Limit debetowy na działalność bieżącą

Limit debetowy może okazać się ciekawym rozwiązaniem dla firm szukających finansowego zabezpieczenia bieżącej działalności gospodarczej.

Limit debetowy na działalność bieżącą
Limit debetowy jak alternatywa dla tradycyjnego kredytu dla firm

Limit debetowy jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kredytów na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej dla tych spośród firm, które nie borykają się z większymi problemami finansowymi, chcą jednak zapewnić sobie pewien bufor bezpieczeństwa na wypadek nieprzewidzianego lub wynikającego z prognoz spadku obrotów przedsiębiorstwa w okresie wydatkowania przekraczającego dochód z tytułu prowadzonej działalności.

Jak działa limit debetowy?

Limit debetowy pozwala firmie na skorzystanie z dodatkowych środków finansowych do wysokości określonej umową, którymi przedsiębiorstwo w danym momencie nie dysponuje (nie znajdują się one „fizycznie” na firmowym koncie). 

Oprocentowanie wynikające z tej formy zadłużenia jest zazwyczaj niższe od towarzyszącego tradycyjnym kredytom dla przedsiębiorców, odsetki płacone są jednak w przypadku większości typowych umów o limit debetowy już w pierwszym dniu skorzystania z dodatkowych środków. 

  • Jeśli jednak zadbamy o regularne wpływy na konto (każda wpłata automatycznie niweluje bądź zmniejsza saldo zadłużenia), możemy sprawić, że odsetki również nie będą wyższe od tych naliczanych w tradycyjnych formach kredytowania (pobierane są one bowiem tylko od aktualnej kwoty długu). 

Limit debetowy można w każdej chwili przedłużyć na kolejny okres (najczęściej 12 miesięcy) - aby to zrobić, nie trzeba spłacić wypracowanego w poprzednim okresie długu. Jeśli umowa nie postanowi inaczej, przedłużenie często następuje automatycznie wraz z wygaśnięciem pierwszego okresu użytkowania dodatkowych środków.

Koszty limitu debetowego

  • Limit debetowy jest w większości banków związany z koniecznością uiszczenia opłaty prowizyjnej wynoszącej od 2% do 5% wysokości kwoty zadłużenia. 
  • Z dodatkową prowizją, wynoszącą od 1,5% do 3%, należy się liczyć przy okazji odnowienia kredytu
  • Opłaty naliczane są również za podwyższenie wysokości przyznanego nam limitu (prowizja waha się od 2% do nawet 5% kwoty odnowienia). 
  • Samo rozpatrzenie wniosku kredytowego jest w większości banków bezpłatne.

Na jaką kwotę limitu można liczyć?

Wysokość kredytu zależy od wielu czynników, między innymi dochodów firmy, wysokości miesięcznych wpływów na konto oraz salda czy stażu działalności

Im dłużej firma prosperuje na rynku, przynosząc właścicielom zyski, tym większy limit debetowy może stać się udziałem przedsiębiorcy. Banki są skłonne przyznać firmom limit w wysokości od 1000 do nawet 150 tysięcy złotych.

Dokąd po limit debetowy?

Limit debetowy dla firm to produkt znajdujący się w ofercie większości banków komercyjnych (np. BPH S.A.). 

Upewnijmy się, że przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznamy się z warunkami proponowanymi przez różne placówki i wybierzemy najodpowiedniejszą dla naszych potrzeb finansowych. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie