Najbogatsi Polacy – zestawienie 2016

Miesięcznik “Forbes”, jak co roku opracował ciekawe zestawienie: poznajcie kim są w tym roku najbogatsi Polacy. Dużo się zmieniło.

Najbogatsi Polacy – zestawienie 2016
Lista najzamożniejszych Polaków 2016 wg Forbes

Okazuje się, że w pierwszej dwudziestce rankingu miesięcznika znaleźli się przedsiębiorcy, których nie było nawet w pierwszej setce najzamożniejszych Polaków 2015.

Na podium zabrakło Jana Kulczyka, który wiódł prym w zestawieniu od wielu lat. Biznesmen zmarł w zeszłym roku w Austrii.

"Forbes" obliczył majątek naszych rodaków i pokazał, którzy Polacy posiadają ponad miliard złotych.

Tylko jedna osoba utrzymała swój majątek na takim samym poziomie jak w roku ubiegłym. Poza tym mamy kilka spadków oraz spektakularnych wzrostów.

Ciekawi, kto znalazł się na pierwszym miejscu? Zaczynamy!

 

Najbogatsi Polacy 2016 – gorąca dwudziestka

 

20. Sławomir Rusinek, Krzysztof Pawiński, Jerzy Kasperczyk, Zdzisław Stuglik i Józef Szczur

Majątek wycenia się po 1 miliard złotych na osobę. Panowie działają w branży spożywczej i prowadzą Grupę Maspex Wadowice. W ostatnim rankingu znaleźli się na 46. Pozycji.

 

19.  Arkadiusz Muś

Polski król szkła posiada 1,03 miliarda złotych i pracuje w przemyśle budowlanym. W 2015 roku znalazł się na tym samym 19. miejscu na liście „Najbogatsi Polacy”.

Muś jest twórcą Press Glass, czyli jednego z największych producentów szkła zespolonego w Polsce. We wrześniu zeszłego roku spółce udało się wykupić Glass System, który działa w Wielkiej Brytanii.

 

18. Krzysztof Oleksowicz

Przykład na skok w rankingu: w 2015 roku Oleksowicz zajmował 25. pozycję. Jego majątek wycenia się na 1,04 miliarda złotych. Działa w branży motoryzacyjnej.

Jeden z największych akcjonariuszy oraz przede wszystkim założyciel spółki Inter Cars, czyli wielkiego dystrybutora samochodowych części zamiennych w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

17. Zbigniew Jakubas

Majątek wycenia się na 1,12 miliardów złotych. Jakubas zajmuje się inwestycjami, a w zeszłorocznym zestawieniu zajmował 16. pozycję.

Polacy są bardzo zdolnymi inwestorami giełdowymi – Zbigniew Jakubas jest tego najlepszym przykładem. Poza tym pomaga kupionym przez siebie przedsiębiorstwom i wyciąga je z kryzysu (firmy Mennica Polska oraz Newag).

 

16. Piotr oraz Adam Rączyńscy

Bracia Rączyńscy są właścicielami spółki Apart. Ich majątek wycenia się na 1,17 miliarda złotych. Biznesmeni wskoczyli do pierwszej dwudziestki aż z 43. pozycji na ubiegłorocznej liście. Zatrudniają ponad dwa tysiące osób.

 

15. Heronim Ruta

Majątek biznesowego partnera Zygmunta Solorza-Żaka wycenia się na 1,18 miliarda złotych. Dwa oczka do góry w zestawieniu. Ruta jest członkiem rad nadzorczych firm Polkomtel i Cyfrowy Polsat. Poza tym zajmuje się sprzedażą samochodów Volkswagen.

 

14. Grażyna Kulczyk

Była żona Jana Kulczyka, właścicielka nieruchomości w Londynie oraz Szwajcarii. Jej majątek wycenia się na 1,2 miliarda złotych. W 2015 roku sprzedała poznański Stary Browar za niemałą sumę 290 milionów euro.

 

13. Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie

Przedsiębiorcy z branży farmaceutycznej i biotechnologicznej. Skok w zestawieniu z 18. na 13. pozycję. Ich majątek wycenia się na 1,22 miliarda złotych.

 

12. Roman Karkosik

Najbogatsi Polacy pracują także w branży chemicznej oraz metalurgii. Karkosik posiada majątek w wysokości 1,34 miliarda złotych i jest twórcą i akcjonariuszem giełdowego Boryszewa, a także Alchemii, Hutmenu oraz Narodowego Funduszu Inwestycyjnego Krezus.

 

11. German Efromovich

Posiadający obywatelstwo polskie, Efromovich jest obywatelem Kolumbii oraz Brazylii. Właściciel ogromnego pakietu udziałów portugalskiej linii lotniczej TAP. Jego majątek wycenia się na 1,36 miliarda złotych. Spadek w rankingu z ósmego miejsca.

 

10. Solange i Krzysztof Olszewscy

Przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego, posiadają majątek 1,39 miliarda złotych. Skok w zestawieniu „Najbogatsi Polacy” aż o dziesięć pozycji!

Małżeństwo jest twórcami Solaris Bus&Coach, producentem autobusów, tramwajów oraz trolejbusów.

 

9. Antoni Ptak

Majątek Ptaka wycenia się na 1,5 miliarda złotych. Działa w handlu oraz nieruchomościach. Od 1993 roku rozwija przemysł odzieżowy w naszym kraju w ramach działalności Centrum Handlowego Ptak.

 

8. Jarosław Pawluk

Przyszła pora na branżę logistyczną oraz przemysł. Majątek Pawluka wycenia się na 1,6 miliarda złotych.

Właściciel Grupy Track Tec, czyli producenta infrastruktury kolejowej.

 

7. Jacek, Wojciech i Tomasz Furmanowie

Trzej bracia są nowymi przedsiębiorcami w zestawieniu i od razu wskoczyli na wysokie siódme miejsce! Funkcjonują w branży farmaceutyki oraz suplementów diety.

Ich majątek wycenia się na 1,61 miliarda złotych. Współwłaściciele spółki Aflofarm,

 

6. Leszek Czarnecki

Założyciel grupy Getin Holding spadł w rankingu „Najbogatsi Polacy” z miejsca czwartego na szóste.

W skład Getin Holding wchodzą Getin Noble Bank, Idea Bank, Lions Bank, Tax Care oraz Open Finance.

 

5. Jerzy i Anna Starak

Majątek małżeństwa wycenia się na 2,9 miliarda złotych. Skok z miejsca dziewiątego w zeszłorocznym zestawieniu.

Właściciele największej polskiej firmy farmaceutycznej, czyli Polpharmy, a także Herbapolu Lublin oraz Polfy Lublin. Małżeństwo jest także udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica.

 

4. Dariusz Miłek

Miłek jest najmłodszym miliarderem w naszym kraju. Ma 47 lat i posiada 3,55 miliarda złotych. Założył firmę CCC, czyli jedną z popularniejszych sieci obuwniczych w Europie. Buty CCC można kupić aż w szesnastu krajach.

 

3. Michał Sołowow

Właściciel firmy Synthos z branży chemicznej, a także biznesmen zajmujący się nieruchomościami. Jego majątek wycenia się na 9,2 miliarda złotych. Utrzymał pozycję na liście „Najbogatsi Polacy 2016”.

W zeszłym roku przedsiębiorca sprzedał pakiet akcji Echo Investment za 1,3 miliarda złotych.

 

2. Zygmunt Solorz-Żak

Twarz branży medialnej i telekomunikacyjnej w Polsce. Posiada majątek warty aż 9,9 miliarda złotych. Utrzymał pozycję drugą w zestawieniu.

Twórca telewizji Polsat, a także działający w branży komórkowej oraz platform satelitarnych.

 

1. Dominika i Sebastian Kulczyk

Pierwsze miejsce na podium należy się dzieciom Jana Kulczyka, którzy odziedziczyli majątek zmarłego biznesmena. Ich majątek to niebagatelna wartość 15,9 miliarda złotych.

Imperium Kulczyka zbudowane zostało na pięciu branżach: chemicznej, energetycznej, infrastrukturze, a także surowcach i oczywiście nieruchomościach. Jednym z ważniejszych aktywów jest pakiet akcji SABMiller, który wycenia się na 12 miliardów złotych.

Sebastian Kulczyk planuje zakup firmy Apple i Google. Są to jednak na razie jedynie spekulacje.

Czas pokaże, czy rodzeństwu uda się utrzymać pozycję i rozwijać imperium zmarłego ojca.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie