Kredyt samochodowy do zrefinansowania

Idealną formą pożyczki dla osób już posiadających samochód, a chcących pozyskać gotówkę, jest kredyt samochodowy refinansowy.

Kredyt samochodowy do zrefinansowania
Dodatkowe pieniądze po kupieniu samochodu

Co to jest kredyt refinansowy?

Kredyt refinansowy jest kredytem przeznaczonym na spłatę wcześniej wziętego kredytu, o takim samym celu kredytowania. W przypadku kredytu refinansowanego możemy z reguły wybrać walutę kredytu, okres oraz oprocentowanie, jednakże każdy bank ma swoje własne uwarunkowania. Przy kredycie refinansowym ponownie będzie badana nasza zdolność kredytowa

Kredyt refinansowy jest korzystną formą kredytowania, gdyż możemy w ten sposób pozyskać dodatkowe pieniądze na spłatę wcześniejszego zobowiązania bądź skorzystać z lepszej oferty kredytowej. W kredycie refinansowym przenosimy swoje zobowiązanie kredytowe, z zachowaniem celu kredytu, do innego banku.

Refinansowy kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy refinansowy przeznaczony jest dla osób fizycznych oraz przedsiębiorstw, które mają już auto, lecz chcą pozyskać dodatkowy kredyt, a jego zabezpieczeniem byłby posiadany samochód.

Taki kredyt samochodowy można otrzymać na samochód bez względu na miejsce i czas jego zakupu. W związku z tym, może to dotyczyć także pojazdu sprowadzonego z zagranicy do Polski przez firmę lub osobę fizyczną w ramach importu indywidualnego. Jest to mniej popularna forma kredytu refinansowego i nie każdy bank posiada ją w swojej ofercie. Często osoba udająca się po samochód za granicę pożycza gotówkę i musi oddać pieniądze w krótkim terminie. W takim przypadku kredyt refinansowy byłby korzystną formą pozyskania gotówki na spłatę wcześniej zaciągniętej pożyczki.

Najczęściej kredyt samochodowy refinansowy może zostać wzięty w walucie polskiej, a jego przedmiotem może być samochód osobowy, czy ciężarowy, a także motocykl, autobus lub ciągnik. W wielu bankach możemy otrzymać różne oferty tego typu. 

  • Przykładowo w mBanku kredyt samochodowy na refinansowanie zakupu pojazdu można wziąć na kwotę od 5 tysięcy złotych do 200 tysięcy PLN. Ponadto okres kredytowania jest od 6 miesięcy do 10 lat, a bank oferuje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów.
  • W banku Santander natomiast możemy otrzymać kredyt samochodowy refinansowy na samochód osobowy o masie do 6,5 ton.  Samochód nie może być starszy niż 7 lat, a okres kredytowania nie może być dłuższy niż 60 miesięcy. Należy zauważyć, że wiek samochodu i okres kredytowania nie mogą przekroczyć 12 lat. Ponadto bank wymaga, aby osoba zapłaciła co najmniej 6 rat w starym banku przed złożeniem wniosku o kredyt refinansowy. 
  • Taki sam warunek znajdziemy w ofertach banków BNP Paribas, Credit Agricole i innych.

Kredyt samochodowy refinansowy jest szczególnie dobry dla osób, które kupując samochód na kredyt nie dokonały właściwie wyboru banku lub po prostu wybrały ofertę dostępną w komisie samochodowym, bez wcześniejszej analizy ofert. Kredyt tego typu powinien byc wzięty pod uwagę jedynie, gdy zauważymy, że oferta kredytowa innego banku jest atrakcyjniejsza. Niewątpliwie każda zmiana banku będzie się wiązała z dodatkowymi procedurami, takimi jak zniesienie zabezpieczenia na rzecz wcześniejszego banku i ustanowienia nowego, dlatego przed podjęciem decyzji powinniśmy przeanalizować wszystkie za i przeciw.