Kredyt obrotowy szansą dla nowych przedsiębiorców

Kredyt obrotowy to jedna z najczęściej wybieranych form finansowania młodych przedsiębiorstw, która przede wszystkim umożliwia utrzymanie płynności finansowej i uniknięcie problemów z bieżącymi wydatkami.

Kredyt obrotowy szansą dla nowych przedsiębiorców
Szukasz rozwiązań dla swojego przedsiębiorstwa?

Młode firmy, które niedawno rozpoczęły działalność na rynku, często doświadczają chwilowej niestabilności finansowej związanej z posiadaniem zmiennych comiesięcznych dochodów. Prawdą jest, iż banki niechętnie decydują się na udzielenie kredytu firmom obecnym na rynku od niedługiego czasu, ponieważ trudno ocenić im ryzyko takiej inwestycji. Dla przedsiębiorstw, które są obecne na rynku od ponad sześciu miesięcy, idealnym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest kredyt obrotowy w rachunku bieżącym lub kredytowym. 

 

Przeznaczeniem kredytu obrotowego jest finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Jest to rodzaj pożyczki krótkoterminowej, umowa podpisywana jest najczęściej na jeden rok, jednak okres kredytowania jest automatycznie przedłużany przez bank w przypadku nie wyrażenia chęci rezygnacji. Odnawialny kredyt obrotowy w rachunku bieżącym firmy jest najchętniej wybieraną formą tego elastycznego kredytowania. W podpisywanej umowie, bank wyznacza przedsiębiorstwu maksymalny limit kredytowy na koncie firmy, określony na podstawie dotychczasowej historii rachunku.

 

Przy ustalaniu oprocentowania oraz kwoty kredytu, która najczęściej wynosi sześciokrotność średnich dochodów przedsiębiorstwa, pod uwagę brane są również inne zobowiązania oraz terminowość ich spłat. Posiadanie takiego kredytu oznacza możliwość wypłacenia większej ilości pieniędzy niż kwota znajdująca się aktualnie na rachunku, aż do limitu wynegocjowanego z bankiem. Odsetki będą naliczane tylko od wykorzystanej kwoty tylko do momentu jej spłaty, która każdorazowo następuje przy otrzymaniu wpłaty na konto a limit kredytu jest automatycznie odnawiany. Oznacza to, iż kredyt może być wykorzystywany dowolną ilość razy aż do zakończenia umowy.

 

Jeśli chodzi o koszty kredytu to przede wszystkim warto zaznaczyć, iż oprocentowanie jest niższe niż przy zwykłym kredycie gotówkowym, dodatkowo bank pobiera prowizję za uruchomienie lub odnowienie kredytu na rachunku firmy oraz, w niektórych przypadkach, opłatę za gotowość udzielenia nam pożyczki. 

 

Nieodnawialny kredyt obrotowy udzielany jest na podobnych warunkach, jednak istotną różnicą jest brak automatycznego odnawiania posiadanego limitu na koncie. Oznacza to, że każda wypłata z konta przekraczająca aktualne saldo, zmniejsza dostępną dla przedsiębiorstwa kwotę kredytu. Wpłaty dokonywane na konto spłacają kredyt, jednak nie zwiększają ustalonego limitu.

 

Innym rodzajem jest kredyt obrotowy w rachunku kredytowym. W tym przypadku firma nie musi posiadać konta w banku, ponieważ zakładany jest nowy rachunek kredytowy. Jest to rozwiązanie jednorazowe i krótkoterminowe, które może zostać wykorzystane w razie konieczności sfinansowania konkretnego zakupu lub opłacenia bieżących wydatków. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie