Mandat z zagranicy: co robić?

Mandat z zagranicy nie traci ważności w Polsce. Dlaczego lepiej go opłacić?

Mandat z zagranicy: co robić?
Nieprzyjemna pamiątka z podróży

Otrzymany za granicą mandat może być nieprzyjemną pamiątką wakacyjnych podróży bądź służbowych wyjazdów do sąsiednich krajów. Wielu polskich kierowców otrzymuje po powrocie do domu zdjęcie z fotoradaru z wezwaniem do pilnej zapłaty. Co zrobić, gdy otrzymamy mandat z zagranicy?
 

Mandat z zagranicy – jak postępować?

Wielu polskich kierowców otrzymujących wezwanie do zapłaty zagranicznego mandatu zastanawiało się do tej pory, czy można jego uiszczenia uniknąć.

Obowiązujące do niedawna prawo nie było tak restrykcyjne i wielu z nas udawało się uniknąć zapłaty otrzymanego poza granicami kraju zobowiązania.

Od kiedy jednak w 2015 roku zaczął obowiązywać ogólnoeuropejski system wymiany i udostępniania informacji o kierowcach popełniających wykroczenia na drogach Wspólnoty, uniknięcie kary nie należy do prostych, a zapłata mandatu może pomóc w uniknięciu dużo poważniejszych konsekwencji drogowych wykroczeń.

 

Ważność mandatu w Polsce

Chociaż mandat z zagranicy nie ma mocy prawnej przed zatwierdzeniem go przez polski sąd, i tak lepiej go opłacić.

Dlaczego?
Jeśli oficjalnie wystawiona kara za popełnione wykroczenie drogowe spełnia wszystkie formalne wymogi, sąd nie ma podstaw, by jej nie uznać i nie nadać jej pełnoprawnego wymiaru, szczególnie w przypadku kar wysokich.

Mandaty na wysokie kwoty trafiają do kierowców dosyć często i w ich przypadku nie ma raczej co liczyć na łut szczęścia. Uniknąć może udać się otrzymania mandatu na niższe kwoty, najczęściej nieprzekraczające 70 euro. Policja i straż drogowa w wielu państwach wychodzą z założenia, że jeśli koszty wyegzekwowania mandatu mogą być wyższe od samej kary nałożonej na kierowcę, to mandatu po prostu nie opłaca się wystawiać.

Kierowców decydujących się nie opłacić otrzymanego z zagranicy mandatu mogą czekać nieprzyjemne niespodzianki podczas kolejnej wizyty w kraju wystawiającym karę za wykroczenie drogowe czy nawet na lotnisku tego państwa po okazaniu paszportu.

Chociaż niektóre kraje wystawiają mandaty dość niespiesznie, nie liczymy na ich przedawnienie. Najwcześniej, bo po 3-6 miesiącach, przedawniają się mandaty wystawiane w Niemczech. Te otrzymywane z innych krajów mogą być jednak ważne nawet 5 lat.

 

Mandat z zagranicy a wymogi formalne

Mandat z zagranicy powinien spełniać wymogi formalne stanowiące o jego ważności.

Otrzymując przesyłkę (najczęściej w formie listu polecanego), sprawdźmy, czy pismo zawiera zarówno druk mandatu, jak i wezwanie do zapłaty określonej kwoty. Pismo powinno zostać sporządzone w języku ojczystym kierowcy, na którego nakładana jest kara. Jeśli jednak list polecony napisany będzie w innym języku, nie powinniśmy uchylać się od zapłacenia kary.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie