur, potwierdzających wykonanie zleconych przez nas prac i zakupionych materiałów). 

Kredyt hipteczny to gwarancja niskiego oprocentowania, które nie powinno przekroczyć 5,5%.

Z powyższego wynika, jak ważne jest sporządzenie dokładnego kosztorysu, by upewnić się, jaki rodzaj kredytu będzie dla nas najbardziej odpowiedni. 

Sprawdź również:
Czy kredyt gotówkowy może być tani? Kilka słów o kosztach »
Czym skutkuje spóźniona rata kredytu? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie