Co wybrać: Kuchenka gazowa, elektryczna czy indukcyjna?

Dobór płyty grzewczej to bardzo poważny dylemat, przed którym staje każdy, kto urządza kuchnię. Pomożemy zdecydować co jest lepszym rozwiązaniem: kuchenka gazowa, elektryczna, a może indukcja? 

Co wybrać: Kuchenka gazowa, elektryczna czy indukcyjna?
Plusy i minusy poszczególnych rodzajów płyt grzewczych

Wyposażając swoją kuchnię w sprzęt musimy rozważyć wszystkie za i przeciw jeżeli chodzi o dobór płyty grzewczej.

Kuchenka gazowa powoli odchodzi do lamusa, ale czy słusznie? Co przemawia natomiast za popularnością płyt elektrycznych, a dla kogo najlepsza będzie płyta indukcyjna?

Podpowiadamy, który rodzaj płyty jest najbardziej opłacalny i dlaczego.

⇒ Przydatny poradnikKuchenka gazowa czy elektryczna: która opcja tańsza?
 

PŁYTY GRZEWCZE: KUCHENKA GAZOWA CZY ELEKTRYCZNA?

 

TRADYCYJNA KUCHENKA GAZOWA

Kuchenka gazowa może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą nieco zaoszczędzić. Jest to dość szybki sposób na przygotowanie posiłków, a wiele osób uważa, że potrawy przyrządzone „na ogniu” są o niebo smaczniejsze od tych, przygotowanych na innych płytach grzewczych.
 
Jeżeli chodzi o warunki użytkowania to tutaj zaczyna się dylemat.
 
► Kuchenka gazowa charakteryzuje się dość niską ceną zakupu (ok. 300 zł) i jest stosunkowo tania w eksploatacji. Jeżeli zależy nam na obniżeniu opłat związanych z codziennym gotowaniem to ten wybór jest najlepszy - koszty codziennego użytku kuchenki gazowej są o połowę tańsze niż w przypadku kuchenki elektrycznej. Jej niewątpliwym plusem jest możliwość gotowania bez dostępu do prądu oraz użycie dowolnych naczyń podczas przygotowania potraw.       
 
Jakie są minusy gotowania na gazie?
► Kuchenka gazowa nie jest uważana za najbezpieczniejszy sprzęt (zagrożenie wybuchem spowodowanym nieszczelnością w instalacji gazowej), a gotowanie na gazie wiąże się z ogromnymi stratami energii (nawet do 50%!). Ponadto nowoczesne budownictwo coraz częściej odchodzi od kuchenek gazowych – samodzielne doprowadzenie przyłączy gazowych to spory wydatek (ok. 3 tys. zł).  

 

KUCHENKI ELEKTRYCZNE - RODZAJE

Wśród kuchenek elektrycznych mamy do wyboru:
 
  • kuchenki żeliwne – elementy grzewcze (żeliwne palniki) wystają ponad powierzchnię,
  • kuchenki ceramiczne – o płaskiej, jednolitej powierzchni ceramicznej (ceramiczne spirale pod szklaną płytą),
  • kuchenki indukcyjne – zamiana energii magnetycznej w cieplną.
 
Spośród kuchenek elektrycznych najniższą sprawnością odznaczają się żeliwne. Są dość tanie, ale mało wydajne, drogie w eksploatacji i raczej mało estetyczne. Ich niska cena nie rekompensuje więc wad z jakimi przyjdzie się zmierzyć podczas codziennego użytku.
 
Ceramiczna płyta to dość popularne rozwiązanie (koszt ok. 500 zł). Jest tańsza od kuchenki indukcyjnej, charakteryzuje ją krótszy czas gotowania w porównaniu do kuchenki gazowej. Ponadto łatwo ją utrzymać w czystości i posiada estetyczny design.
 
Porównując ją z kuchenką na gazie, musimy mieć na uwadze wady, jakimi są wyższe koszty eksploatacji oraz większa możliwość awarii spowodowana obecnością elektroniki.    

 

NOWOCZESNA INDUKCJA

Płyta indukcyjna zasilana jest prądem, a dodatkowo w swym działaniu wykorzystuje zjawisko indukcji (wytwarzania pola elektromagnetycznego). Ogromnym plusem zastosowania tej kuchenki jest jej energooszczędność i bezpieczeństwo (płyta się nie nagrzewa). Podczas gotowania na płycie indukcyjnej ok. 95% energii zostaje przekazane do potrawy. Straty energii wynoszą więc tylko ok. 5%, a nie jak w przypadku kuchenki gazowej – aż 50% czy ceramicznej - od 30 do 40%.
 
Największą wadą tego nowoczesnego rozwiązania jest jej wysoka cena (min. 800 zł) oraz konieczność wymiany wszystkich garnków na te, wykonane ze stali ferromagnetycznej.
 
Uwaga! Pamiętajmy również, że osoby posiadające rozrusznik serca powinny szczególnie uważać podczas użytkowania płyty indukcyjnej, gdyż może ona zaburzać jego prawidłowe działanie. Bezpieczna odległość w takich przypadkach to ok. 40 cm od płyty.


 

Którą kuchenkę wybrać?

Wydaje się, że najtańszą kuchenką będzie gazowa - jeżeli pod uwagę weźmiemy jedynie koszty użytkowania (w przypadku już posiadanego przyłącza gazowego). Płyty elektryczne to jednak wygoda, estetyka i zwiększone bezpieczeństwo.
 
► Jeżeli często gotujemy i mamy możliwość zakupu nieco droższej kuchenki to zdecydowanie polecamy indukcję, której wysoka cena zwróci się w trakcie codziennego użytkowania. Komfort, bezpieczeństwo, krótki czas gotowania i szereg innych zalet, zrekompensuje wysoki koszt zakupu płyty indukcyjnej.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie