Na czym polega crowdfunding?

Wielu z nas ma innowacyjne pomysły i idee, niewielu jednak stać na ich sfinansowanie. Jak pozyskać pieniądze na realizację projektów, wykorzystując crowdfunding?

Na czym polega crowdfunding?
Jak sfinansować swój pomysł?
  • crowdfunding
  • platformy publicznego finansowania
  • zalety crowdfundingu

Crowdfunding to stosunkowo świeże zjawisko, które zawitało do Polski wraz z pojawieniem się pierwszych internetowych platform je realizujących w 2011 roku. Dziś zdobywa coraz większe rzesze zwolenników i staje się jednym ze sposobów na pozyskanie funduszy na wdrożenie w życie oryginalnych pomysłów czy rozruszanie własnego przedsiębiorstwa. Na czym polega crowdfunding?

Co to jest crowdfunding?

Crowdfunding, czyli innymi słowy publiczne finansowanie, to 

sposób na pozyskanie funduszy na dowolny cel, który wyda się potencjalnym inwestorom pożyteczny, interesujący lub w jakikolwiek inny sposób zachęci ich do przeznaczenia pewnej kwoty na jego realizację. 

Chcąc przedstawić społeczności swój pomysł, wystarczy zalogować się na jednej z platform zrzeszających internautów zainteresowanych crowdfundingiem, na przykład:

  • GoBeez.net, 
  • SiePomaga.pl, 
  • PolakPotrafi.pl, 
  • Megatotal.pl czy 
  • Beesfund.pl. 

Jak pozyskać środki na platformie crowdfunding?

1. 

Na wybranym serwisie opisujemy naszą inicjatywę – może ona dotyczyć dowolnego obszaru działalności, choć niektóre portale ograniczają swoją aktywność do określonych sfer (np. muzyka czy biznes). 

2. 

Podajemy ogólny zarys projektu, plan jego realizacji, przybliżone koszty oraz cel jego wdrożenia.

3.

Internauci mają 30 dni na zdecydowanie, czy pomysł wart jest ich pieniędzy i wpłatę odpowiednich środków (o ich wysokości decydują sami internauci, chyba że pomysłodawca projektu zaznaczył o jaką sumę się ubiega od indywidulanego użytkownika serwisu). 

4.

Jeśli pomysł nie wypali, nie uda się go zrealizować lub pozyskać wystarczających środków, pieniądze zwracane są inwestorom.

Co można zyskać dzięki crowdfunding?

Zysk pomysłodawcy jest oczywisty – otrzymuje on pieniądze od internetowej społeczności na realizację swojego projektu, a często również rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. 

Co jednak mogą zyskać inwestorzy

Czasami jest to zysk przedsprzedażowy – wszyscy ci, którzy wyłożyli pieniądze na projekt otrzymają więc wydaną książkę czy płytę, do której powstania się przyczynili, jeszcze zanim trafi ona do oficjalnej sprzedaży. 

Zysk może mieć również postać części udziałów, do których otrzymamy prawo w przypadku, gdy projekt uda się zrealizować. 

W przypadku akcji charytatywnych zaś darczyńca zostanie wymieniony imiennie wśród innych sponsorów danego przedsięwzięcia – jest to więc rodzaj chwytu marketingowe szczególnie pomocnego firmom.

Jeśli marzymy o realizacji własnego projektu i szukamy alternatywy dla tradycyjnych form pozysknia środków finansowych – crowdfunding może być dla nas świetną opcją!


Sprawdź również:
Bankowe źródła finansowania przedsiębiorstw »
Jak sfinansować swój pomysł na biznes? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie