Na co można przeznaczyć kredyt samochodowy?

Wybierając kredyt samochodowy, warto zapoznać się z możliwościami jego wykorzystania. Wśród bankowych propozycji znajdziemy wiele różniących się między sobą ofert. 

Na co można przeznaczyć kredyt samochodowy?
Kredyt samochodowy - tylko na samochód?
  • kredyt samochodowy
  • zabezpieczenie kredytu
  • wycena kredytu

Kredyt samochodowy - warunki uzyskania

Kredyt samochodowy to jeden z tych produktów bankowych, których uzyskanie nie wiąże się z większymi problemami dzięki zabezpieczeniu kredytu - kupowanemu pojazdowi. Najczęściej wystarczy okazać w wybranej placówce dowód tożsamości i zaświadczenie o wysokości dochodów. Oczywiście warto mieć swój wkład własny w zakup samochodu, by nie wywindować sumy kredytu, a co za tym idzie, wysokości rat i prowizji.

Do łatwych zadań należy też ustalenie kwoty kredytu samochodowego – w większości przypadków będzie ona równa cenie zakupu auta. Kredyt samochodowy przeważnie nie jest drogi, przede wszystkim dlatego, że jego przedmiotem jest rzecz, którą w razie zaprzestania spłat kolejnych rat zadłużenia przez kredytobiorcę bank może łatwo zlicytować. Z tego samego powodu od kredytobiorcy często nie wymaga się innych zabezpieczeń.

Przeznaczenie kredytu samochodowego

Wśród bankowych propozycji kredytu samochodowego znajdziemy niezliczoną ilość często różniących się między sobą ofert, dlatego decyzji o wyborze najodpowiedniejszego dla nas kredytu warto poświęcić moment głębszej analizy, zestawiając i porównując najciekawsze oferty.

Banki często określają, na jaki pojazd możemy przeznaczyć otrzymaną sumę kredytu, zabezpieczając się też przed stratami wyznaczeniem maksymalnej granicy wieku samochodu (w przypadku aut osobowych najczęściej nie powinno to być więcej niż 12 lat). Dodatkowo, wymagania mogą zależeć od marki, wielkości czy pojemności pojazdu, jak również źródła - szczególnie w przypadku samochodów używanych.

Najczęściej banki zezwalają na zakup

  • samochodu osobowego lub ciężarowego
  • floty pojazdów w przypadku firm transportowych lub korporacji,
  • motocyklu czy innego pojazdu dwuśladowego
  • quada czy nawet 
  • skutera wodnego czy innej łodzi zmotoryzowanej.

Z pozyskanych pieniędzy można w wielu przypadkach sfinsować również wyposażenie samochodu lub jego ubezpieczenie.

Pamiętajmy więc, by przejrzeć oferty dostępnych na rynku kredytów samochodowych, aby zdecydować, która opcja będzie dla nas najlepsza.

Sprawdż również:
Czy kredyt samochodowy ma jakieś alternatywy? »
Kredyt samochodowy a kredyt balonowy »