Co wybrać: samochód, rower czy transport publiczny?

Mieszkając w mieście, jednym z codziennych wyzwań często staje się dojazd z jednego miejsca do drugiego. Jaki środek transportu wybrać?

Co wybrać: samochód, rower czy transport publiczny?
Sprawdź zalety i wady miejskiego transportu

Przemieszczanie się po mieście, szczególnie w godzinach szczytu, często zajmuje dużo czasu i wymaga od nas sporej dawki cierpliwości. Część z nas niewyobraża sobie jednak pozostawienia samochodu w domu, inni z różnych względów wybierają miejskie autobusy czy tramwaje lub stawiają na niezależny rower lub własne nogi. Każdy sposób dostania się z jednego miejsca do drugiego ma swoje wady i zalety, ale który pozwoli nam możliwie szybko dotrzeć w wybrane miejsce?

Jaki środek transportu najlepiej wybrać?

 

Samochód

Jazda samochodem po zakorkowanych ulicach miast często wymaga od nas wcześniejszego zaplanowania podróży w celu przybycia na czas w wybrane miejsce. Sytuacja zależy nie tylko od wielkości miasta, ale również od jakże częstych remontów dróg czy innych tymczasowych przeszkód. Prowadzenie samochodu w mieście to również spore ryzyko stłuczki czy wypadku. 

Ciągłe hamowanie, jazda na wysokich obrotach silnika czy nierównomierna prędkość nie sprzyjają też oszczędzaniu – wysokie ceny benzyny dodatkowo zniechęcają do nieekonomicznej jazdy w warunkach dużego natężenia ruchu na ulicach polskich aglomeracji. Problemem często jest również zaparkowanie pojazdu, szczególnie w centrach miast czy osiedlach o dużym natężeniu mieszkańców. Pozostawienie samochodu na miejskim parkingu wiąże się z kolei z kolejnych kosztem.

Samochód z pewnością okaże się jednak niezastąpionym środkiem transportu w przypadku, gdy do pracy dojechać będziemy musieli do innej miejscowości. Własne auto zapewni nam większą swobodę działania – nie będziemy musieli dostosowywać się do rozkładów jazdy, a te, w przypadku autobusów międzymiejskich, mogą wskazywać na nawet pół- czy godzinne różnice pomiędzy przyjazdem pierwszego i kolejnego pojazdu. Co więcej, z pewnością szybko znajdziemy osoby zainteresowane wspólnymi dojazdami do pracy, a te pomogą nam rozłożyć koszty transportu na większą liczbę osób.

Własny samochód to również większa swoboda w weekendy. Korzystając z mniejszego natężenia ruchu można wybrać się poza miasto i odpocząć na świeżym powietrzu. Auto to również niezastąpiony środek transportu dla rodziców z małymi dziećmi, który pomaga w przewożeniu wózka oraz wyposażenia niemowlęcia. Dużo łatwiej również dokonywać większych zakupów.

Transport publiczny

Transport publiczny w większości polskich miast przeżywa swój renesans – miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne coraz więcej inwestują w innowacyjny tabor i infrastrukturę komunikacyjną, a nowe linie umożliwiają dojazd w dotąd nieosiągalne środkami transportu publicznego miejsca. Poprawia się również przejrzystość tras przejazdu oraz dostęp do rozkładów poprzez aplikacje mobilne czy dobrze przygotowane strony internetowe przewoźników.

Zakup biletu miesięcznego to niższy wydatek od miesięcznych opłat za benzynę, a wyjście na wcześniejszym przystanku daje możliwość zaczerpnięcia choć niewielkiej dawki ruchu. Karty miejskie coraz częściej integrowane są z płatniczymi czy legitymacjami studenckimi, które ułatwiają ich wyrobienie i posiadanie. 

Korzystając z transportu publicznego możemy również na spokojnie pogrążyć się w lekturze, powtórzyć notatki przed egzaminem czy przeczytać najświeższe wiadomości. Stres związany z prowadzeniem pojazdu na zatłoczonych ulicach również możemy pozostawić w domu. 

Z drugiej strony, transport publiczny to konieczność dostosowania się do konkretnych godzin odjazdów, a często również uwzględnienie mogących wystąpić spóźnień. Osoby nie lubiące tłoku powinny uzbroić się w cierpliwość, szczególnie w godzinach szczytu na często uczęszczanych trasach. Problemem może okazać się również lokalizacja przystanków, które mogą nie znajdować się blisko naszego celu – powinniśmy więc zawsze wziąć pod uwagę czas konieczny na pokonanie piechotą dodatkowych odcinków.

Rower

Przejażdżki rowerem stają się coraz modniejsze i popularniejsze. Odkąd w większości dużych miast w Polsce zaczęto inwestować w rozbudowę ścieżek rowerowych, dojazdy jednośladem w wybrane miejsca stały się nie tylko przyjemniejsze, ale i bezpieczniejsze.

Rower to nie tylko duża oszczędność, ale również korzyść dla naszego zdrowia, kondycji fizycznej i sylwetki. Jednorazowy zakup roweru szybko się zwróci, gdy pomyślimy o kosztach zakupu biletu miesięcznego na przejazdy autobusem czy miesięczne opłaty związane z tankowaniem samochodu. Przykładamy się również do ochrony środowiska, zmniejszając emisję spalin do atmosfery. Łatwiejsze jest również parkowanie roweru czy przechowywanie go w miejscu zamieszkania, nawet bez garażu. 

Problemem mogą być jedynie dojazdy do bardziej oddalonych miejsc – nie każdemu z nas starczy sił, by już na początku przygody ze sportem pokonać odległość 15 czy 20 km. Z biegiem czasu i takie przejażdżki nie powinny być jednak problemem. W innym przypadku można zainwestować w rower elektryczny, który pomoże nam w pokoniu większych dystansów czy stromych ulic. 

Wbrew pozorom rowerem można też często dojechać do celu szybciej niż samochodem – zamiast stać w korkach omijamy bowiem te najbardziej zatłoczone miejsca wyznaczonymi ścieżkami dla jednośladów. Pamiętajmy jednak o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego podróżując rowerem.

WARTO PRZECZYTAĆ:
Jak oszczędzać na transporcie? »
Wady i zalety samochodów elektrycznych »
Jak sprzedać samochód przez internet? »
Koszt życia w Polsce »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie