Międzynarodowe organizacje studenckie w Polsce

Studenckie życie nie ogranicza się jedynie do nauki. Coraz więcej młodych osób wybiera organizacje studenckie, aby rozwijać swoje umiejętności i poznawać nowych ludzi.

Międzynarodowe organizacje studenckie w Polsce
Jaką organizację studencką wybrać?

Po otrzymaniu świadectwa dojrzałości, wielu młodych ludzi podejmuje decyzji o kontynuacji nauki na uczelni wyższej. Szacuje się, iż aktualna liczba studentów w Polsce to ponad milion osób. Co ciekawe, kilkadziesiąt tysięcy studentów to cudzoziemcy, którzy podjęli studia w naszym kraju.

Ukończenie studiów pozwoli nam na znaczne zwiększenie swoich umiejętności oraz wiedzy z określonych obszarów nauki. Niemniej jednak, nasz rozwój w trakcie studiów nie powinien ograniczać się jedynie do nauki wybranej dziedziny. Studia to doskonała okazja do rozwijania swoich dotychczasowych zdolności oraz predyspozycji. Niestety, bardzo często studenci mają problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca, które umożliwi im wspomniany rozwój.

Taka sytuacja stała się powodem, dla którego rozpoczęto tworzenie międzyszkolnych organizacji studenckich. Takie projekty cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem, dzięki czemu obszar działalności organizacji stale się powiększał. Obecnie możemy znaleźć wiele międzynarodowych organizacji studenckich, które mają swoje oddziały na polskich uczelniach.

AIESEC – kształcenie z myślą o przyszłości

AIESEC to jedna z największych organizacji studenckich, która posiada swoje oddziały w ponad stu krajach na całym świecie. Zrzeszenie powstało w 1948 roku, a swoją działalność w naszym kraju rozpoczęło w latach 70'.

AIESEC kładzie olbrzymi nacisk na indywidualny rozwój swoich podopiecznych. Organizowane kursy, szkolenia oraz różnorakie meetingi, podejmują zagadnienia związane z umiejętnościami, które są niezbędne na współczesnym rynku pracy. AIESEC umożliwia studentom integrację, a także rozwój swojej komunikatywności.

IFMSA – studenci medycyny łączcie się!

IFMSA to największa organizacja zrzeszająca studentów nauk medycznych na świecie. Polska posiada własny oddział organizacji – IFMSA Poland, mający swoją siedzibę w Warszawie.

Nadrzędnym celem IFMSA jest przeprowadzanie programów rozwojowych, które podejmują tematy związane z określoną dziedziną nauk medycznych. Ponadto, zrzeszenie jest organizatorem wielu happeningów poświęconych ogólnej medycynie. Organizacja posiada swoje oddziały w dużych miastach w Polsce, takich jak: Kraków, Wrocław czy Łódź.

AEGEE – europejska inicjatywa studencka

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć organizacji, która dzisiaj jest wiodącą platformą rozwoju i integracji pomiędzy europejskimi studentami. Mottem organizacji jest hasło ,,Klucz do Europy”, które podkreśla wkład organizacji w przyszłościowy rozwój swoich podopiecznych.

AEGEE powstała w 1985 roku, ale zasięg organizacji zwiększał się błyskawicznie. Dzisiaj, AEGEE posiada kilkanaście tysięcy członków z całej Europy. Organizacja posiada wiele samodzielnych inicjatyw rozwojowych, które stanowią podstawę do tworzenia autorskich projektów.

Największymi inicjatywami organizacji są następujące programy:

  • Youth unEmployment – projekt poruszający temat ogromnego bezrobocia wśród studentów. Działanie projektu opiera się na zwiększaniu aktywności studentów na rynku pracy. Dzięki temu, poziom zatrudnienia studentów na całym świecie powinien stale rosnąć.
  • Health4Youth – program skupiający się na poważnym problemie, który dotyka wielu młodych ludzi – niezdrowym trybie życia. Program zachęca młodych ludzi do większej aktywności fizycznej, a także zmiany swoich nawyków żywieniowych.

Działalność w organizacjach studenckich to nie tylko rozwój własnych umiejętności, ale także szansa na zawarcie wielu nowych znajomości. Wspólna pasja, motywacja oraz chęć do działania – oto filary każdego zrzeszenia studentów. Możliwości oferowane przez podobne organizacje są ogromne, dlatego serdecznie zachęcamy do aktywności w podobnych inicjatywach.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie