Kto otrzymuje najwyższe wynagrodzenie netto w Polsce?

Czy w Polsce można dobrze zarobić? Kto otrzymuje najwyższe wynagrodzenie netto w naszym kraju?

Kto otrzymuje najwyższe wynagrodzenie netto w Polsce?
W jakiej branży szukać pracy, by dobrze zarobić?
  • wynagrodzenie netto
  • branża IT
  • zarobki w Europie

Wynagrodzenie netto w Polsce wciąż mocno odstaje od zachodnioeuropejskiej średniej. W najbardziej rozwiniętych krajach Europy, pomimo kryzysu i związanego z nim przestoju gospodarczego, wciąż zarabia się nawet 7 (jak np w Szwajcarii) czy 5 (Dania, Luksemburg) razy więcej niż w naszym kraju. Co więcej, zagraniczne zarobki są nieporównywalnie wyższe od polskich, pomimo że obywatele innych państw europejskich odprowadzają często wyższe niż Polacy podatki (w Danii wynoszące na przykład 39,1% pensji brutto w zestawieniu z 28,5% w Polsce). Jak w każdym kraju, istnieją jednak zawody, które przynoszą wyższe zarobki niż inne. Kto zatem otrzymuje najwyższe wynagrodzenie netto w naszym kraju?

Która branża zarabia najwięcej?

Branża IT

Ostatnie badania przeprowadzone w bieżącym roku pokazują, że najwyższe wynagrodzenie netto otrzymują przedstawiciele branży informatycznej ze średnią zarobków wynoszącą 4290 złotych na rękę (około 6000 złotych brutto miesięcznie). Zarobki w obszarze IT osiągane w Polsce wskazują zresztą na zgodność z ogólnoświatowym trendem wysokich wynagrodzeń w obszarze nowoczesnych technologii informatycznych.

Telekomunikacja

Na drugim miejscu pod względem wysokości płac uplasowali się pracownicy branży telekomunikacyjnej. Ich wynagrodzenie netto to średnio 4206 złotych miesięcznie

Bankowość

Wysokimi jak na polskie warunki płacami mogą poszczycić się również zatrudnieni w obszarze bankowości i ubezpieczeń, w których to średnie wynagrodzenie netto utrzymuje się na poziomie odpowiednio 3790 oraz 3575 złotych na rękę.

Miejsce pracy a zarobki

Wysokość płac w Polsce jest wciąż w ogromnym stopniu uzależniona od miejsca pracy, a więc bliskości dużych ośrodków miejskich i centrów rozwoju nowoczesnych technologii. 

Kwoty otrzymywane za wykonywanie tej samej pracy w różnych województwach, a nawet miastach, mogą znacząco się od siebie różnić. Na najwyższe wynagrodzenie netto mogą liczyć pracownicy zatrudnieni w województwie mazowieckim, dolnośląskim oraz pomorskim. Przeciętne zarobki otrzymują między innymi pracujący w Wielkopolsce i Małopolsce. Najniższe wynagrodzenie netto jest natomiast udziałem mieszkańców województw warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego.

Wybierając branżę, w której chcemy pracować lub rozwijać swoje kwalifikacje, często podejmujemy decyzję na całe życie. Pamiętajmy jednak, iż wysokie zarobki to nie wszystko, ponieważ powinniśmy również czerpać przyjemność z tego, co robimy.

Sprawdź również:
Od czego zależy wynagrodzenie brutto w Polsce? »
Dobry pomysł na biznes przyszłości »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie