Najlepszy samochód służbowy a kredyt samochodowy dla firm

Odpowiednie auto firmowe to kolejny z elementów, którzy może pomóc naszemu przedsiębiorstwu w osiągnięciu sukcesu. Czy kredyt samochodowy dla firm jest jednak odpowiednim sposobem sfinansowania takiej inwestycji?

Najlepszy samochód służbowy a kredyt samochodowy dla firm
Kredyt samochodowy dla firm może nie być dobrym rozwiązaniem

Każda firma rozwija się na swój sposób i swoim rytmem podąża do wyznaczonego celu. Bez względu na rodzaj prowadzonej działalności, w większości przedsiębiorstw wraz z upływem czasu, przychodzi moment, w którym pojawia się konieczność zakupu auta. Właściciel staje zatem przed trudnymi pytaniami: 

 

  • Jaki samochód dla firmy będzie najlepszy? 
  • Czy kredyt samochodowy dla firm to korzystne rozwiązanie?

 

Wybór pojazdu 

 

Podejmując decyzję odnośnie zakupu auta na użytek firmy, musimy wziąć pod uwagę przeznaczenie pojazdu, czyli kto i w jakim celu będzie korzystał z zakupionego samochodu. 

 

Na co zwrócić uwagę: główny cel, użytkownicy, częstotliwość używania, dystans do pokonania, rozmiar, wiek (nowy czy używany), marka, model, silnik, wyposażenie

 

Jeśli potrzebujemy auta służbowego, który będziemy wykorzystywali jako środek transportu na spotkania z partnerami czy klientami, powinniśmy rozważyć zakup samochodu nieco bardziej reprezentatywnego. 

 

Auto do zwykłych obowiązków służbowych naszych pracowników, jak np. załatwianie spraw w urzędach czy drobne zakupy, może być wybrane bardziej pod kątem ergonomiczności. 

 

Poszukując samochodu do celów handlowych, czyli bezpośredniego dotarcia do klienta przez naszego przedstawiciela, musimy wziąć pod uwagę szczególnie koszty dziennego wykorzystania pojazdu. Ważnym elementem w tym aspekcie jest zakładany przebieg samochodu, ponieważ od tego zależy wybór silnika – czy będzie to diesel, czy może benzyna. Dodatkowo, warto rozważyć rozmiar samochodu, ponieważ niewielki van może okazać się bardziej odpowiednim pojazdem niż zwykła osobówka.

 

Wiele młodych firm rozważa nabycie samochodu używanego, ponieważ łatwo można znaleźć atrakcyjne oferty pojazdów z historią w dobrym stanie. Decydując się na używany samochód, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu jego stanu oraz dopełnienia wszelkich formalności z poprzednim właścicielem. Nabywając nowe auto z salonu, większość dokumentów zostanie najprawdopodobniej dopatrzona przez dealera. 

 

Następnie nadchodzi czas na wybór naszego samochodu. Określenie konkretnego przeznaczenia pomoże nam ograniczyć dostępne możliwości pod względem wielkości auta czy rodzaju silnika. 

 

Marka to jednak inna sprawa, podejmując decyzję w tej kwestii musimy zastanowić się np. nad dostępem do punktów serwisowych, koszty ewentualnych napraw czy opinie innych kierowców. Weźmy dla przykładu samochody marki Skoda, które są często użytkowane przez firmy. Mimo iż auta tej marki są dobrej jakości, ich cena najczęściej przewyższa inne dostępne rozwiązania, których przecież na rynku nie brakuje. 

 

Mówiąc o cenie, przejdźmy do wyposażenia, które często stanowi duży procent wartości pojazdu. Jeśli potrzebujemy samochodu przygotowanego na zamówienie, musimy liczyć się z dodatkowym kosztem. Weźmy również pod uwagę klimatyzację, alarm, centralny zamek czy dodatkowe elementy, takie jak np. czujniki parkowania. 

 

Sfinansowanie nowego pojazdu

 

Określenie celu wykorzystania to podstawowy krok. Kolejnym jest zdefiniowanie samego samochodu, którego sam zakup w dużym stopniu zależy przecież od dostępnego budżetu.

 

Na co zwrócić uwagę: wysokość wkładu własnego, sposób sfinansowania zakupu

 

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest kredyt samochodowy dla firm, który pojawia się w ofercie wielu banków. Czy jest to jednak dobry wybór? Zdania są podzielone, jednak większość doradców finansowych na pytanie związane z uzyskaniem pieniędzy na samochód firmowy odpowiada krótko – wybierzcie leasing

 

Kredyt samochodowy dla firm ma oczywiście swoje zalety, ponieważ przedsiębiorca starający się o taką formę sfinansowania inwestycji nie jest zobowiązany do posiadania wkładu własnego. Dodatkowo, pojazd zakupiony dzięki kredytowi samochodowemu dla firm jest rzeczywiście własnością przedsiębiorstwa. Kredyt samochodowy dla firm jest jednak droższy niż leasing. Dlaczego?

 

  • wyższe oprocentowanie
  • wyższa miesięczna rata 
  • niższa kwota do wpisania w koszty
  • dłuższa procedura oceny zdolności kredytowej

 

Warto jednak zapoznać się z różnymi możliwościami, dostępnymi na rynku i dopasować wybór do aktualnej sytuacji naszego przedsiębiorstwa.

 

Samochód firmowy to często konieczność. Zdarza się również, że jedno auto to za mało. Najważniejszą kwestią jest jednak odpowiedź na pytanie czy nowy pojazd jest naszej firmie rzeczywiście niezbędny. Jeśli tak, dokonajmy szczegółowej analizy naszych wymagań, wybierzmy odpowiedni sposób sfinansowania i…cieszmy się czterema kółkami. 

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie