Kredyt studencki w krajach europejskich

Polacy coraz chętniej zaciągają kredyt studencki. Przekonajmy się jak radzą sobie finansowo studenci w innych krajach Europy.

Kredyt studencki w krajach europejskich
Gdzie łatwiej o kredyt studencki?

Inaczej niż w Polsce, w wielu krajach europejskich studenci będą musieli zapłacić czesne za studiowanie na uczelni publicznej. Ze względu na wysokie koszty związane ze studiami, wielu młodych ludzi w Europie musi starać się o kredyt studencki. Mimo wysokich kosztów, także nasi rodacy decydują się coraz częściej na wyjazd za granicę na studia.

Kredyt studencki potrzebny na czesne

Polacy wybierają się na studia za granicę w celu zdobycia nowych umiejętności, poszerzenia horyzontów czy nauki języka oraz zdobycia dyplomu na prestiżowej uczelni. Ci, którym rodzice nie zapłacą za czesne i nie pomogą w opłatach lub będą w stanie pokryć jedynie część wydatków, będą musieli starać się o kredyt studencki.

Studenci w Niemczech potrzebują około 700 euro na miesięczne utrzymanie. W związku z wieloma obowiązkami na uczelni, nie wszyscy będą mogli pozwolić sobie na dodatkowe prace, które opłacą wydatki. W związku z tym coraz popularniejszy staje się kredyt studencki. W Niemczech wysokość kredytu studenckiego "BAföG"  będzie zależała od wysokości zarobków rodziców. Podobnie jak w Polsce rozpoczyna się jego spłacanie po zakończeniu studiów, lecz najpóźniej do 23 miesięcy od zdobycia dyplomu. Ponadto kredyty w wysokości od 250 do 1000 euro miesięcznie oferują w Niemczech banki, uczelnie oraz inne fundusze edukacyjne. Inny kredyt studencki można otrzymać z Ministerstwa Edukacji, a jego wartość maksymalna równa się 7200 euro.

Gdzie studiują Polacy?

Nasi rodacy najczęściej wybierają się na studia w Europie do Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji czy Belgii. Z danych statystycznych wynika, że większość z nich nie decyduje się na powrót. W Wielkiej Brytanii koszty studiowania są wysokie, lecz mimo tego wiele osób ze względu na język angielski wybiera właśnie ten kierunek na studia.

W Wielkiej Brytanii studenci mogą otrzymać wiele pożyczek studenckich, a także stypendiów czy liczyć na inne formy pomocy finansowej. Dzięki wyszukiwarkom internetowym możemy dowiedzieć się o programach współfinansujących studia na wyspach brytyjskich. Jeśli chodzi o pożyczki, to absolwent rozpoczyna spłacanie zobowiązania dopiero wtedy, gdy po otrzymaniu dyplomu przekroczy pewien próg zarobków, pozwalający na spłatę kredytu. W zależności od roku wartość ta może się zmieniać, ale obecnie wynosi ponad 20 tysięcy funtów rocznie.

Studenci za granicą muszą zmagać się z wyższymi kosztami niż w Polsce. Mają także wiele programów dofinansowujących lub kredytujących studia. Mimo ogromnego zobowiązania finansowego, wielu Polaków decyduje się na wyjazd za granicę. Czasem warto poświęcić trochę i zacisnąć pas w celu zdobycia lepszego wykształcenia.

Czytaj więcej:
Jaki kredyt dla studenta warto wziąć pod uwagę? »
Kredyt studencki PKO, czyli jak opłacić studia »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie