"Mieszkanie dla Młodych" czyli następca "Rodziny na swoim".

Program "Rodzina na swoim" dobiega końca. Wiele młodych osób zadaje sobie pytanie czy w przyszłości będą mogli liczyć na podobną pomoc oferowaną przez rząd. Sprawdźmy jak będzie wyglądał następca popularnego programu dofinansowań.

Pomagający wielu młodym ludziom program „Rodzina na swoim” wkracza w ostatnie miesiące dostępności dla zainteresowanych kupnem nowego własnego mieszkania dzięki kredytowi hipotecznemu. Jest to jeden z najbardziej gorących okresów w trakcie sześcioletniej obecności programu na rynku, ponieważ wiele osób postanowiło skorzystać z ostatniej szansy otrzymania dotacji z rządu, pomagającej spłacić zaciągnięty kredyt hipoteczny. Co mają jednak zrobić Ci, którzy do programu się nie zakwalifikują? Urzędnicy przygotowują nowy projekt znany pod nazwą „Mieszkanie dla Młodych” (MDM), który ma wkroczyć na rynek najpóźniej do 2014 roku. Sprawdźmy zatem jakich możemy oczekiwać zmian.

 

Zgodnie z zasadami nowego programu, nie będzie on dostępny dla osób poszukujących mieszkania na rynku wtórnym lub chcących kupić lub wybudować dom. Początkowo zapowiadane zlikwidowanie górnej granicy cenowej mieszkania najprawdopodobniej nie wejdzie w życie i dotychczasowe limity zostaną zachowane, podobnie jak maksymalna wielkość lokalu, ustalona na 75m2. 

 

Zostaną również zmienione zasady wypłacania dofinansowania. Dotychczas uczestnicy programu „Rodzina na swoim” mogli liczyć na dopłatę do połowy naliczanych odsetek od zaciągniętego kredytu. W przypadku „Mieszkania dla Młodych”, dopłata będzie jednorazowa i wypłacana uczestnikom przed zaciągnięciem kredytu, jednoznacznie stając się wkładem własnym kredytobiorcy. Oznacza to obniżenie kwoty kredytu oraz możliwość negocjacji dogodniejszych warunków w banku. Jest to korzystne rozwiązanie długoterminowe, jednak dla niektórych może okazać się mniej atrakcyjne, biorąc pod uwagę wydatki bieżące. Nie zapomnijmy jednak, iż dopłata w programie „Rodzina na swoim” trwała osiem pierwszych lat, po których miesięczna rata wracała do wysokości ustalonej przez bank. Może to zatem oznaczać, iż finansowe obciążenie zainteresowanych nowym projektem nie ulegnie wielkiej zmianie. Kwota całkowitego dofinansowania natomiast będzie wyliczana na podstawie wielkości kredytu hipotecznego i wyniesie odpowiednio 10% dla rodzin bezdzietnych i singli oraz 15 lub 20% dla rodzin z jednym dzieckiem i takich, które zadeklarują posiadanie kolejnego potomka w ciągu pięciu lat.

 

Pamiętajmy jednak, iż nie mamy pewności jak nowy program będzie wyglądał w ostateczności, gdyż nadal jest prezentowany jako koncepcja bez prawnego unormowania. Na końcowy projekt musimy jeszcze trochę poczekać.

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie