Majówka dla aktywnych: Jak, gdzie i za ile

Majówka to doskonała okazja, by cieszyć się aktywnym wypoczynkiem. Dokąd wybrać się na rower, dokąd na piesze wędrówki?

Majówka dla aktywnych: Jak, gdzie i za ile
Jak aktywnie spędzić długi weekend?

Tegoroczna majówka może potrwać od 4 do nawet 9 dni w zależności od tego, o jak długi urlop się pokusimy. Jak aktywnie wykorzystać majowy weekend? Dokąd warto się udać? I czy konieczne musi być drogo?
 

Aktywna majówka: Pomysły

 

Pedałuj!

Jazda rowerem to jeden z najprzyjemniejszych i najbardziej relaksujących sposobów na spędzenie wolnego czasu.

Piękna majowa pogoda, świeża zieleń mijanych krajobrazów i rozsądna dawka ruchu pomogą nie tylko odpocząć od trudów dnia codziennego, ale i dotlenić organizm i spędzić czas z bliskimi, dla których zwykle brakuje nam wolnych chwil.

Malownicze trasy rowerowe znajdziemy w całym kraju.
 
  • Mazowiecki Park Krajobrazowy to ponad 40 kilometrów trasy o różnych stopniach trudności.
  • Całodniowa wycieczka może zaprowadzić nas z Kalwarii przez zamek w Czersku aż na drugi brzeg Wisły.
  • Asfaltowo-piaszczysty Szlak Stu Jezior wiedzie przez malownicze zakątki wielkopolski.
  • Górskie trasy Beskidu Śląskiego zadowolą bardziej wymagających i zapalonych fanów jednośladów.

 Tras rowerowych warto szukać w okolicy miejsc zamieszkania lub, ulegając pokusie zobaczenia bardziej odległych zakątków Polski, wybrać te, które na co dzień są dla nas niedostępne. Koszt wypożyczenia roweru to najczęściej kilka złotych za godzinę.

 

Wędruj!

Idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu w leniwe majowe dni są wędrówki wśród górskich szczytów albo rozległych jezior połączone ze zwiedzaniem zimnych murów okolicznych zamków, twierdz czy kościołków.

Masyw Babiej Góry to zaciszne szlaki turystyczne, a Szlak Orlich Gniazd Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej pozwala odwiedzić średniowieczne warownie i odrestaurowane zamki skryte w cieniu bujnych lasów. Ciszę i świeże powietrze odnajdziemy na licznych szlakach wiodących przez głębiny Puszczy Białowieskiej.

 Interesujących tras warto szukać w lokalnych przewodnikach lub na stronach internetowych poświęconych zagadnieniom turystyki regionalnej. Piesze wycieczki nie wymagają zakupu dodatkowego sprzętu, wystarczy więc butelka wody mineralnej, wygodne buty i dobry humor.

 

Wróć do korzeni!

Gospodarstwa agroturystyczne to coraz chętniej odwiedzane miejsca. Pozwalają nie tylko odetchnąć świeżym i czystym powietrzem, ale i nabrać dystansu do miejskiego, chaotycznego życia.

Wielbiciele aktywnego wypoczynku mogą nie tylko do woli spacerować i jeździć rowerami, ale i spróbować jazdy konnej, łowienia ryb, karmienia zwierząt czy dojenia krowy. Z gospodynią można przygotować tłuste śmietankowe masło, a na wieczór upiec pachnącą babkę z sezonowymi owocami z okolicznych sadów i ogrodów.

Fanom mocniejszych wrażeń dostarczy ich z pewnością przejażdżka po wertepach dzikich dróg autami terenowymi, a dzieci z pewnością nie zapomną smaku prawdziwych jajek, które same będą znaleźć na kurzych grzędach.

 Cena pobytu dobowego w gospodarstwie agroturystycznym w sezonie to około 25-35 złotych za osobę (ceny różnią się w zależności od wybranego miejsca czy liczby dni spędzonych w gospodarstwie, często obejmują również zniżki dla dzieci).


Aktywna majówka wcale nie musi wiązać się z kosztownym zagranicznym wyjazdem. Atrakcji szukać możemy wśród malowniczych zakątków Polski, a w przyjemnym spędzeniu czasu z pewnością pomoże obecność bliskich osób.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie