Krótki poradnik jak oszczędzać energię w domu

Znalezienie złotego środka jak oszczędzać energię elektryczną nie jest prostym zadaniem. Spróbować jednak nie zaszkodzi i dlatego przedstawiamy kilka prostych rozwiązań, które pomogą ograniczyć zużycie prądu.

Krótki poradnik jak oszczędzać energię w domu
Metoda małych zmian

Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałoby nasze życie bez elektryczności? Przyzwyczailiśmy się do wszystkich udogodnień jakie niesie ze sobą korzystanie z prądu. Ciężko wyobrazić sobie codzienność bez światła, lodówki czy komputera i telewizora. Niestety, za wszystko trzeba płacić a elektryczność nie jest wyjątkiem, dla niektórych rachunki za prąd są głównym comiesięcznym wydatkiem, szczególnie w okresie zimowym, kiedy próbujemy dogrzać nasze domy i mieszkania. Zebraliśmy zatem kilka prostych sposobów jak oszczędzić energię w naszych czterech kątach.

Klasa energetyczna a prąd

Przejdź się po swoim domu i sprawdź ile sprzętów zasilanych prądem jest aktualnie w użyciu. Co udało Ci się znaleźć? Urządzeniami zużywającymi najwięcej elektryczności są niestety te, z których korzystamy bardzo regularnie. Jedynym rozwiązaniem jak oszczędzić energię w tym przypadku jest wybór produktów z wysoką klasą energetyczną, które ograniczają pobieranie prądu. Jeśli posiadacz dość wiekowe sprzęty, warto rozważyć wymianę na nowsze, które będą energooszczędne. Koszty zakupu szybko się zwrócą, ponieważ zaczniesz płacić mniej za prąd. 

Jak oszczędzać prąd w domu?

Zaczęliśmy od większych urządzeń także teraz skupmy się na nieco mniejszych rozmiarach. Rozwiązań dla nich jest bardzo dużo i są zdecydowanie prostsze niż wymiana tych wspomnianych wcześniej. 

Pierwsza zasada dotyczy oczywiście światła i jego wyłączaniu przy opuszczaniu pomieszczenia. Proste, prawda? Oszczędzić na oświetleniu pomogą również energooszczędne żarówki lub lekka modernizacja posiadanych źródeł światła w domu czy mieszkaniu. 

Dla przykładu, można centralne oświetlenie wymienić na kilka mniejszych punktowych lamp, pobierających łącznie mniej prądu niż jedna większa żarówka. 

Po drugie, starajmy się nie zostawiać urządzań RTV w tzw. trybie „stand by”, czyli stanie uśpienia. Tak, ta mała czerwona lampka na telewizorze również pochłania energię. Podobnie ładowarka telefonu komórkowego, pozostawiona w kontakcie. Mogłoby się wydawać, że to niewielkie ilości, jednak w ciągu roku może zebrać się całkiem spora zaoszczędzona kwota

Po trzecie, używając czajnika elektrycznego, gotuj tylko taką ilość wody, jaką naprawdę potrzebujesz. Jeśli myślisz o zakupie nowego urządzenia, warto wybrać takie z płytką grzewczą zamiast spirali, co umożliwi gotowanie mniejszych ilości wody. Nie zapomnij o regularnym odkamienianiu swojego czajnika, dzięki temu wydłużając jego żywotność i poprawiając wydajność.

Po czwarte, korzystając z ogrzewania elektrycznego, nie zapomnij o dokładnym uszczelnieniu okien i drzwi. Zmniejszy to znacznie utratę ciepła i pomoże w ograniczeniu ogrzewania. Poczytaj również o najnowszych rozwiązaniach grzewczych, które pomagają w znalezieniu sposobu na ogrzaniu całego domu mniejszym kosztem. Możesz również zapytać swojego dostawcę energii o zmianę taryfy, z której korzystasz i wybrać bardziej dopasowaną do swoich potrzeb, co również pozwoli na zmniejszenie rachunków.

Sposobów jak oszczędzać energię jest wiele, jednak żaden nie okaże się skuteczny jeśli nie zmienimy nieco naszych codziennych przyzwyczajeń. Nie zapomnijmy, że zmniejszając zużycie prądu, nie tylko zapłacimy mniejsze rachunki, ale ograniczamy również emisję CO2 i pomagamy naszej planecie. Same korzyści, prawda?

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie