Czy łatwiej otrzymać limit kredytowy niż kredyt gotówkowy?

Czy łatwiej otrzymać limit kredytowy niż kredyt gotówkowy?

Jaką formę zadłużenia wybrać?

Limit kredytowy w rachunku bieżącym to dostęp do dodatkowych środków finansowych na własnym koncie bankowym. Czy takie rozwiązanie łatwiej otrzymać niż tradycyjny kredyt w banku?

 

  • kredyt gotówkowy
  • limit w ROR
  • warunki kredytowania

Stając przed koniecznością wyboru szybkiego sposobu zdobycia dodatkowych pieniędzy, często podyktowaną nagłą i nieprzewidzianą potrzebą finansową, zastanawiamy się czy lepszą opcją jest limit kredytowy czy kredyt gotówkowy. Zadłużenie na stosunkowo niewielkie kwoty w obu przypadkach jest procesem łatwym i niewymagającym zbędnych formalności. Czy prościej otrzymać limit kredytowy niż kredyt gotówkowy?

 

Limit kredytowy a kredyt gotówkowy

 

Kredyt gotówkowy 

Pożyczka dla każdego dowiedz się więcej

to standardowa forma zadłużenia. Jego otrzymanie wiąże się najczęściej z wizytą w banku i przedstawieniem jednego (lub dwóch w przypadku nieposiadania konta i historii bankowej w danej placówce), dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość oraz zaświadczenia (lub oświadczenia) o uzyskiwanych dochodach. Instytucje finansowe w znacznej większości nie będą wymagały ani dodatkowych zabezpieczeń, ani poręczeń. Sprawdzona zostanie jednak nasza historia kredytowa, pozwalająca na ocenę naszej zdolności do spłaty. Klient nie musi również podawać na jaki cel przeznaczone zostaną pieniądze. Uzyskanie kredytu gotówkowego jest więc niezwykle proste.

 

Limit kredytowy w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym 

to z kolei dostęp do dodatkowych środków finansowych na własnym koncie bankowym, których wysokość uzależniona jest od zdolności kredytowej ocenianej na bazie kwoty comiesięcznych zasileń rachunku. Chcący uzyskać limit w koncie muszą posiadać regularnie zasilany odpowiednio wysoką kwotą rachunek w danej placówce od co najmniej kilku miesięcy. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku kredytu, czasami wymaganiem jest przedstawienie bankowi zaświadczenia z miejsca pracy o wysokości wynagrodzenia - banki "chronią się" w ten sposób przed nieudokumentowanymi dochodami, które wpływają na konto klienta. Jeśli jednak nasze konto zasilane jest co miesiąc zbliżoną kwotą od jednego nadawcy, takie zaświadczenie najczęściej nie będzie konieczne.

 

Znajdź tani kredyt na dowolny cel sprawdź >>

Klienci, którzy nie posiadają konta w danej placówce, mogą starać się o limit kredytowy jedynie w przypadku przeniesienia swojego ROR do banku, w którym chcą otrzymać limit w koncie, jednocześnie dostarczając poświadczenie o pozytywnej historii rozliczeń na poprzednim rachunku. Chociaż również w przypadku limitu kredytowego, banku nie trzeba informować o przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy, droga do uzyskania dofinansowania w formie limitu na koncie zależy od naszych relacji z bankiem. Aktualni klienci, którzy posiadają ROR w danym banku od dłuższego czasu, limit mogą otworzyć bez konieczności wychodzenia z domu czy dostarczania dodatkowych zaświadczeń.

 

Jaką formę zadłużenia wybrać?

 

  • Kredyt gotówkowy otrzymać można na okres od kliku do nawet kilkudziesięciu miesięcy, podczas gdy limit na koncie przyznawany jest początkowo na rok i, w przypadku pozytywnego przebiegu wszystkich rozliczeń bankowych oraz braku zadeklarowanej chęci wypowiedzenie limitu, automatycznie przedłużany na kolejne 12 miesięcy.

 

  • Zaciągając kredyt gotówkowy, otrzymać możemy nawet 150 tysięcy PLN. Limit w ROR uzależniony będzie natomiast od wysokości wpływów na konto i w przypadku zaufanych klientów od lat prowadzących konto w danej placówce jego kwota wynieść może sześciokrotność comiesięcznych zasileń rachunku.

 

  • Limit kredytowy w większości przypadków jest obarczony niższą niż kredyt gotówkowy prowizją oraz oprocentowaniem. Każdorazowe zwiększanie wysokości limitu w rachunku w trakcie trwania umowy wiąże się jednak z podniesieniem wysokości opłat.

 

  • Limit kredytowy spłacany jest wpłatami na konto każdorazowo zmniejszającymi wielkość zadłużenia. Kredyt gotówkowy regulowany jest za pośrednictwem wyznaczonych przez bank rat.

 

Podjęcie decyzji o wyborze między kredytem gotówkowym a limitem na koncie uzależnione powinno być więc od indywidualnych potrzeb klienta i preferencji w sposobie spłacania zadłużenia.

 

Sprawdź również:

Czym różni się limit kredytowy od debetu na koncie? »

Jak bezpiecznie wziąć kredyt gotówkowy czy pożyczkę? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie