Jak uniknąć mandatu mieszkając w mieście?

Życie w mieście to ciągły bieg i pośpiech. Często zapominamy o podstawowych zasadach ruchu drogowego, nie patrzymy na znaki, parkujemy na oślep – o mandat wtedy nie trudno. Jak go uniknąć?

Jak uniknąć mandatu mieszkając w mieście?
Porady dla kierowców, czyli powtórka z przepisów ruchu drogowego

Natężenie ruchu w większych miastach nieustannie wzrasta. Uzyskanie mandatu za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego w ostatnich czasach stało się niezmiernie proste. Za wykroczenia, nawet te pozornie niegroźne, można nie tylko uzyskać mandat, ale również stracić prawo jazdy.

Jednym z największych problemów kierowców jest to, że nie uaktaulniają wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego. Prawo natomiast często się zmienia i nie każdy zdaje sobie sprawę z nowych zasad, które obowiązują na miejskich ulicach. Inną trudnością zdaje się być utrzymanie koncentracji i tzw. jeżdżenie na pamięć

Postanowiliśmy zebrać kilka podstawowych zasad miejskiego ruchu drogowego, których nieprzestrzeganie najczęściej kończy się uzyskaniem mandatu. 
 

Poradnik: Jak uniknąć mandatu w mieście?

 

1. Strefy zamieszkania⇒ W praktyce

Bardzo łatwo o mandat, jeżeli nie rozumiemy znaczenia tych znaków.

Pamiętajmy o tym, że w strefie zamieszkania możemy parkować jedynie w miejscach do tego dozwolonych, czyli zatokach postojowych i strefach oznaczonych znakiem z symbolem P, czyli parkingowych. Kierowcy, którzy nie stosują się do tej zasady, narażają się na mandat w wysokości 100 złotych oraz 1 punkt karny.

Nie zapomnijmy również, iż w strefie zamieszkania piesi mogą poruszać się po całej szerokości ulicy i zawsze ma pierwszeństwo.

Maksymalna dozwolona prędkość na tych obszarach to 20 km/h. Warto zwrócić uwagę na progi zwalniające, które często pojawiają się na drogach osiedlowych.
 
 

2. Zakazy zatrzymywania się oraz postoju⇒ W praktyce

Jest to jeden z najczęściej spotykanych powódów, przez który kierowcy otrzymują mandat.

Pamiętajmy o tym, aby czytać znaki dokładnie i zwracać uwagę na dodatkową informację dotyczącą chodnika. Wielu z nas zapomina, że od 2002 zatrzymywanie się na chodniku nie zawsze jest dozwolone.

Poza tym nie zapominajmy o tym, że jeżeli mamy prawo zaparkowania na wspomnianym chodniku, musimy zostawić 1,5 metra przejścia dla pieszych, gdyż może to utrudniać płynność ruchu.

Jeżeli nie stosujemy się do tej zasady, czeka nas mandat w wysokości 100 złotych plus 1 punkt karny.

Pamiętajmy także o możliwości odholowaniu pojazdu w przypadku niedozwolonego zaparkowania – koszt takiej czynności (nawet 300 złotych!) poniesie kierowca.

 

3. Znak przystanku autobusowego⇒ W praktyce

Mandat i jego konsekwencje czekają na kierowców, którzy parkują w nieprawidłowych miejscach, często utrudniając płynną jazdę środkom komunikacji miejskiej lub powodują trudności w ruchu pasażerów. 

Analogicznie do powyższej sytuacji, liczmy się z opłatą 100 złotych i odjęciem jednego punktu karnego, a także możliwością odholowania.

Nie zapominajmy również o zwiększonej ostrożności, zbliżając się do przystanku lub zatrzymanego autobusu/tramwaju. Warto wspomnieć o tzw. przystankach weneckich, które wymagają od pasażerów przejście przez jezdnię w celu dostania się do środka transportu. Kierowcy zobowiązani są do zatrzymania się przed wyznaczoną strefą przystanku i umożliwienie pasażerom bezpieczne wejście do pojazdu.

 

4. Buspasy⇒ W praktyce

Buspasy pojawiają się w coraz większej ilości miast w Polsce. Głównym celem wyznaczania oddzielnych pasów dla komunikacji miejskiej jest zwiększenie przepustowości ulic oraz usprawnienie transportu pasażerskiego.

Buspasy wydzielane są najczęściej na głównych ulicach, na których natężenie ruchu znacznie wzrasta w godzinach szczytu. W niektórych miastach buspasy zostają również oddane do użytku taksówkarzom czy motocyklom. Dodatkowo, limitowany ruch na takich pasach ruchu może obowiązywać jedynie w niektórych godzinach lub okresach czasowych, np w roku szkolnych czy akademickim.

Niedozwolona jazda buspasem grozi uzyskaniem mandatu w wysokości 100 złotych oraz przyznaniem jednego punktu karnego.

 

5. Znaki dotyczące ruchu na poszczególnych ulicach
⇒ W praktyce

Jeżeli w mieście znajdują się deptaki dla pieszych, które przecina ulica, bardzo często zobaczyć można znak zakazu ruchu. Kierowcy ignorując zakaz, narażają się na madat w wysokości 500 złotych i odebranie aż 5 punktów karnych.

Zwracajmy również szczególną uwagę na znaki dotyczące wjazdu i kierunku ruchu na miejskich ulicach. Pamiętajmy, iż w trakcie remontu dróg lub zmian organizacji ruchu, niektóre z uczęszczanych przez nas ulic może zostać czasowo zamknięta lub zmieniona na jednokierunkową. Zachowajmy czujność, aby nie zarazić się na nieprzyjemności.

 

6. Kierowcy niepełnosprawni⇒ W praktyce

Pamiętajmy o tym, że parkować w specjalnie wyznaczonych miejscach mogą tylko i wyłącznie kierowcy, którzy posiadają ważną kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych. Pomimo wielu akcji społecznych, nadal wielu z nas zostawia pojazdy w miejscach przygotowanych dla osób, które potrzebują ich znacznie bardziej niż my. Miejsca zastrzeżone są najczęściej szersze niż zwykłe i są zlokalizowane w strategicznych punktach, aby ułatwić dostęp do celu podróży.

Nie zapomijamy również o tym, aby w widocznym miejscu, najlepiej na przedniej szybie zostawić dokument, który uprawnia do parkowania w zastrzeżonych miejscach.

Mandat w wysokości 500 złotych czeka na kierowców, którzy zostawiają samochód na miejscu wyznaczonym dla osób o ograniczonej sprawności, natomiast 300 złotych zapłacą ci, którzy używają karty innej osoby.

 

7. Rowerzyści⇒ W praktyce

Pamiętajmy o tym, że parkowanie na drogach dla rowerzystów jest zabronione. Mandat w wysokości 100 złotych i odjęcie jednego punktu karnego czeka na osoby, które nie stosują się do tego przepisu.

 

8. Samochody z tzw. kratką

Jeżeli nasz pojazd posiada kratkę, uznawany jest za samochód ciężarowy. W związku z tym, nie mamy możliwości parkowania na chodniku. Niezależnie od wielkości auta to właśnie kratka decyduje o obowiązujących nas zasadach.

 

9. Rozmowa telefoniczna

Mandaty często otrzymują również kierowcy, rozmawiający przez telefon komórkowy w trakcie jazdy. Za brak posiadania urządzenia głośnomówiącego, zapewniającego swobodę podczas rozmowy telefonicznej grozi kara w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych. 

Pamiętajmy, iż coraz więcej modeli samochodów wyposażonych jest w radio z zestawem głośnomówiącym, który bez problemu połączymy z telefonem z systemem bluetooth. Zakup podobnego urządzenia i zamontowanie go w samochodzie to koszt kilkudziesięciu złotych.

 

10. Prędkość

Kierowcy muszą także pamiętać o obowiązujących prędkościach w mieście i strefach zamieszkania:

Zgodnie z Kodeksem drogowym (stan na kwiecień 2016):
 
  • Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 5:00–23:00 wynosi 50 km/h
  • Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 23:00–5:00 wynosi 60 km/h
  • Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h

Uwaga: Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h wiąże się z utratą prawa jazdy na 3 miesiące!

Bądźmy czujni i zwracajmy uwagę na znaki drogowe, które mogą zmieniać lokalne zasady ruchu drogowego, np. dozwoloną prędkość.


Pamiętajmy o tym, aby zwracać uwagę na znaki i nie jeździć „na pamięć”. Przepisy często się zmieniają i nawet nie zdajemy sobie sprawy z istotnych aktualizacji.

Jeździjmy bezpiecznie, zachowując odstęp i unikajmy gwałtownego hamowania. Stosując się do powyższych wskazówek nie tylko unikniemy mandatów, ale także zwiększymy bezpieczeństwo na drogach i ułatwimy innym poruszanie się po mieście.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie