Krótki poradnik jak założyć firmę i otrzymać kredyt dla firm na start

Masz pomysł na nowy biznes, jednak martwisz się zawiłymi procedurami i brakiem pieniędzy na początkowe wydatki. Przybliżamy zatem proces założenia swojej działalności, czyli pierwszy krok aby otrzymać kredyt dla firm na start.

Krótki poradnik jak założyć firmę i otrzymać kredyt dla firm na start
Chcesz kredyt dla firm na start? Najpierw załóż firmę

Zacznijmy od początku. Aby otrzymać kredyt dla firm na start, trzeba oczywiście posiadać swoją działalność. Firma nie musi mieć wielu właścicieli, sporo osób rezygnując z pracy, skupia się na stworzeniu swojego własnego biznesu. Spróbujmy zatem w skrócie opisać proces założenia jednoosobowej firmy.

Krok po kroku do własnego biznesu, czyli 

jak założyć firmę

Wszystko zaczyna się od pomysłu i lekkiej determinacji, bo posiadanie własnej firmy to przecież poważna decyzja. Następnie przychodzi czas na załatwienie wszelkich formalności potrzebnych do startu naszego biznesu. 

KROK 1 - CEIDG

Wypełniamy wniosek CEIDG, czyli innymi słowy, dokonujemy wpisu naszej firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, podlegającej Ministrowi Gospodarki. 

Wniosek możemy złożyć w najbliższym Urzędzie Gminy, Urzędzie Miasta lub wypełnić elektroniczny formularz i wysłać wniosek przez internet. Cała procedura jest bezpłatna. Przed zabraniem się do wypełniania wniosku, warto sprawdzić jakie informacje należy w nim podać, aby przygotować wszystkie potrzebne dane.

Warto zaznaczyć, iż wniosek CEIDG jest równoznaczny z: 

  • uzyskaniem numeru REGON,
  • rejestracją i przyznaniem numeru NIP,
  • wyborem odpowiedniej formy podatkowej w Skarbówce oraz
  • zgłoszeniem płatnika składek ZUS.

A wszystko dzięki nowym przepisom, które znacznie skracają nie tylko liczbę formalności do dopełnienia, ale ograniczają także czas potrzebny do odwiedzenia licznych placówek. 

KROK 2 - zezwolenia

Weryfikujemy czy do prowadzenia naszej działalności potrzebne nam będą odpowiednio potwierdzone kwalifikacje, koncesje czy zezwolenia. Jeśli tak, sprawdźmy, gdzie uzyskamy wymagane zaświadczenia.

KROK 3 - REGON

Po upływie około 7 dni od złożenia wniosku CEIDG, otrzymamy wiadomość email z informacją o możliwości odebrania naszego numeru REGON z Urzędu Statystycznego.

KROK 4 - konto dla firm

W zależności od rodzaju założonej działalności gospodarczej, wymagane może być założenie konta firmowego. Taki obowiązek dotyczy przedsiębiorstw, które będą prowadzić księgi rachunkowe lub podatkowe księgi przychodów i rozchodów.

Bez względu jednak na obowiązek posiadania rachunku bankowego firmy, takie konto warto posiadać. Łatwiej będzie nam zarządzać finansami przedsiębiorstwa oraz np. złożyć wniosek o kredyt dla firm na start

KROK 5 - ZUS

Kolejnym krokiem jest wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie należy dokonać rejestracji nas samych oraz naszych pracowników. 

  • Obowiązek ten dotyczy wszelkich działalności, które podlegają ubezpieczeniom społecznym oraz są płatnikami składek na Fundusz Pracy. 

Na wizytę w ZUSie mamy dokładnie 7 dni od chwili zadeklarowanego rozpoczęcia działalności lub zatrudnienia pierwszej osoby. Potrzebny nam będzie nasz numer REGON oraz dowód wpisu do CEIDG. 

KROK 6 - Państwowa Inspekcja Pracy

Ostatnim ważnym formalnym krokiem jest skontaktowanie się z najbliższym oddziałem Państwowej Inspekcji Pracy, na co mamy 30 dni po rozpoczęciu działalności. Odpowiedniego inspektora musimy zawiadomić o zakresie, miejscu oraz rodzaju naszej działalności. 

Po dopełnieniu wszelkich formalności oraz odwiedzeniu odpowiednich placówek, możemy zająć się przygotowaniem naszego przedsiębiorstwa do podboju rynku

Szukając środków sfinansowania początków naszej działalności, warto sprawdzić kredyt dla firm na start w różnych instytucjach. Aktualnie możemy znaleźć wiele rozwiązań, które przygotowane zostały z myślą o nowych graczach a banki coraz częściej wychodzą naprzeciw indywidualnym potrzebom młodych przedsiębiorców

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie