Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny?

Gubisz się w nazewnictwie? Kredyt hipoteczny, jakie typy wyróżniamy i na każdy z różnych kredytów można przeznaczyć?

Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny: jakie rodzaje wyróżniamy?

Kredyt hipoteczny kojarzy się przede wszystkim z zakupem własnego mieszkania, tymczasem rodzajów kredytu hipotecznego jest kilka, z zupełnie innym przeznaczeniem. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem w celu zrozumienia różnic występujących pomiędzy kredytami hipotecznymi.

 

Jakie są rodzaje kredytu hipotecznego?

 

Kredyt hipoteczny

 

Pierwszy i podstawowy to kredyt hipoteczny. Fundusze z tego kredytu przekazywane są na zakup domu, mieszkania własnościowego, spółdzielczego lub innego dowolnej nieruchomości. Pieniądze przekazywane są bezpośrednio sprzedającemu, tzn. osobie fizycznej, jeżeli jest to rynek wtórny, spółdzielni lub też deweloperowi. 


Kredyt budowlano-hipoteczny

 

Kolejnym rodzajem jest kredyt budowlano-hipoteczny, który nie różni się znacznie od kredytu hipotecznego, zaciąganego na zakup nieruchomości. Można z niego sfinansować:


  • remont nieruchomości
  • zakup budowanej nieruchomości, 
  • przebudowę nieruchomości, 
  • zakup działki budowlanej czy też 
  • adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na mieszkalne. 

 

Jest wypłacany w całości lub też transzach.


Pożyczka hipoteczna

 

Ostatnim rodzajem kredytu hipotecznego jest pożyczka hipoteczna, która jest pożyczką pod zastaw nieruchomości, do której pożyczkobiorca ma prawo własności. Środki z pożyczki hipotecznej mogą być przeznaczone na dowolny cel, wcale niezwiązany z budową lub zakupem nieruchomości. Może to być cel konsumpcyjny.

 

Warto wspomnieć, iż bardzo często myli się kredyt hipoteczny z pożyczką hipoteczną. Jest to podstawowy błąd, gdyż jak wspomniano wcześniej, pobudki zaciągnięcia tych zobowiązań finansowych są inne. Ponadto kwoty także znacznie różnią się. Kredyt hipoteczny opiewa zazwyczaj na dość wysokie kwoty, pozwalające na zakup nieruchomości a wysokość kredytu zależy bezpośrednio od wartości nabywanego lokalu lub ziemi. Pożyczka hipoteczna natomiast może opiewać na kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, które przeznacza się na dowolny cel.

 

Wszelkie kredyty hipoteczne posiadają jedną wspólną cechę, którą jest forma zabezpieczenia otrzymywanych pieniędzy. W każdym przypadku niezbędne będzie posiadanie nieruchomości, zabezpieczonej hipoteką.

 

Jak wic widać istnieją rożne rodzaje kredytów hipotecznych. Nazewnictwo jest często stosowane błędnie, należy więc zwrócić szczególną uwagę na te produkty bankowe.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie