6 sposobów jak zabezpieczyć mieszkanie przez zwierzakiem

Zwierzak w mieszkaniu wymaga odpowiedniego przygotowania naszej domowej przestrzeni na jego przyjęcie.

6 sposobów jak zabezpieczyć mieszkanie przez zwierzakiem
Jak ujarzmić czworonożnego mieszkańca naszego domu?

Zwierzak w domu to nie tylko puszyste futerko, nieograniczone możliwości przytulania, głaskania i pokłady bezinteresownej miłości, ale również sporo obowiązków.

Nie każde mieszkanie i dom spełniają określone warunki korzystne dla utrzymania czteronogich przyjaciół, a i te teoretycznie przystosowane do potrzeb zwierząt warto czasami dodatkowo zabezpieczyć. Jak?

⇒ Praktyczny poradnikIle kosztuje utrzymanie psa?​
 

Bezpieczny zwierzak w mieszkaniu

 

Dużo własnej przestrzeni

Domowy zwierzak potrzebuje sporo własnego miejsca i od małego musi być przystosowywany do akceptowania narzucanych mu przez właścicieli przestrzennych ograniczeń.

W mieszkaniu należy wyznaczyć miejsce, które czworonożny przyjaciel uzna za swoje. Jeśli takiego nie znajdziemy, musimy liczyć się z możliwością znalezienia psa śpiącego w naszym łóżku lub na ulubionej kanapie.

Liczy się również dyscyplina - wszyscy domownicy powinni uczyć naszego pupila do przestrzegania zasad i np. nie wchodzenia na meble czy do sypialni. 

 

Uwaga na podłogę

Zwierzak o ostrych pazurkach może bez problemu zarysować nasze domowe podłogi. Decydując się na zakup lub adopcję puszystego przyjaciela warto rozważyć dodatkowe zabezpieczenie lakierowanych parkietów czy drewnianych paneli. Takie powierzchnie mogą być również niebezpieczne dla pupila, który bawiąc się może łatwo wpaść w poślizg.

Pamiętajmy również o wykładzinach czy dywanach, które mogą być trudne w czyszczeniu, kiedy nasz czworonożny przyjaciel zacznie zrzucać sierść.

Pomieszczenie, w którym zwierzak będzie spędzał najwięcej czasu, powinno mieć podłogę łatwą w czyszczeniu, np. płytki ceramiczne. 

 

Dla większego bezpieczeństwa

Mały zwierzak lubi odkrywać i poznawać nowe miejsca. Przed jego pojawieniem się w domu warto więc zabezpieczyć wszystkie niebezpieczne szczeliny i otwory balkonowe, tarasowe czy te balustrad schodowych. 

Nie zapomnijmy o przestrzeniach pod meblami, szczególnie szafkami czy łóżkami. Ciekawskie lub bawiące się zwierzaki mogą wsunąć się pod nie, jednak napotkać problemy z wydostaniem się.

 

Zwierzak ostrzy zęby i pazury

Zwierzak, któremu wyrastają zęby odczuwa podobne swędzenie jak dzieci. W odczuciu ulgi pomaga puszystym czworonogom gryzienie.

Jeśli nie zapewnimy zwierzętom odpowiednich zabawek musimy liczyć się z tym, że na dorastaniu czworonoga ucierpią nasze meble i buty.

Koty lubią ostrzyć swoje pazury – aby uniknąć domowych zniszczeń kupmy im kocie drapaki i akcesoria wspinaczkowe.

 

Niebezpieczna plątanina

Zwierzęta mogą odczuwać nieodpartą pokusę gryzienia znajdujących się w ich zasięgu kabli, a to może zagrażać nie tylko estetyce wystroju naszych wnętrz i naszym sprzętom, ale przede wszystkim samym czworonogom.

Postarajmy się ukryć wszystkie kable, odpowiednio je zamaskować w ściennych tunelach, specjalnych tubach lub poprowadzić na nieosiągalnych dla zwierząt wysokościach.

 

Mniej miękko

Dywany są niewątpliwie atrakcyjnym elementem wystroju wnętrz, domowy zwierzak może jednak niechcący załatwić na nich swoje potrzeby.

Czyszczenie dywanu jest znacznie trudniejsze niż płytkowej podłogi, a zapach może okazać się trudny do usunięcia. W domu pełnym czworonogów warto więc zrezygnować z puszystych podłogowych dywanów.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie