Kredyt samochodowy a kredyt balonowy

Kredyt samochodowy to szansa dla tych, którzy chcieliby posiadać własne auto.

Kredyt samochodowy a kredyt balonowy
Jaki kredyt wybrać, planując zakup samochodu?
  • kredyt samochodowy
  • kredyt balonowy

Każdemu z nas marzy się własny samochód. Jego posiadanie nie jest już dzisiaj prestiżem, znacząco ułatwia natomiast codzienne funkcjonowanie – nawet w miastach o wysoce rozwiniętej sieci transportu publicznego zaistnieć może konieczność jego zakupu. Przeciętna pensja może nie pozwolić jednak na natychmiastowy zakup własnego samochodu. Naprzeciw po raz kolejny wychodzą nam banki i ich coraz bogatsza oferta kredytów samochodowych.

Co to jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy kredytowi samochodowemu nierówny. 

Wśród bankowych propozycji znajdziemy niezliczoną ilość często znacznie różniących się między sobą ofert, dlatego decyzji o wyborze najodpowiedniejszego dla nas kredytu warto poświęcić moment głębszej analizy, zestawiając i porównując najciekawsze oferty.

Większość propozycji łączy jednak wspólny mianownik. Kredyt samochodowy przeważnie nie jest drogi, przede wszystkim dlatego, że jego przedmiotem jest rzecz, którą w razie zaprzestania spłat kolejnych rat zadłużenia przez kredytobiorcę bank może łatwo zlicytować. Z tego samego powodu od kredytobiorcy często nie wymaga się innych zabezpieczeń.

Kredyt samochodowy jest też stosunkowo łatwo uzyskać. Wystarczy okazać w wybranej placówce dowód tożsamości i zaświadczenie o wysokości dochodów. Warto mieć swój wkład własny w zakup samochodu, by nie wywindować sumy kredytu, a co za tym idzie, wysokości rat i prowizji. Co więcej, bardzo łatwo jest też ustalić kwotę kredytu samochodowego – w większości przypadków będzie ona równa cenie zakupu auta.

Czym jest kredyt balonowy?

Kredyt balonowy to specyficzny rodzaj kredytu samochodowego, przy którego zaciągnięciu spłacamy co miesiąc raty znacznie niższe od tych, które musielibyśmy pokrywać w przypadku standardowego kredytu. Dzieje się tak ponieważ ostatnia pozostała do spłacenia rata (tzw. rata balonowa) będzie stanowiła od 20% do nawet 50% wartości pojazdu (wysokość ostatniej raty uzależniona jest przede wszystkim od okresu kredytowania i wzrasta odwrotnie proporcjonalnie do czasu spłaty).

Wybór opcji balonowej polecany jest osobom lubiącym cieszyć się komfortem posiadania dobrych aut, ale też tym, którzy lubią swoje samochody często zmieniać. Przed spłatą ostatniej, największej raty zadłużenia, mogą oni sprzedać zakupiony w ramach kwoty otrzymanej z kredytu samochód, a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć nie tylko na uiszczenie ostatniej wpłaty, ale również potraktować je jako wkład własny do zakupu nowego samochodu w ramach nowego kredytu balonowego.

Wybór pomiędzy standardowym kredytem samochowym a kredytem balonowym powinien więc być uzależniony od indywidualnych potrzeb klienta. 

Sprawdź również:
Kredyt samochodowy do zrefinansowania »
Czy kredyt samochodowy ma jakieś alternatywy? »