Liniowy podatek dochodowy i jego zalety

Liniowy podatek dochodowy posiada wiele korzyści i różni się od progresywnego, stosowanego w Polsce. Czy wiesz jak działają oba modele?

Liniowy podatek dochodowy i jego zalety
Liniowy podatek dochodowy i korzyści jakie przynosi

Liniowy podatek dochodowy to metoda obliczania wymiaru podatku, w myśl której wysokość należnego podatku jest wprost proporcjonalna do wielkości podstawy opodatkowania.

Progresywny podatek dochodowy

Progresywny podatek dochodowy jaki posiadamy w Polsce obejmuje dwa progi:

  1. Jeżeli podstawa obliczenia podatku wynosi 85 528 zł lub mniej (czyli osoba zarobiła do 85 528 zł rocznie) to podatek wynosi 18% tej podstawy minus 556 zł 2 gr.
  2. Jeżeli podstawa obliczenia podatku przekracza 85 528 zł, to podatek wynosi 14 839 zł + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł.

Liniowy podatek dochodowy

Liniowy podatek dochodowy takich progów nie posiada. Poniżej przedstawiamy główne zalety podatku liniowego:

1) jedna stawka podatkowa w wysokości, która stosowana jest niezależnie od osiągniętego dochodu, co oznacza mnie komplikacji oraz biurokracji, wyliczenie należnego podatku staje się dziecinnie proste, posiada bardzo klarowne zasady

2) równość dla wszystkich podatników, co może być uznawane za wadę, w myśl progresywnego podatku dochodowego, wyższe dochody oznaczają wyższe podatki, co powoduje rozgoryczenie, bo dlaczego mam płacić więcej, jeżeli lepiej zarabiam, podatek liniowy jest ślepy na wysokość dochodu, oczywiście jeżeli zarabiasz więcej, Twój podatek będzie wyższy, ale stawka jest dla wszystkich taka sama

3) wspiera przedsiębiorczość, co jest związane z równymi stawkami dla wszystkich, każdy chce uzyskać wyższe dochody (niekoniecznie działa to w przypadku podatku progresywnego), bo stawka podatku nie wzrośnie.

Liniowy podatek dochodowy ma swoje wady i zalety. Jednak trudno będzie znaleźć taką metodę opodatkowania, która będzie odpowiadała wszystkim, bo taka po prostu nie istniej. Tak czy owak, będziemy musieli wspierać funkcjonowanie państwa.

Czytaj więcej:
Progresywny podatek dochodowy - zalety
Podatek dochodowy w Polsce - statystyki

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie