Najdroższe produkty spożywcze na świecie: TOP 10

Poznajcie produkty spożywcze, których ceny przechodzą wszelkie nasze wyobrażenia. Który z nich spróbowalibyście najchętniej?

Najdroższe produkty spożywcze na świecie: TOP 10
Smak luksusu na talerzu

Luksus kojarzy się nam zazwyczaj ze sportowymi samochodami, drogą biżuterią czy pobytem w hotelu z zapierającym dech w piersiach widokiem. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wyznacznikiem dobrobytu może być też degustacja niezwykłych potraw. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jakie produkty spożywcze uważane są za wyjątkowe i dlaczego trzeba zapłacić za nie astronomiczne ceny?
 

TOP 10 NAJDROŻSZYCH PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH ŚWIATA

 

10. ARBUZ DANSUKE

♦ Cena: od $150-300/1szt. do $6000/1szt.

Pochodzący z japońskiej wyspy Hokkaido odznacza się czarnym kolorem, wyjątkowym smakiem i soczystym miąższem. Jest bez wątpienia najdroższym gatunkiem arbuza na świecie, a na jego cenę wpływa przede wszystkim ilość jaka trafia do sprzedaży: jedynie tysiąc sztuk w ciągu całego roku. Ten produkt spożywczy często wystawiany jest na aukcjach i sprzedawany nawet za rekordowe ceny. W 2008 roku 8-kilogramowy arbuz został sprzedany za $6100.

 

9. KAWA KOPI LUWAK

♦ Cena: $450/1kg

Jest to najdroższa kawa świata produkowana z… odchodów! Przeżuwana jest przez zwierzaka przypominającego kota – cywetę, który wybiera i zjada tylko najlepsze jakościowo ziarna kawowca, a dokładniej trawi sam ich miąższ.

Specjalne enzymy trawienne w brzuchu małego smakosza poddają ziarna lekkiej fermentacji i pozbawiają je goryczy. Wydalane w nienaruszonym stanie są następnie ręcznie zbierane, oczyszczane i palone.

 

8. WOŁOWINA KOBE

♦ Cena: $300-500/1kg

Ten produkt spożywczy pochodzący z Japonii (okolice miasta Kobe) pozyskiwany jest z mięsa krów rasy Wagyu. Niepowtarzalny smak wołowiny wynika ze specjalnej diety krów, które karmione są m.in. słomą ryżową oraz… japońskim piwem! Zwierzęta te są również regularnie masowane przez hodowców co pozwala na uzyskanie charakterystycznej struktury mięsa, w której równomiernie rozmieszczone są włókna mięśniowe oraz tłuszcz.

 

7. ZIEMNIAKI LA BONOTTE

♦ Cena: $700/1kg

Pochodzące z Francji ziemniaki swoją wysoką cenę zawdzięczają kilku czynnikom, które przesądzają o ich wyjątkowości. Występują jedynie na wyspie Île de Noirmoutier, gdzie nawożone są algami morskimi i podlewane morską wodą.

Zbierane są wyłącznie ręcznie, w celu uniknięcia jakichkolwiek urazów mechanicznych (spożywane zawsze ze skórką), a wielkość zbiorów nie przekracza 100 ton w ciągu roku. Znawcy twierdzą, że ziemniaki te posiadają lekko słonawy smak.

 

6. CIASTKO ZE ZŁOTA

♦ Cena: ponad $1000/1szt.

Fani słodkości mogą spróbować najdroższego ciastka na świecie o nazwie „Złoty Fenix” serwowanego w Dubaju. Taki deser ma w swoim składzie m.in. jadalne 23-karatowe złoto!

 

5. SZAFRAN

♦ Cena: $2000/1kg

To szlachetna przyprawa pozyskiwana ze słupka kwiatowego krokusów. Wysoka cena wynika z precyzyjnych, ręcznych zbiorów, które wykonuje się jedynie wczesnym rankiem. Aby uzyskać 1 kg tego produktu spożywczego potrzeba ok. 200 tys. krokusów. Szafran uważany jest za afrodyzjak.

 

4. CZEKOLADKI CHOCOPOLOGIE

♦ Cena: $5000/1kg

Słynne czekoladki duńskiego cukiernika zawierają w swoim składzie wyselekcjonowane ziarna kakaowca Valrhona (70%) oraz czarne trufle. Przygotowywane są jedynie na zamówienie.

 

3. BIAŁE TRUFLE

♦ Cena: $8000/1kg

Te podziemne grzyby w porównaniu do swych czarnych „kuzynów” są wyjątkowo rzadko spotykane. Najczęściej występują we włoskich Alpach, a do ich poszukiwań niezbędne są specjalnie wyszkolone psy oraz świnie. Każdego roku ich cena może ulegać drastycznej zmianie w zależności od obfitości zbiorów, i tak, raz mogą więc kosztować $4 tys., a kiedy indziej $14 tys.

 

2. GRZYBY MATSUTAKE

♦ Cena: $6000-12000/1kg

Japońskie grzyby swą wysoką cenę zawdzięczają przede wszystkim występowaniu – są rzadkością, a ich znalezienie dodatkowo utrudnia fakt, że nigdy nie wyrastają ponownie w tym samym miejscu.

 

1. KAWIOR CZARNY

♦ Cena: $25000/250g

Kawior jest osoloną ikrą rybią, ten najdroższy pozyskiwany jest z bieługi (Iran). Taki luksusowy produkt spożywczy powstaje z niezapłodnionych rybich jajeczek. Sprzedawany jest w pojemniczkach wykonanych z 24-karatowego złota.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie