Co jest tańsze: kurier czy poczta?

Jak najlepiej wysłać paczkę, czyli co wybrać szukając najlepszego sposobu na tanie wysłanie naszej przesyłki. Kto wygra: kurier czy poczta?

Co jest tańsze: kurier czy poczta?
Przesyłka dostarczona do odbiorcy

Kurierem czy na poczcie? – to pytanie często zadajemy sobie planując wysłanie paczki czy innej przesyłki. Mimo iż większość z nas wciąż wybiera usługi pocztowe, uważając je za tańsze i bardziej dostępne, kurier może okazać się atrakcyjnym i konkurencyjnym cenowo rozwiązaniem. Od kiedy usługi kurierskie zyskały na popularności i powszechności, do wyboru mamy naprawdę sporo opcji. Jak najlepiej wysłać paczkę?
 

Kurier czy poczta? – oto jest pytanie

 

Przesyłka nadana na poczcie

Najtańszą opcją pocztowej wysyłki paczki jest nadanie paczki ekonomicznej.

Tradycyjna usługa proponowana przez pocztę wymaga od nas własnoręcznego dostarczenia paczki do najbliższego urzędu pocztowego, a czynność ta może okazać się wyzwaniem w przypadku paczek nieco cięższych (i droższych).

Doręczenie pocztowej paczki ekonomicznej trwa zgodnie z zapewnieniami usługodawcy około trzech dni roboczych, choć w praktyce, jak wiemy, bywa różnie, a szybkość doręczenia zależy m.in. od odległości dzielącej adresata i nadawcę, obciążenia usługodawcy czy okresu wysyłki.

CENA:
 
 • Wysłanie paczki ekonomicznej jest stosunkowo tanie – za małą przesyłkę o wadze nie większej niż 1 kg i standardowych wymiarach nie zapłacimy więcej niż 13 złotych, za paczkę ważącą od 5 do 10 kg – około 24 złotych.
 • Dodatkowo płatną opcją jest możliwość skorzystania z potwierdzenia odbioru.
 • Poczta oferuje nam również możliwość nadania paczki priorytetowej – powinna ona zostać doręczona adresatowi szybciej niż paczka ekonomiczna (teoretycznie już następnego dnia od jej nadania).
 • Za wysłanie przesyłki priorytetowej zapłacimy niewiele więcej niż za nadanie paczki ekonomicznej – w przypadku małych przesyłek o wadze nie większej niż 1 kg i standardowych wymiarach powinniśmy zapłacić około 14 złotych.
   
 

Envelo i Pocztex

Envelo to nowoczesny serwis Poczty Polskiej, który pozwala na szybsze nadanie paczki. Wszelkie formalności można załatwić przez internet a przesyłkę przygotowaną i spersonalizowaną w domu wystarczy dostarczyć do jednego z punktów Envelo bez konieczności stania w kolejkach. Nadana paczka zostanie dostarczona w ciągu od jednego do dwóch dni roboczych na terenie całej Polski. Envelo pozwala na łatwe śledzenie przesyłki przez internet lub za pomocą aplikacji mobilnej. 

CENA:
 
 • 10,99 złotych za paczkę do 2 kg
 • 17,99 złotych za paczkę do 5 kg
 • możliwość personalizacji (np. dodanie loga firmy), nadania przesyłki za pobraniem i dostęp do historii zamówień, potwierdzenie odbioru bez opłat
 • termin dostarczenia: 1 dzień roboczy do wybranych miast, 2 dni robocze na terenie całej Polski

Pocztex to usługi kurierskie Poczty Polskiej z możliwością nadania przesyłki na terenie Polski oraz za granicę (EMS). Pocztex to standardowa obsługa przesyłek z odbiorem i dostarczeniem "od drzwi do drzwi". Klienci mają możliwość wyboru jednego z pięciu krajowych serwisów, które różnią się maksymalną dozwoloną wagą przesyłki oraz oczekiwanym terminem dostarczenia do odbiorcy. Pocztex posiada ekspresowe usługi miejskie, dzięki którym przesyłki mogą zostać dostarczone w przeciągu kilku godzin.

Przesyłki adresowane za granicę obsługiwane są w ramach EMS, czyli międzynarodowego ekspresowego serwisu pocztowego Express Mail Service

CENA:
 
 • Pocztex na terenie Polski (do 5 kg): Ekspres 24 od 41 złotych, Kurier krajowy od 123 złotych
 • EMS (do 1 kg): od 134 złotych
 • ceny zależą od wielkości przesyłki, wybranej usługi oraz terminu dostarczenia
 • w przypadku przesyłek zagranicznych, cena zależy od kraju odbiorcy
   
 

Kurier wprost do domu

Usługi kurierskie często kojarzą nam się z tymi droższymi od pocztowych. Kurier przyjeżdża bowiem pod wskazany adres, odbiera od nas najcięższą nawet paczkę i zawozi ją do adresata. Wielu usługodawców daje swoim klientom dodatkową możliwość wyboru dnia i godziny dostarczenia oraz odbioru przesyłki.

Zgodnie ze statystykami usługi kurierskie charakteryzuje większa terminowość dostarczeń niż usługi pocztowe (około 90% przesyłek kurierskich dociera do adresata już następnego dnia po nadaniu paczki, podczas gdy podobne warunki spełnia zaledwie 65% priorytetowych paczek pocztowych).

Czy usługi kurierskie są rzeczywiście droższe od tych pocztowych?
W przypadku wiodących firm kurierskich (DPD, DHL, UPS itd.), przeważnie tak.

Na rynku działa jednak również wiele firm wciąż próbujących pozyskać nowych klientów atrakcyjnymi cenowo ofertami mogącymi stanowić finansową konkurencję dla poczty przy jednoczesnym zachowaniu szybszych terminów dostawy oraz wygody odbioru przesyłki spod wskazanego w zamówieniu adresu.

Szukając najlepszego kuriera warto skorzystać z internetowych wyszukiwarek i porównywarek pokazujących zestawienie dostępnych ofert.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie