Krok po kroku: Przeprowadzka

Przeprowadzka może być sprawna i szybka jeśli odpowiednio ją zorganizujemy. O czym warto pamiętać zmieniając adres zamieszkania?

Krok po kroku: Przeprowadzka
Jak bezboleśnie przetransportować dobytek życia do nowego miejsca zamieszkania?

Niezależnie od tego czy już się kiedyś przeprowadzałeś czy to dopiero pierwsza taka zmiana w twoim życiu warto odpowiednio zaplanować cały proces. Przeprowadzka kojarzy się z bałaganem, zmęczeniem i trudem. Zmieniając miejsce zamieszkania musimy przygotować się na ciężkie dni wynikające nie tylko z samego transportu rzeczy, ale również stresu wynikającego ze zmiany otoczenia i wszystkiego co nam dotychczas znane. Nasz krótki przewodnik pomoże ci przeprowadzić się sprawnie i bezboleśnie.
 

Bezstresowa PRZEPROWADZKA w kilku krokach

 

KROK 1: POWIADOM WAŻNE INSYTUCJE

Na co najmniej miesiąc przed przeprowadzką powiadom o zmianie adresu korespondencyjnego wszystkie ważne dla ciebie instytucje i urzędy np. pracodawcę, zakład energetyczny czy bank. Przygotuj się na rozwiązanie poszczególnych umów z dostawcami mediów. Pozwoli ci to uniknąć stresu w przyszłości, gdyż będziesz pewny, że ważne powiadomienia i listy z urzędów dotrą już do nowego miejsca zamieszkania.

⇒ Warto przeczytać: Gdzie zgłosić zmianę adresu domowego?​

 

KROK 2: PAKOWANIE Z WYPRZEDZENIEM

Nie zostawiaj pakowania na ostatnie dni – na ten proces warto zarezerwować sobie dużo czasu, najlepiej kilka tygodni. Musisz dogłębnie przemyśleć co ze sobą zabrać do nowego mieszkania i dokonać odpowiedniej selekcji. Zapakuj wcześniej rzeczy, których nie używasz na co dzień, a koniecznie chcesz zabrać ze sobą. Będą to np. książki czy przedmioty pełniące funkcję dekoracyjną.

W tym momencie niezbędne jest też dokonanie selekcji posiadanych rzeczy. Będzie to najprawdopodobniej jedno z trudniejszych zadań, gdyż często sentyment nie pozwala nam na pozbycie się przedmiotów, których i tak nie używamy. Im mniej rzeczy zabierzemy tym koszt przeprowadzki będzie niższy, zaoszczędzimy nasze siły, a niechcianym przedmiotom nadamy drugie życie. Nieużywane rzeczy możemy sprzedać, oddać znajomym, rodzinie bądź osobom potrzebującym.

 

KROK 3: PAKUJ Z GŁOWĄ

Wszystkie rzeczy pakuj do wcześniej przygotowanych kartonów, najczęściej sprawdzają się te o wymiarach: 55x35x35cm, gdyż nie są ani za duże, ani za małe. Przygotuj sobie wcześniej taśmę klejącą, folię stretch do pakowania, nożyczki i marker do pisania.

Poszczególne rzeczy pakuj z podziałem funkcjonalnym np. w osobnym kartonie umieść przedmioty biurowe czy drobny sprzęt kuchenny. Opisz każde pudełko, dzięki czemu w nowym miejscu bardzo łatwo odnajdziesz niezbędne ci przedmioty. Delikatne, szklane rzeczy lub sprzęt elektroniczny zabezpiecz folią bąbelkową, a pudełko opatrz dodatkowym opisem np. Uwaga, szkło!

Wolne miejsce w kartonie wykorzystaj na zrolowanie ubrań, które dodatkowo wypełnią puste przestrzenie. Uważaj przy pakowaniu książek, aby nie przeciążyć kartonu. Wszystkie przedmioty o ostrych krawędziach również należy zabezpieczyć folią czy starymi gazetami.

Dużych gabarytów meble trzeba bardzo dokładnie zabezpieczyć, zamknąć szuflady na klucz lub zakleić taśmą. Jeśli posiadamy w domu antyki, najlepiej wybrać firmę, która specjalizuje się w ich transporcie. Sprzęt AGD np. lodówkę również trzeba opróżnić, zwłaszcza z wszelkich ruchomych przedmiotów, natomiast rośliny najlepiej zapakować w specjalne, oddychające kartony lub przewieźć je samodzielnie.

 

KROK 4: POINFORMUJ FIRMĘ TRANSPORTOWĄ

Jeśli przeprowadzasz się własnym samochodem, ten krok masz z głowy. Wynajmując firmę specjalizującą się w przeprowadzkach warto wcześniej ustalić wszystkie szczegóły, aby uniknąć nieprzyjemności. Podaj przewidywaną liczbę kartonów, dokładny dzień przeprowadzki i określ takie dodatkowe aspekty jak:
 
  • obecność windy,
  • dogodny dojazd do mieszkania,
  • montaż i demontaż mebli oraz
  • pomoc potrzebna przy załadunku.

Wybierz firmę, która jest wiarygodna i ma doświadczenie. Spisz umowę dokładnie określającą zakres usług i zapytaj o posiadane ubezpieczenie OC.

 

KROK 5: PRZYGOTUJ SIĘ DZIEŃ PRZED

Na dzień przed przeprowadzką przygotuj osobny karton z niezbędnymi rzeczami, które przetransportujesz ze sobą. Będą to klucze, dokumenty, umowy, pieniądze itp. W dzień przeprowadzki pozostanie ci jedynie sprawdzić każde pomieszczenie i pożegnać się ze starym mieszkaniem.
 
DO PRZECZYTANIA:
Jak tanio wykończyć mieszkanie deweloperskie? »
Kosztorys umeblowania małego mieszkania »
Tanio a stylowo: jak urządzić salon »
Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania? »
Krok po kroku jak kupić mieszkanie »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie