Najlepszy kredyt samochodowy na używane auto

Dla wielu z nas kupno używanego samochodu jest lepszym rozwiązaniem niż zakup samochodu w salonie. Nawet używany samochód wiąże się z dużymi wydatkami, dlatego powinniśmy się zastanowić, jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy.

Najlepszy kredyt samochodowy na używane auto
Co bank to oferta!

Każdy z nas znajduje się w innej sytuacji finansowej, dlatego aby podjąć decyzję o kredycie, musimy przestudiować kilka scenariuszy. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o kredyt na używany samochód.

Oczywiście, jak w każdym kredycie, musimy zbadać naszą zdolność do spłaty zobowiązań, a także spojrzeć na naszą formę zatrudnienia, gdyż przed otrzymaniem kredytu, będziemy musieli przedstawić właściwy dokument o zarobkach.

Kupując samochód w komisie, możemy liczyć na załatwienie kredytu na miejscu. Jednakże często oferty banków są korzystniejsze, dlatego warto zapoznać się z wieloma możliwościami. Ponadto jeśli chcemy kupić kredyt od drugiej osoby, opcja kredytu w komisie nie jest przeznaczona dla nas.

Kredyt samochodowy na używane auto

Kilkanaście banków w Polsce posiada w swojej ofercie kredyt samochodowy na zakup używanego auta. Trudno jest jednoznacznie ocenić, który z nich jest najlepszy, gdyż warunki różnią się ogromnie.

W ofertach banków najczęściej dostaniemy informację o maksymalnym wieku pojazdu oraz pożyczki. W Alior banku okres spłaty wynosi do 18 lat, ale już w Raiffeisen banku 7 i w Deutsche banku 5 lat. W tym ostatnim przykładowo maksymalny wiek samochodu może wynosić 5 lat na początku kredytu, a 8 na końcu.

Najczęściej samochód nie może być starszy niż 10 lat, gdyż stanowi on zabezpieczenie dla banku. Dlatego im starszy samochód, tym okres spłaty będzie krótszy. W Santander banku możemy pożyczyć pieniądze na 8 lat, a w dniu spłaty pojazd nie może mieć więcej niż 16 lat.

Należy zauważyć, że kredyt samochodowy stanowi korzystniejszą ofertę od kredytu gotówkowego ze względu na niższe oprocentowanie.

Zabezpieczenie kredytu na samochód

Dokonując wyboru oferty, należy przyjrzeć się formie zabezpieczenia kredytu.

Najlepszą formą jest przywłaszczenie. Bank jest współwłaścicielem samochodu i widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Przy odsprzedaży auta albo spłacie kredytu, wystarczy samo przerejestrowanie.

Natomiast gdy mamy do czynienia z zastawem rejestrowym, w przypadku chęci odsprzedaży pojazdu musimy zdobyć zgodę banku, dokonać usunięcia wpisu w rejestrze zastawów, a na koniec przerejestrować samochód.

Warunki kredytowania

Nie powinniśmy do końca ufać reklamom banków, gdyż na wielu z nich widzimy jedynie oprocentowanie kredytu, jednakże musimy zwrócić uwagę, że każdy kredyt tego typu związany będzie z dodatkowymi kosztami.

Jednym z kosztów jest dodatkowe ubezpieczenie, czy prowizja (od 1 do 5 %). Ponadto bank będzie wymagał od nas zakupienia ubezpieczenia auto-casco na wypadek kradzieży samochodu.

Kupując nowy samochód, możemy liczyć czasem na brak opłaty dodatkowej, jednakże w przypadku używanego samochodu nie pominiemy tego kosztu. Dlatego po dokładnym prześledzeniu ofert, powinniśmy zasięgnąć opinii doradcy i uzyskać wszystkie szczegóły.

Najczęściej banki wymagają wpłaty własnej w wysokości 10%, jednakże niektóre oferty zawierają także 100% pokrycie kredytu, lecz często związane są z większymi kosztami. W Deutsche banku dostaniemy jednak tylko 70%, także pozostałe 30% musi stanowić wkład własny. 

W ofertach musimy także zwrócić uwagę na kwotę, jaką  chcemy pożyczyć. W Deutsche banku przykładowo minimalna kwota wynosi aż 20 tys. złotych, a dla porównania bank Paribas tylko 2 tysiące złotych. Ponadto możemy także otrzymać kredyt samochodowy w walutach obcych: dolarach, euro czy frankach szwajcarskich. Nie jest to jednakże najpopularniejsza forma w przypadku kredytu na używany samochód. Niewątpliwie kredyt samochodowy na pojazd używany, po doliczeniu dodatkowych prowizji, wyniesie kilkanaście procent, a więc będzie to spora wartość do oddania na koniec. 

Jak widzimy, banki dysponują różnymi ofertami. W tym wypadku zależy wszystko od wartości kredytu, jaki chcemy otrzymać, a także od naszego wkładu własnego. Ponadto ważny będzie nasz dochód oraz jak stary będzie samochód, który zamierzamy kupić. Bank Paribas, Alior czy Santander dysponują ciekawymi ofertami kredytowymi. Dzięki ogromnej rozpiętości ofert, z pewnością znajdziemy odpowiedni kredyt samochodowy dla naszych potrzeb.