Meble IKEA: wady i zalety

Szwedzki design za rozsądną cenę? Czy rzeczywiście warto kupować meble IKEA? Plusy i minusy skandynawskiej marki.

Meble IKEA: wady i zalety
Jak urządzić tanio i stylowo mieszkanie w sieciówkach

IKEA została założona przez Szweda Ingvara Kamprada już w 1943 roku. Nasz kraj jest od razu po Chinach największym producentem mebli IKEA. Produkty firmy są jednak popularne i rozpoznawane na całym świecie. W czym tkwi sukces szwedzkiej marki i skąd biorą się niektóre negatywne opinie na temat mebli i sprzętu?
 

Dobre i złe strony mebli IKEA

 

Zalety, czyli dlaczego warto wyposażyć mieszkanie w meble Ikea

1
Meble Ikea mają to do siebie, że są proste w designie i sprawiają, że wnętrze staje się estetyczne i spełnia oczekiwania. Poza tym IKEA ceni sobie funkcjonalność i ciągle wprowadza nowe produkty, które mogą być traktowane jako część całości, a równocześnie stanowić indywidualny element wnętrza.
 
2
Ogromną zaletą, którą bez wątpienia posiadają meble IKEA jest ich cena. Jeżeli zdecydujemy się na zakup produktów szwedzkiej marki, nie wydamy fortuny. IKEA przygotowuje każdego miesiąca promocje na konkretne kategorie produktów, ciągle wprowadza nowości i oferuje kartkę klienta IKEA Family, która również gwarantuje niższe ceny.
 
3
Osoby młode, które dopiero rozpoczynają samodzielne życie i nie mają wysokiego budżetu na pewno postanowią wyposażyć swoje mieszkanie w meble IKEA. Niedrogo, funkcjonalnie, estetycznie. Do tego zaletą jest łatwość aranżacji i dostępność.
 
4
Innym aspektem, który przemawia za wybraniem IKEA, jest łatwość montażu. Meble IKEA są sprzedawane w częściach i ich montaż wygląda często jak zabawa klockami Lego. Nie należy do trudnego, często nie wymaga wielkich umiejętności ani tym bardziej sprzętu. Czasami wymaga nieco cierpliwości, gdyż, podobnie jak meble, instrukcje montażu są z reguły minimalistyczne.
 
5
Meble IKEA to także idealna możliwość, aby stworzyć u siebie wnętrze – bazę. Plusem szwedzkiej marki jest możliwość zmieniania elementów, dodawania i odejmowania, malowania czy obklejania, a tym samym uzyskuje się zupełnie nowy, bardziej oryginalny efekt. Osoby, które uwielbiają zmiany oraz przemeblowania pokochają meble tej marki.
 
6
Zaletą IKEI jest także magia zabawy w projektanta. Dzięki powierzchniom wystawienniczym możemy bez trudu wyobrazić sobie nasze własne mieszkanie wyposażone w meble Ikea. Samodzielne zaprojektowanie wnętrza na pewno przyniesie satysfakcję.
 
7
Poza tym plusem jest ogromna oferta sieci IKEA i możliwość znalezienia niemal wszystkiego w jednym miejscu: od mebli, dekoracji, roślin, wyposażenia ogrodu, po sprzęty AGD i oświetlenie. Dostępne są również proste narzędzia, farby i lakiery do mebli czy... szwedzkie jedzenie.
 
8
Dobrym rozwiązaniem marketingowym jest także wysyłanie raz w roku darmowego katalogu IKEA do domu klienta, a także oferta online, która pozwala na sprawdzenie dostępności produktów w sklepach stacjonarnych.
 

 

Wady, czyli zastanów się dwa razy, zanim kupisz meble IKEA

1
Nie zapominajmy, że IKEA jest sieciówką. Jakość pozostawia zatem często sporo do życzenia. Często spotkać można się z opinią, że elementy nie pasują do siebie idealnie, że sprzęty są kiepskiej trwałości czy że meble IKEA nie przetrwają wielu lat użytkowania.
 
2
IKEA dużo wspomina o dbaniu o ekologię, jednak przyznać trzeba, że z po każdych większych zakupach, wracamy do domu z nieproporcjonalną ilością folii i papieru. Do tego instrukcje, ulotki - nie zapomnijmy o recyklingu!
 
3
Niektóre meble IKEA mimo swojego ładnego designu są mimo wszystko niefunkcjonalne. Wszystko zależy od gustu i potrzeb klienta – nie każdy uzna meble IKEA za estetyczne i będzie potrzebował czegoś bardziej wyszukanego i lepszej jakości.
 
4
Sklepy szwedzkiej marki należą do ogromnych, często posiadają kilka pięter. Wadą może być zatem wielka powierzchnia i ryzyko zgubienia się w korytarzach lub długie poszukiwania interesujących nas przedmiotów.
 
5
Klienci często narzekają także na oczekiwanie na faktury, a także przeciągające się reklamacje i zwroty. Koszty transportu czy profesjonalnej pomocy w składaniu mebli również uważane są za stosunkowo wysokie.
 
6
Wadą Ikei, która jednocześnie może być traktowana jako zaleta, jest dostępność. Może okazać się, że takie same meble znajdziemy w mieszkaniach tysiąca innych Polaków, Francuzów, Niemców czy Amerykanów. Co za tym idzie, nasze wnętrze nigdy nie będzie absolutnie niepowtarzalne.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie