Kim są najbogatsi Polacy? TOP 10

Marylin Monroe mawiała często, że „pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy”. Każdy chciałby mieć ich na tyle, aby spełnić swoje marzenia. Czy wiecie, ile pieniędzy mają najbogatsi Polacy? Dzisiaj poznacie pierwszą 10!

Kim są najbogatsi Polacy? TOP 10
Ranking najbogatszych Polaków 2015 roku

10. Roman Karkosik

 

Wartość majątku: 2,15 mld PLN

Data i miejsce urodzenia: 9.05.1951 we wsi Czernikowo koło Torunia

Znany inwestor, twórca i główny akcjonariusz giełdowego Boryszewa. Posiada około 59% akcji. W 1999 roku został inwestorem strategicznym firmy z branży chemicznej – słynny płyn chłodniczy Borygo to jego produkt. W kolejnych latach przejął Imexmetal, największego polskiego producenta półfabrykatów z metali nieżelaznych, a w 2010 roku stanął na czele Grupy Maflow (branża motoryzacyjna). Znany ze wspierania polskiego żużla.

9. Anna i Jerzy Starak

 

Wartość majątku: 3,3 mld PLN

Polacy, którzy podbili rodzimy rynek farmaceutyczny. W 2000 roku Jerzy Starak kupił Polpharmę, największą polską firmę farmaceutyczną. Starak ma 64,5% akcji Polpharmy, która z kolei ma ponad 5% udział w polskim rynku leków. Produkuje 200 mln opakowań leków rocznie. W 2012 roku Starak przejął za miliard złotych warszawska Polfę.

W czasie PRL założył jedną z największych firmy polonijnym Comindex. Polopiryna, Etopiryna, Alka-Prim, Ibufen – to wszystko marki Staraków.

Poza tym kojarzyć ich można z udziałów w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica, czyli producenta Oleju Kulawskiego, margaryny Smakovita oraz Herbapolu Lublin.
Anna Woźniak–Starak jest właścicielką firmy Belweder Łazienki Królewskie, która prowadzi prestiżową restaurację i wspiera renowację samego parku.

8. German Efromovich

 

Wartość majątku: 3,6 mld PLN

Data i miejsce urodzenia: 28.03.1959 w La Paz, Boliwia

64-letni biznesmen ma obywatelstwo Kolumbii, Brazylii i od listopada 2012 r. Polski. Jest synem polskich Żydów, którzy emigrowali do Ameryki Południowej po II wojnie światowej. Jest właścicielem i założycielem Synergy Group.

Wystąpił o polskie obywatelstwo, aby móc przejąć TAP, portugalskie narodowe linie lotnicze (Prawo Unii Europejskiej nie pozwala na przejęcie większościowych udziałów w liniach inwestorowi spoza unii). Tym sposobem od 2012 roku, Efromovich ma polski paszport.

Koncern Synergy Group, zajmuje się między innymi transportem lotniczym, energetyką i produkcją sprzętu medycznego.

German Efromovich pierwsze pieniądze zarobił na budowie platform wiertniczych. Poza tym istotną część jego imperium stanowi budowa statków.

Opuszczamy w naszym rankingu miejsce 7. Dlaczego? Dwaj Polacy zajmują ex aequo pozycję 6.

6. Grzegorz Jankilewicz oraz Wiaczesław Smołokowski

 

Wartość majątku: 3,7 mld PLN

Pochodzący z Ukrainy, absolwent szkoły muzycznej i technikum chemicznego Janikilewicz jest partnerem biznesowym Wiaczesława Smołokowskiego

Dwaj Polacy zrobili karierę na handlu ropą w latach dziewięćdziesiątych. Można nazwać ich partnerami polskich gigantów paliwowych. Założyli przedsiębiorstwo J&S. Aktualnie handlują ropą na skalę globalną, ich wspólnikiem jest Mercuria Group.

Struktura właścicielska Mercurii z siedzibą w Szwajcarii jest skomplikowana. Łańcuszek firm prowadzi do Larnaki na Cyprze, do Mercuria Energy Group Limited (wcześniej J&S Group Limited), w której wspólnicy mają ok. 8 proc. udziału.
Inwestują również w Polsce, przez cypryjskie Chione i Plio.

Smołokowski inwestuje także w Sinnet w Warszawie, klub sportowy z kortami tenisowymi, pływalnią, siłownią itp.

Uwaga! Najdroższe karnety kosztują tam 2,7 tys. złotych miesięcznie!

5. Dariusz Miłek

 

Wartość majątku: 3,86 mld PLN

Data i miejsce urodzenia: 1.02.1968 w Szczecinie

Twórca najpopularniejszej polskiej sieci obuwniczej CCC. Mówi się o nim Król Butów.

Pierwsze sklepy franczyzowe, Żółta Stopa, ruszyły w 1996 roku. Obecnie grupa ma ponad 700 salonów z markami CCC, Boti i Lasocki.

W 2014 roku dołączył do grona najbogatszych ludzi amerykańskiego rankingu Forbes.

Poza Polską aktywna jest również m.in. w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Austrii, Rosji i Turcji.

Prywatnie to wielbiciel kolarstwa. Miłek jest sponsorem grupy CCC Sprandi Polkowice oraz żeńskiej drużyny koszykówki CCC Polkowice.

4. Leszek Czarnecki

 

Wartość majątku: 5 mld PLN

Data i miejsce urodzenia: 09.05.1962 we Wrocławiu

Jak inni najbogatsi Polacy, swoje imperium rozpoczął w latach dziewięćdziesiątych zakładając Europejski Fundusz Leasingowego. Poza tym jest twórcą grupy Getin Holding, do której należy Getin Bank.

Ma doktorat z ekonomii, studiował na Politechnice Wrocławskiej, Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz na Harvardzie.

Do jego portfolio inwestycyjnego należy pięć spółek giełdowych: Getin Holding, Getin Noble Bank, LC Corp, MW Trade oraz Open Finance. Największy projekt z branży nieruchomości to wrocławski drapacz chmur Sky Tower.

Leszek  Czarnecki jest uznanym pasjonatem nurkowania. W 2009 roku ustanowił rekord świata w nurkowaniu jaskiniowym.

Od 2008 roku jest mężem dziennikarki Jolanty Pieńkowskiej.

3. Michał Sołowow

 

Wartość majątku: 7,7 mld PLN

Data i miejsce urodzenia: 11.07.1962 w Kielcach
 
Polski biznesmen oraz kierowca rajdowy. Dwukrotny wicemistrz Europy z 2008 i 2009 roku.

Jest akcjonariuszem następujących firm giełdowych:

 • Synthos (branża chemiczna)
 • Cersanit (ceramika sanitarna i płytki ceramiczne)
 • Echo Investment (działalność developerska)
 • Barlinek (producent deski podłogowej)

Sołowow działał także w branży medialnej, był m.in. właścicielem "Przekroju", "Życia Warszawy" oraz regionalnej gazety "Echo Dnia" i kieleckiej rozgłośni radiowej – Radio Tak (obecnie oddział RMF Maxxx).

Michał Sołowow to także świetny kierowca rajdowy. Jest również promotorem sportów motorowych.

2. Zygmunt Solorz-Żak

 

Wartość majątku: 11,9 mld PLN

Data i miejsce urodzenia: 4.08.1956 w Radomiu

Założyciel Telewizji Polsat, polski przedsiębiorca, właściciel wielu firm z branży mediów, telekomunikacji i finansów. Solorz-Żak może pochwalić się majątkiem ponad 10 miliardów złotych.

Jest bezpośrednio lub pośrednio właścicielem następujących firm i podmiotów:

 • Elektrim
 • Polsat Media B.V.
 • ZE PAK
 • TiVi Foundation
 • Cyfrowy Polsat
 • Polkomtel
 • Telewizja Polsat
 • Redefine
 • Media Biznes Sp. z o.o. – spółka nadająca stację Polsat News 2 oraz produkująca programy dla Polsatu.
 • Superstacja
 • Midas
 • Plus Bank
 • Antena 1
 • Bithell Holdings Limited
 • Sferia
 • ATM Grupa

Od 2009 jest większościowym akcjonariuszem klubu piłkarskiego Śląsk Wrocław.

Solorz pośrednio kontroluje także spółkę Polkomtel (operatora sieci Plus) oraz zajmuje stanowisko prezesa Rady Nadzorczej Polsatu. Jest przewodniczącym rady nadzorczej i głównym akcjonariuszem spółki Elektrim.

1. Jan Kulczyk - Sebastian i Dominika Kulczyk

 

Wartość majątku: 15,1 mld PLN

Data i miejsce urodzenia: 24.06.1950 w Bydgoszczy, zmarł 29.07.2015 w Wiedniu

Jan Kulczyk był najbardziej aktywnym na arenie międzynarodowej polskim biznesmen. Działał w Europie, Afryce, Ameryce Południowej.

Absolwent prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handlu zagranicznego na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Posiadał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego.

W 1981 roku założył firmę handlu zagranicznego Interkulpol. W 1988 roku wszedł do branży motoryzacyjnej, tworząc pierwszą w Polsce sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen.

W 1991 r. powstał Kulczyk Holding, który od 2007 r. wchodzi w skład grupy Kulczyk Investment House.
Od 2002 regularnie klasyfikowany był w rankingach jako najbogatszy Polak.
 
Do zrealizowanych przez niego inwestycji należą m.in.:

 • Telekomunikacja Polska SA (47,5% akcji w latach 2000–2005 objęte przez konsorcjum Kulczyk Holding SA – France Telecom SA, udział Kulczyk Holding wynosił 13,6%)
 • Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. (4,8% udziałów w latach 1993–1999 w partnerstwie z Deutsche Telekom Mobil Net GmbH)
 • TUiR Warta SA (w latach 1996-2006, prawie 70% w szczytowym okresie. Wszystkie akcje zakupiono na giełdzie, z wyjątkiem 19,8% zakupionych od skarbu państwa)
 • PTE WARTA S.A. (50% akcji w latach 2000-2005)
 • PKN Orlen (ok. 5% w latach 2001-2005)

Jan Kulczyk był także współzałożycielem Polskiej Rady Biznesu, której przewodniczył dwukrotnie.

W 2013 amerykański Forbes umieścił Jana Kulczyka na 384. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata, szacując jego majątek na 3,5 mld USD. Był najwyżej uplasowanym Polakiem w rankingu światowych miliarderów.

Jan Kulczyk po śmierci pozostawił swój ogromny majątek swoim dzieciom: Sebastianowi oraz Dominice. Najbogatsi Polacy odziedziczyli ponad 16 miliardów złotych i tym samym zajmują pierwsze miejsce w rankingu.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie