Najdroższe nawyki w dzisiejszych czasach

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, ile tak naprawdę kosztują nas niezdrowe nawyki? Jeżeli podliczymy wydatki, może okazać się, że wydajemy fortunę, nie zdając sobie z tego sprawy. Czy warto?

Najdroższe nawyki w dzisiejszych czasach
Ile tracimy na współczesnych niezdrowych nawykach?

Nie raz wspominaliśmy, że jeśli chcemy zacząć oszczędzać pieniądze, powinniśmy przeanalizować nasze wydatki i nieco je ograniczyć. Wszystko kierując się zasadą małych kroków.

Nawyki, które przez wielu z nas nazywane są przyjemnościami, to spore obciążenie domowego budżetu. Kto wie ile wydaje na swoje "drobne grzeszki"?

PAPIEROSY

Jak mówią lekarze, jeden palacz na czterech dobrowolnie ryzykuje skróceniem swojego zycia aż o 20 lat. Poza tym pojawia się ryzyko zachorowania na raka płyc, nadciśnienie, udar i wiele innych chorób. Teorię dobrze znamy – wiemy także, że palenie to bardzo kosztowny nałóg.

Robiąc sobie symulację, biorąc za wskaźnik średnią cenę paczki papierosów – 14 złotych, możemy się bardzo zdziwić wynikami.

Złe nawyki to strata naprawdę niezłej sumy pieniędzy. Przekonajcie się sami:

 • 1 DZIEŃ – 14 zł
 • TYDZIEŃ – 98 zł
 • 2 TYGODNIE – 196 zł
 • MIESIĄC - 392 zł
 • 2 MIESIĄCE - 784 zł
 • 4 MIESIĄCE - 1568zł
 • 6 MIESIĘCY - 2352 zł
 • 8 MIESIĘCY - 3136 zł
 • 10  MIESIĘCY - 3920 zł
 • ROK - 4704 zł
 • 4 LATA - 18 816 zł
 • 6 LAT - 28 224 zł
 • 10 LAT - 47 040 zł

Zaskakujące liczby, prawda? Pomyślcie, co moglibyście kupić za taką sumę.

Nawyki tytoniowe są w dalszym ciągu często spotykanym zjawiskiem w Polsce. Jednak patrząc na wyniki, możemy stwierdzić, że pojawia się światełko w tunelu.

Jeżeli przeanalizujemy Diagnozę Społeczną z 2013 r., liczba palaczy spada  – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Od 1995 r. udział palaczy w rynku zmniejszył się z 38 do 26 proc., a w liczbach bezwzględnych – z 12,5 do 8,5 mln osób. Z kolei według Cyber Service, ośrodka badającego rynek tytoniowy, wypalamy 46,6 mld szt. papierosów rocznie, czyli o 26 mld mniej niż w 2006 r.

ALKOHOL

Złe nawyki to także picie alkoholu. Czy wiedzieliście o tym, że od grudnia 2013 r. do listopada 2014 r. Polacy wydali na piwo niemal 14,5 mld zł?

Okazuje się, że to własnie piwo jest najchętniej kupowanym alkoholem w Polsce.

Drugie miejsce zajęła wódka, na która wydaliśmy w minionym roku 10,3 mld zł.

Według raportu KPMG na alkohol wydajemy ponad 41 mld zł rocznie. To mniej więcej co szósta złotówka, którą zostawiamy w handlu detalicznym. Co ciekawe, wszelkie dane wskazują, że Polacy piją coraz mniej, ale decydują się na coraz droższe trunki.

Nawyki alkoholowe ilustrują, że Polacy coraz częściej szukają nowych smaków i eksperymentują. To dlatego pijemy coraz więcej rumu (rynek wart 72 mln zł) czy tequili (21 mln zł), których używamy do przygotowania drinków i kolorowych koktajli.

KAWA

Kofeinowe nawyki to kolejna pozycja w naszym zestawieniu. Aż 400mld filiżanek kawy wypijają rocznie na świecie, natomiast 4 filiżanki kawy dziennie wypija statystyczny Europejczyk (160 litrów/ osobę w ciągu roku).

Zastakujące jest to, że w ciągu ostatniej dekady spożycie kawy wzrosło o prawie 80%.

Choć większość z nas po filiżankę kawy sięga w domu, to coraz więcej osób odwiedza kawiarnie. Sieciówki z kawą, typu Starbucks notują nawet 20-proc. wzrosty. W tym roku wydatki w lokalach mogą wynieść nawet 490 mln zł.

Nawyki statystyczny Kowalskiego, który pali papierosy, pije alkohol oraz jest ogromnym miłośnikiem kawy to koszt ponad 4,5 tys. zł w ciągu roku. To równowartość na przykład dwóch, trzech rat przeciętnego kredytu hipotecznego. Dla porównania podpowiadamy: ta sama kwota odkładana na przyszłą emeryturę, to przez 40 lat, bez większych problemów i bez zbędnego ryzyka, przewidywalna suma ponad 350 tysięcy złotych

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie