Kulturalna majówka: jak, gdzie i za ile?

Jak zaplanować wolne dni, aby tegoroczna majówka upłynęła pod znakiem wydarzeń kulturalnych? Przedstawiamy najciekawsze atrakcje odbywające się w wybranych miastach Polski.

Kulturalna majówka: jak, gdzie i za ile?
Długi weekend - przegląd wydarzeń w kraju

Długi weekend majowy to nie tylko turystyczne wyjazdy poza miasto czy za granicę. Osoby, które pozostają w mieście, z pewnością nie będą narzekać na brak atrakcji! Koncerty muzyczne, pokazy filmowe, wystawy sztuki czy kuchnie świata to tylko nieliczne propozycje jakie czekają na tegorocznych majówkowiczów. Poznaj najciekawsze atrakcje kulturalne tegorocznej majówki.  
 

MAJÓWKA 2016 – Przegląd wydarzeń kulturalnych

 

CHEŁM: ciężkie brzmienia

Fani ciężkich brzmień powinni zarezerwować sobie 1 maja (godz. 18:00) na udział w koncercie ChełMetal Fest gdzie zagrają: Metasoma, Nine Sixty Nine Bricks, Immortal Dreams, ISILGATE oraz Ultima. Bilet wstępu na Metalową Majówkę kosztuje 15 zł.

 

Filmowy KRAKÓW 

W dniach 29 kwietnia – 8 maja w Kinie Kijów odbędzie się kolejna edycja „Netia Off Camera czyli Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego. Pokazy filmowe będą podzielone na sekcje tematyczne, zatytułowane m.in. „Strach się Bać” gdzie motywem przewodnim są nietypowe horrory, zaskakująca i nieprzewidywalna tematyka „Do utraty tchu” czy wielowymiarowa sekcja dedykowana dorosłości „Tylko dla dorosłych?”.

 

LUBLIN pełen sztuki

W dniu 30 kwietnia oraz 3 maja o godzinie 19:00 odbędą się jedne z cyklicznych spotkań muzycznych: Jam Session w Pubie Kandeja (dawny Grolsch), gdzie każda chętna osoba będzie mogła posłuchać muzyki na żywo bądź zaprezentować publiczności własny repertuar muzyczny. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne. 

Podczas majowego weekendu (do dnia 4 maja) miłośnicy sztuki będą mogli obejrzeć wystawę Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej (Galeria Gardzienice Ośrodek Praktyk Teatralnych w godz. 13:00-18:00). Ekspozycje zatytułowane: „Po prostu męża mi brakuje; Spotkania z Wdowami" oraz „Tata” w subtelny sposób poruszają tematykę rozstań z najbliższymi osobami, jakimi są tytułowi mężowie oraz tata. Udział jest bezpłatny.

 

POZNAŃ za pół ceny i autostopowa przygoda

Majówka w Poznaniu to przede wszystkim bogata oferta atrakcji udostępniona w ramach akcji turystycznej „Poznań za pół ceny”. Tegoroczna, dziewiąta już edycja to interesujący  program turystyczny oraz ponad setka atrakcji. W dnach 30 kwietnia – 1 maja będziemy więc mogli wziąć udział w wielu warsztatach, kursach, zajęciach sportowych czy wydarzeniach kulturalnych za połowę ceny oraz taniej zjeść w ulubionych lokalach gastronomicznych.      

30 kwietnia rusza również już czwarta edycja wydarzenia: „Wyścig Autostopem Poznań – Makarska (Chorwacja)!”. Rozpoczęcie wyścigu odbędzie się na Starym Mieście, a wygra osoba/para, która w jak najszybszym czasie dotrze do chorwackiego miasta, poruszając się wyłącznie autostopem. Wpisowe wynosi 50 zł od osoby, a zakończenie wydarzenia przewidywane jest na dzień 8 maja. Z pewnością będzie to nie lada wyzwanie dla majówkowiczów żądnych przygód. 

 

WARSZAWA pełna wrażeń

Majowy weekend to fantastyczny moment na odwiedzenie Parku Fontann zlokalizowanego u podnóża Zamku Królewskiego. Rozpoczęcie sezonu multimedialnych pokazów, których motywem przewodnim jest „woda-światło-dźwięk” przypada właśnie na pierwsze dni maja i  z pewnością będzie świetną rozrywką zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wstęp jest bezpłatny. 

Wystawa pod patronatem Muzeum Narodowego w Warszawie zatytułowana: „W Muzeum wszystko wolno” dedykowana jest dla widzów w każdym wieku, stąd też będzie świetną rozrywką dla całej rodziny. Jest to wystawa wyjątkowa - przepełniona atrakcjami i przygotowana przez dzieci w wieku 6-14 lat. Odbędzie się 1 maja w kinie MUZ. Wstęp jest wolny, lecz liczba miejsc ograniczona, dlatego warto zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem. 

Fani greckiej kuchni podczas powinni odwiedzić restaurację Taverna Patris, która w weekend majowy organizuje „Meat the Greek”, czyli festiwal dań mięsnych w greckim stylu.

 

WROCŁAW - Europejska Stolica Kultury 2016

W dniach 2 i 3 maja we wrocławskiej Hali Stulecia odbędzie się festiwal rockowy „3 – majówka 2016”. Wystąpią m.in. Lao Che, Brodka, KULT, Mela Koteluk, Fisz Emade Tworzywo, Dawid Podsiadło, Maria Peszek czy Łąki Łan. Cena biletów uzależniona jest od długości karnetu i kształtuje się w granicach 69 - 140 zł. Będąc na miejscu jeden dzień wcześniej (1 maja), warto wziąć udział w wydarzeniu: Gitarowy Rekord Guinessa 2016, któremu towarzyszyć będzie m.in. występ Guano Apes. 


Nie zapominajmy również o tym, że rok 2016 jest szczególnie ważny dla Wrocławia, który w tym czasie pełni funkcję Europejskiej Stolicy Kultury.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie