Mieszkanie dla Młodych: zmiany 2015

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program, w którym w pierwszym roku funkcjonowania wzięło udział prawie 16 tysięcy osób starających się o dofinansowanie wkładu własnego na zakup nieruchomości. 

Mieszkanie dla Młodych: zmiany 2015
Kto po zmianach ma szansę na dofinansowanie państwa?

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program finansowego wsparcia wkładu własnego dla tych, którzy zdecydują się na zakup własnych czterech kątów. Od stycznia 2014 roku młodzi, którzy nie ukończyli 35 roku życia i nie posiadają innego mieszkania, mogą ubiegać się o dofinansowanie ze strony programu. 

W 2015 roku w życie weszło sporo zmian, z którymi warto zapoznać się przed podjęciem decyzji o skorzystaniu ze wsparcia rządowego projektu.

Wysokość dopłaty w 2015

W 2015 roku osoby korzystające z dofinansowania na zakup mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą liczyć na: 

  • 20% dopłatę do wkładu własnego na nabycie nieruchomości, o ile wychowują dwójkę dzieci (dotychczas było to 15%). 
  • Pary mające na utrzymaniu co najmniej troje pociech, ubiegać się mogą o 25-30% dofinansowanie do wkładu własnego. 

Co więcej, rodziny wychowujące przynajmniej troje dzieci skorzystają na kolejnych postanowieniach nowelizacji ustawy, czyli:

  • zniesieniu dla rodzin wielodzietnych ograniczenia wiekowego do kwalifikacji w programie i 
  • zniesienie zakazu posiadania mieszkania, ułatwiając poszukiwanie lokum odpowiedniego dla powiększającej się rodziny.

Zdolność kredytowa a MdM

Nowelizacja ustawy obejmuje też powiększenie grona osób, które mają prawo przystąpienia do umowy kredytowej wraz z ubiegającym się o bankowe środki pieniężne na zakup nieruchomości. 

  • Przed wprowadzeniem zmian mogli to być jedynie członkowie najbliższej rodziny kredytobiorcy, tacy jak jego zstępni (dzieci) czy wstępni (rodzice). 
  • Obecnie do umowy kredytowej przystąpić może każdy, a rozwiązanie to ma na celu ułatwienie otrzymania kredytu osobom nieposiadającym zdolności kredytowej.

Nowe opcje w programie

  • Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych umożliwią też udział w projekcie osobom, które nabędą lokal powstały w rezultacie przebudowy lub adaptacji innego obiektu (np. strychu czy starej kamienicy), a nie jedynie w wyniku zakupu mieszkania od dewelopera. 
  • Uczestnicy programu starać się będą mogli o rządowe dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkań spółdzielczych, których budowa nie została jeszcze ukończona. Oznacza to możliwość wyboru mieszkania, którego parametry cenowe i powierzchniowe nie są znane w momencie chęci skorzystania z kredytu.
  • Nowela przewiduje również konieczność zwrotu części dofinansowania wkładu własnego w przypadku osób, które dokonały wcześniejszej spłaty całości lub części kredytu lub przenieśli własność mieszkania w okresie 5 lat od momentu jej ustanowienia.

Program Mieszkanie dla Młodych to zdecydowanie szansa dla wielu osób na zakup swoich pierwszych czy większych czterech kątów. Próba przystąpienia do programu dofinansowań jest z pewnością ciekawą alternatywą do wynajmu mieszkania. Wprowadzone w 2015 roku zmiany mają w końcu na celu ułatwienie otrzymania dodatkowych środków i zachęcenie młodych do kupowania.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Wynająć czy kupić mieszkanie - co lepsze dla młodych? »
Rodzaje kredytów hipotecznych »
Co zawiera umowa kupna sprzedaży mieszkania lub domu? »
Jak ustanawiana jest hipoteka na nieruchomości? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie