Mieszkanie do wynajęcia: Jak negocjować cenę?

Idealne mieszkanie do wynajęcia, ale wysoka cena? Nie trzeba być mistrzem negocjacji, aby skutecznie ją obniżyć. Wystarczy poznać kilka skutecznych trików.

Mieszkanie do wynajęcia: Jak negocjować cenę?
Kilka wskazówek dla wynajmujących

Mieszkanie do wynajęcia to dla właścicieli przede wszystkim inwestycja i sposób na zarobek. Ustalając wstępną cenę, właściciel już wcześniej zawyża wartość, ponieważ doskonale wie, że każdy zainteresowany ma naturalne prawo do negocjacji. W związku z tym, nie należy obawiać się, że coś nie wypada – w Polsce targowanie się jest wciąż bardzo popularne i można na tym jedynie zarobić, a właściwie - zaoszczędzić!
 

Jak negocjować cenę mieszkania do wynajęcia?

 

1. Pierwsze wrażenie

Niby drobiazg, ale naprawdę istotna kwestia: nasz wygląd. Jeżeli wybieracie się na spotkanie z właścicielem, ubierzcie się odpowiednio. Z pewnością łatwiej będzie ponegocjować mieszkanie do wynajęcia z osobą poważną, która wzbudza zaufanie i sprawia wrażenie odpowiedzialnej.

Oczywiście nie przesadzajcie z elegancją, aby uniknąć absurdów, ale jeansy i marynarka będą jak najbardziej na miejscu.

 

2. Komunikacja przede wszystkim

Bardzo ważna jest skuteczna komunikacja. Pamiętajcie o tym, że inaczej należy rozmawiać ze starszym eleganckim panem, a inaczej z młodym małżeństwem.

Dobierajcie odpowiednie słownictwo, zachowujcie się kulturalnie. Jeżeli czujecie, że możecie pozwolić sobie na dowcip, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozluźnić trochę atmosferę.

 

3. Bez nadmiernej ekscytacji

Zmień dostawcę prądu i zacznij oszczędzać! sprawdź >> Istotny także jest styl negocjowania. Pamiętajcie o tym, aby nie wychwalać zbytnio odwiedzanego lokalu, nawet jeżeli mieszkanie do wynajęcia jest naprawdę przepiękne.

Zawsze lepiej zwrócić uwagę na kilka szczegółów, na przykład miejsca parkingowe czy lokalizację. Nie przesadzajmy jednak – wystarczy drobna uwaga, aby nie zniechęcić właściciela od razu na starcie, a jedynie pokazać, że jesteśmy zainteresowani, ale cena mogłaby być nieco niższa.


⇒ Przydatny PoradnikJak bezpiecznie wynająć mieszkanie

 

4. Stabilizacja finansowa

Jeżeli posiadamy stałą pracę i mieszkanie do wynajęcia nie będzie dla nas ryzykownym finansowo przedsięwzięciem, warto pokazać właścicielowi umowę o pracę i zapewnić, że zawsze otrzymywać będzie czynsz na czas.

W momencie, gdy studiujemy, polecamy pokazać kopię umowy rodziców albo informację o otrzymywanym stypendium. Osoba wynajmująca swoje mieszkanie musi poczuć się pewna, że nie będzie miała problemów ze ściąganiem pieniędzy od lokatorów.

Odradzamy kłamstwa, szczególnie te w kwestii finansowej. Jeśli wiemy, że nie będzie nas stać na wynajem mieszkania, nawet przy niższej cenie, zaoszczędźmy sobie zachodu. 

 

5. Mieszkanie do wynajęcia na lata

Możesz płacić mniej za internet! Bez lojalki sprawdź>> Jeżeli zainteresowani jesteście wynajmem na lata, powiedzcie o tym otwarcie właścicielowi. Długoletnia inwestycja będzie doskonałym argumentem do obniżenia ceny.

 

6. Wpłata od ręki

Skutecznie obniżymy cenę mieszkanie do wynajęcia, jeżeli wpłacimy od razu pełną kwotę wynajmu, a także zaproponujemy kaucję płatną z góry. Dzięki temu właściciel poczuje, że rozmawia z wypłacalną osobą.

Jeżeli chcecie być jeszcze bardziej skuteczni i macie zapas środków, warto zapłacić za kilka miesięcy z góry lub ustalić dłuższy okres wypowiedzenia umowy i wyprowadzki.

 

7. Coraz bardziej popularne referencje

W Polsce nie są jeszcze bardzo modne, ale zyskują coraz większą popularność – referencje od poprzednich właścicieli mogą zdecydowanie pomóc. Jeżeli mieszkanie, które nas interesuje, cieszy się ogromną popularnością i bierzemy udział niemal w castingu – referencje na pewno się przydadzą.
 

Pamiętajcie o tym, żeby nie bać się negocjacji. Naprawdę warto, ponieważ dzięki nim nie tylko istnieje szansa na niższy czynsz, ale także na zbudowanie relacji z właścicielem.
 
DO PRZECZYTANIA:
Fundusz Mieszkań na Wynajem już popularny »
Jak oceniać mieszkania do wynajęcia »
Jak legalnie wynająć mieszkanie »
Ceny wynajmu mieszkania w Polsce: przegląd regionalny »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie