Co jest lepsze: mix, abonament czy karta?

Rynek telekomunikacyjny bardzo szybko się rozwija i oferuje coraz ciekawsze usługi. Co wybrać: abonament czy usługę na kartę? A może mix? Poznajmy wady i zalety każdej możliwości.

Co jest lepsze: mix, abonament czy karta?
Poradnik telekomunikacyjny: przegląd rozwiązań

Polski rynek operatorów komórkowych można nazwać bardzo nasyconym. W związku z ogromną konkurencją, tworzone są coraz nowsze i bardziej atrakcyjne usługi i produkty. Aby lepiej zobrazować, jak bardzo polski rynek opanowała technologia, wyobraźcie sobie, że statystyki wskazują, że na jednego Polaka przypada więcej niż jedna karta SIM.
 

Wybór odpowiedniej oferty komórkowej

Powiedzmy sobie szczerze: oferta musi być atrakcyjna przez cały czas trwania umowy i posiadać warunki, które idealnie pasowałyby do naszych indywidualnych potrzeb.

Bardzo często podejmujemy nieprzemyślane decyzje, ponieważ sugerujemy się telefonem. Zastanówmy się, czy lepiej wybrać drogiego smartfona z drogim abonamentem, czy tańszy aparat, ale za to z ciekawym pakietem usług, z których rzeczywiście skorzystamy.

 

Co wybrać: mix, abonament czy kartę? 

 

1 Abonament

 

ZALETY

 • Charakteryzuje się kompleksowymi i zawsze dostępnymi usługami i promocjami
 • Bardzo atrakcyjne ceny
 • Dobre parametry telefonów
 • Istnieje opcja zakupu telefonu w niskiej cenie
 

WADY

 • Jeżeli decydujemy się na abonament, jesteśmy zobligowani do podpisania długotrwałej umowy z obowiązkiem płacenia określonej kwoty każdego miesiąca
 

⇒ Kto powinien wybrać abonament?

Na pewno polecamy go osobom, które posiadają stabilizację finansową, często wyjeżdżają w podóże służbowe lub lubią podróżować. Abonament będzie także atrakcyjną opcją dla osób, które marzą o modnym telefonie w niskiej cenie.
 
 

2 Mix

 

ZALETY

 • Jeżeli wybieramy MIX, mamy 100% możliwość kontrolowania naszych wydatków związanych z telefonem
 • Często mamy możliwość zakupu telefonu w bardzo atrakcyjnej cenie
 

WADY

 • Jeżeli zdecydujemy się na MIX, musimy liczyć się z miesięcznymi opłatami
 • Telefony, które oferowane są w tej usłudze, zazwyczaj są gorsze niż te, które dostępne są w abonamencie
 • Musimy podpisać długoterminową umowę z operatorem
 

⇒ Kto powinien wybrać MIX?

Polecamy to rozwiązanie studentom, osobom, które nie mają jeszcze stabilnej sytuacji finansowej, a także osobom starszym.

 

3 USŁUGA NA KARTĘ

 

ZALETY

 • Nie mamy do czynienia z umową
 • Nie ma opłat, które czekałyby na nas każdego miesiąca
 • Usługi dodatkowe można łączyć i stwarzać idealny plan, pasujący do naszych potrzeb
 • Mamy 100% kontrolę nad naszymi wydatkami

WADY

 • Usługi są droższe niż te, które oferuje abomanent oraz MIX
 • Często telefon nie jest uwzględniony w ofercie

 

⇒ Kto powinien wybrać ofertę na kartę?

Z całą pewnością karta jest idealna dla naszych dzieci, a także osób starszych. Osoby, które nie mają ochoty podpisywać zobowiązań, na pewno będą czuli się usatysfakcjonowani usługą na kartę.

 

Jak wybrać dopasowane rozwiązanie komórkowe?

 

Faktor numer 1: Wygoda

Jeżeli zależy Wam na tym, aby zawsze czuć się pewnie i wygodnie – wybierzcie abonament. Usługa ta jest kompleksowa, ponieważ często możemy wybrać rozwiązania, które idealnie pasują do naszych potrzeb. Co powiecie na nielimitowane połączenia albo darmowy Internet?
Oferty na kartę oraz MIX często również proponują nielimitowane rozmowy, ale warto sprawdzić szczegóły, ponieważ często oferuje się takie rozwiązanie tylko do numerów w obrębie jednej sieci komórkowej.
 

Faktor 2: Kontrola

Jeżeli zależy nam na pełnej kontroli finansów, proponujemy rozwiązanie na kartę oraz MIX. Szczególnie dzieci i osoby starsze będą czuły się pewnie bez konieczności regularnego płacenia rachunków.
 

Faktor 3: Telefon

Najnowszy iPhone czy Samsung kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Wybierając abonament, bardzo często oferowany jest nam telefon w bardzo atrakcyjnej cenie.
 

Faktor 4: Umowa

Decydując się na abonament, liczmy się z tym, że będziemy musieli podpisać umowę na dwa lata. Osobom, które bez telefonu czują się jak bez ręki, polecamy abonament, gdyż tak czy inaczej średnia długość telefonu to właśnie 2 lata. Jeżeli nie będziemy czuli się zadowoleni z aktualnej oferty, po dwóch latach mamy możliwość przejścia do konkurencji lub negocjacji aktualnych warunków.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie