Kredyt studencki a może Gap Year?

Wielu studentów musi sięgać po kredyt studencki, aby poradzić sobie z kosztami. Istnieją także inne sposoby na pozyskanie gotówki, a jednym z nich może być tzw. Gap Year, przynoszący także inne korzyści.

Kredyt studencki a może Gap Year?
Przerwa w studiowaniu?

Wiele osób traktuje kredyt studencki jako jedyną formę zdobycia gotówki na przetrwanie na studiach. Oczywiście dotyczy to osób, które nie mają pomocy od rodziców lub pomoc ta nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów związanych ze studiami. Wiele osób podejmuje także dodatkowe prace, lecz nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić, czy to ze względu na liczbę zajęć, ilość nauki czy inne zajęcia dodatkowe. 

 

Czym jest Gap Year?

 

Kredyt studencki nie musi być ostateczną deską ratunku. Coraz częściej młodzi ludzie wpadają na pomysł zrobienia sobie rocznej przerwy w studiach, czy to na początku czy w ich trakcie. Jest to tzw. Gap Year, czyli przerwa w studiach.

 

Młodzi ludzi korzystają z możliwości wzięcia dziekanki i wyjazdu za granicę z różnych powodów. Jednym z nich jest możliwość zarobienia sporej ilości pieniędzy, która pozwoli kontynuować naukę na uczelni i spokojnie dokończyć studia. Wielu moich znajomych skorzystało z tej opcji i mimo ukończenia studiów rok po rówieśnikach, nigdy nie żałowali tej decyzji. Najczęstszym kierunkiem dla tych, którym zależy na większym zarobku jest:

 

  • Wielka Brytania 
  • Norwegia 
  • Niemcy 
  • Stany Zjednoczone 
  • Australia

 

Korzyści płynące z Gap Year

 

Jedną sprawą są profity materialne płynące z wyjazdu, ale także student może liczyć na inne korzyści niż gotówka. Gap Year to przede wszystkim możliwość rozwoju osobistego. Młodzi ludzie uczą się wytrwałości, nawiązują nowe kontakty i poszerzają horyzonty. Wyzwanie takie wzmacnia charakter, a ponadto możemy nauczyć się nowego języka czy podszkolić już nabyte umiejętności językowe. Gap Year może w przyszłości dać nam większe szanse na pracę ze względu na nowe umiejętności językowe i doświadczenie.

 

Kredyt studencki, a właściwie oddalenie wizji konieczności jego zaciągania, nie musi być jedyną przyczyną rozważenia wyjazdu w ramach dziekanki. Warto wykorzystać okres studiów na rozwijanie siebie oraz swoich horyzontów i wrócić do kraju z nowymi doświadczeniami. Chociaż znam wiele przypadków, w których wyjazd na rok zakończył się małżeństwem czy wyjazdem na całe życie.

 

Czytaj więcej:

Kredyt studencki jak inwestycja »

Kredyt studencki 2013 – czy opłaca się zaciągać? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie