5 mitów o oszczędzaniu

Na pewno spotkaliście się z tysiącem rad, jak oszczędzać pieniądze i zabezpieczyć się na przyszłość. Niestety część z tych wskazówek to mity. Obalmy te o oszczędzaniu i tym samym odłożmy część środków z sukcesem.

5 mitów o oszczędzaniu
Jak oszczędzać pieniądze z sukcesem?

Oszczędzanie nie należy do łatwych zadań. Wymaga zmian, systematyczności, siły i dobrej kontroli naszego budżetu. Istnieją jednak osoby, którym co miesiąc udaje odłożyć się kilka groszy. Pojawia się pytanie: Jak oni to robią?

Nie słuchaj innych - Oszczędzaj!

Poznajmy główne wymówki, które powtarzamy sobie codziennie, starając odłożyć nieco środków. Nigdy nie udaje mi się odłożyć, bo...

1 ...nie da się tego robić regularnie

Ile razy oszczędzaniu mówiliśmy NIE, ponieważ każdego miesiąca przytrafiał się niespodziewany wydatek?

Jak radzą specjaliści od finansów, najlepiej jest rozpocząć odkładanie środków od przeprowadzenia głębokiej analizy wydatków. Stwórzmy listę naszych wydatków, przeanalizujmy historię naszego konta bankowego, zróbmy notatki i wyciągnijmy wnioski. Bardzo często nie zwracamy uwagi na to, ile wydajemy i jeżeli autentycznie zaplanujemy finanse, co miesiąc będziemy w stanie odłożyć pewną część.

Nieważne, że mało – za kilka miesięcy zrobi się z tego niezła sumka.

2 ...zawsze liczę na to, że zostanie mi coś na koniec miesiąca

Jak łatwo się domyślić, jest to kolejny mit o oszczędzaniu. Nie da się oszczędzać „przy okazji”.

Jeżeli masz problem z odłożeniem pieniędzy – załóż sobie darmowe konto oszczędnościowe i w momencie otrzymania wypłaty, automatycznie przelej część kwoty na inne konto. Dzięki temu, masz pewność, że nie będziesz ruszać tych środków i nie będziesz mieć pokusy niepotrzebnych wydatków.

3 ...nie chcę sobie odmawiać przyjemności

Powyższa teza jest poniekąd przyzwoleniem na nasze lenistwo. Jednak, jeżeli przeanalizujemy ten mit o oszczędzaniu, dojdziemy do wniosku, że efekt będzie zupełnie odwrotny:

wyobraźmy sobie, że odkładamy co miesiąc pewną kwotę – po roku będziemy w stanie bez problemu zapłacić na większą przyjemność, jaką na pewno będą wakacje czy nowego laptopa.

Myślmy długoterminowo. Nie musimy chodzić na kolację do restauracji w każdy weekend, może warto odmówić sobie czasem drobnych przyjemność i poczuć tego rezultat za kilka miesięcy.

4 ...nie ma sensu oszczędzać na małych wydatkach

To jeden z mitów o oszczędzaniu, który obalony, przynosi naprawdę ciekawy rezultat.

Niektóre banki oferują opcję automatycznego oszczędzania. Przykładowo po każdej operacji z konta poza kwotą transakcji odkładana jest tzw. końcówka. Trafia ona na osobne konto oszczędnościowe. Mówimy o zaokrągleniu do pełnej kwoty. Zazwyczaj nie czujemy, kiedy płacimy na przykład 8 złotych, a 2 złote odkładane są automatycznie. Miesięcznie można dzięki tekiej technice oszczędzić nawet kilkaser złotych. Przetestujcie!

5 ...się na tym nie znam

Nie dajcie się oszukać takiej retoryce. Wcale nie musimy być specjalistami od spraw bankowych, aby zrozumieć mechanizmy rozsądnego gosporadowania pieniądzem. O oszczędzaniu nie trzeba wiedzieć wszystkiego, wystarczy dobrze zaplanować.

Jeżeli naprawdę nie mamy zielonego pojęcia o tym, jak odłożyć – powierzmy nasz kapitał ekspertom. Pamietajmy jednak, by było to rozwiązanie bezpieczne. Istnieje wiele lokat bez ryzyka – na pewno znajdziecie odpowiednią dla siebie metodę.
 


DO PRZECZYTANIA:
Budżet domowy i oszczędzanie z głową »
Jak oszczędzać z kartą kredytową? »
Na co wydajemy pieniądze jesienią? »
3 proste sposoby jak oszczędzać pieniądze »
Konto oszczędnościowe czy lokata - która opcja lepsza dla mnie? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie