Czy opłaca się kupić używany sprzęt AGD?

Wielu z nas rozważa zakup używanego sprzętu AGD - taniej, często nadal na gwarancji lub w spadku po znajomym za drobną opłatą. Czy jednak oszczędzanie na pralce, zmywarce czy lodówce to opłacalny pomysł?

Czy opłaca się kupić używany sprzęt AGD?
Oszczędność czy strata pieniędzy?

Używany sprzęt AGD to zakup pozwalający sporo zaoszczędzić na wciąż sprawnej lodówce czy zamienniku właśnie odmawiającej posłuszeństwa pralki. Nieco nadwerężona obudowa, ograniczone funkcje czy krótszy czas bezawaryjnego użytkowania to często cechy charakteryzujące zakupy artykułów z drugiej ręki.

Czy warto zdecydować się używany sprzęt AGD?
 

Sprzęt używany nie znaczy gorszy

Czy używany sprzęt AGD jest gorszy od tego pachnącego nowością na sklepowych półkach?

Zależy. Decydując się na zakup z drugiej ręki warto przede wszystkim znaleźć zaufanego sprzedawcę.

Najlepszą inwestycją byłby oczywiście sprzęt udostępniony przez rodzinę bądź bliskich znajomych – w większości przypadków mielibyśmy pewność, że nie wciskają nam oni niefunkcjonalnego bubla narażonego na zakończenie żywota w przeciągu najbliższych 5 dni.

Zakup używanego sprzętu AGD pochodzącego z nieautoryzowanych ogłoszeń zamieszczanych w sieci bądź na sklepowych tablicach informacyjnych zawsze wiąże się z ryzykiem. Nie wiemy, jakie pobudki kierują sprzedającym – może wystawione na sprzedaż żelazko jest tak mocno wyeksploatowane mimo zachowania pozorów pełnej sprawności, może autor ogłoszenia chce się go po prostu pozbyć, przy okazji zarabiając na naiwności kupującego?

RADA: W przypadku tego typu ogłoszeń spróbujmy umówić się ze sprzedającym na okres próbny. Jeśli uda nam się przetestować sokowirówkę i okaże się ona w pełni sprawna – możemy finalizować zakup.

Używany sprzęt AGD sprzedawany jest często również przez firmy wymieniające wyposażenie biur na nowsze. Ich zakup to w większości przypadków loteria, choć możemy przyjąć, że sprzęt, którego firmy się pozbywają, będzie mocno wyeksploatowany.

Bezpieczną formą zakupów urządzeń z drugiej ręki mogą okazać się sklepy wyspecjalizowane w tego typu handlu. W interesie zajmujących się profesjonalnie sprzedażą używanego sprzętu AGD sklepów leży bowiem przygotowanie ich do powtórnego użycia, a potwierdzeniem skuteczności są oferowane w tego typu obiektach gwarancje wystawiane najczęściej na 6 miesięcy.
 

Kupując używany sprzęt - pamiętaj!

Decydując o zakupie używanego sprzętu AGD musimy mieć świadomość, że w większości przypadków nie będzie on posiadał funkcji wprowadzanych do najnowocześniejszych produktów firm, lśniącej obudowy i gwarancji bezawaryjności. Dodatkowo, możemy spodziewać się nieco wyższej konsumpcji prądu lub brak konkretnej informacji na ten temat. Oznaki wcześniejszego używania również mogą dać się we znaki - sprzęt może być głośniejszy, zawory mogą być zużyte a niektóre z lampek funkcyjnych uszkodzone.

Zastanówmy się jednak, czy niektórych z wad produktów używanych nie można by uznać za ich zalety.

  • Prostsze w budowie sprzęty nie są tak podatne na zniszczenia czy zakłócające sprawność oprogramowania przerwy w dostawach prądu jak te nowoczesne.
  • Tańsza może się okazać również ich ewentualna naprawa – powierzyć je będziemy mogli zaprzyjaźnionemu fachowcowi zamiast autoryzowanym serwisom.
  • Nadmierne zużycie energii powinno nas interesować jedynie w przypadku sprzętów naprawdę wiekowych – w ich przypadku zastanówmy się, czy niższy koszt zakupu samego urządzenia nie odbije się czkawką na rachunkach za prąd.


Wybierając używany sprzęt AGD przemyślmy przede wszystkim, czy jest on wyborem na lata, czy jedynie zastępstwem dla zepsutej lodówki w momencie szczególnego obciążenia budżetu różnymi wydatkami. Pamiętajmy, że każdy sprzęt – nowy i używany – kiedyś się zepsuje. Produkcja wiecznie sprawnych pralek nie przynosiłaby przecież zysków ich twórcom.

DO PRZECZYTANIA:
Prąd w domu, czyli potwory pożerające go najwięcej »
Klasa energetyczna sprzętów domowych rozszyfrowana »
Jak oszczędzać: Zmywarka czy zmywanie tradycyjne? »
Jak oszczędzać na praniu ubrań? »
Prawa konsumenta: ABC gwarancji sprzętu AGD i RTV »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie