Potrzebujesz gotówki?

Wybierz kwotę i okres spłaty, wypełnij formularz, a nasi doradcy bezpłatnie wybiorą dla Ciebie kilka najlepszych propozycji.

Klikając, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz otrzymywanie informacji handlowych za pomocą telefonu, sms oraz e-mail, wysyłanych przez firmę Adclick Lda (będącej właścicielem portalu mojportalfinansowy.pl) oraz Partnerów.

DALEJ

Najtańszy kredyt gotówkowy - jak wybrać?

Nieduże koszty dla naszego portfela

Najtańszy kredyt gotówkowy to produkt pilnie poszukiwany na rynku finansowym. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę przy wyborze oferty.

Aktualna oferta banków jest obfita w różne produkty finansowe. Do najczęściej wybieranych należą kredyty gotówkowe, które pozwalają na sfinansowanie wielu potrzeb czy marzeń, bez konieczności podawania konkretnego celu przeznaczenia pieniędzy.

Banki prześcigają się w oferowaniu jak najtańszych kredytów gotówkowych na jak najkorzystniejszych warunkach, ograniczają ilość formalności, proponują promocyjne oprocentowanie, obniżają prowizje, umożliwiają wybór dnia spłaty raty, dostosowany do indywidualnych potrzeb kredytobiorcy. Jednym słowem, swoją ofertę pragną dopasować do klienta, co dla nas oznacza wiele możliwości, między innymi negocjowanie poszczególnych warunków, oraz znalezienie kredytu, który przyniesie nam uśmiech bez problemów ze spłatą.

Na co zatem warto zwrócić uwagę przy szukaniu kredytu gotówkowego i jak wybrać najtańszą ofertę?

Kredyt kredytowi nie równy

Na pierwszy rzut oka oferty różnych banków mogą wydawać się bardzo podobne. Prawdą jest, że warunki kredytowe są porównywalne, jednak istnieje kilka szczegółów, które mogą pomóc nam podjąć dobrą i, przede wszystkim, doinformowaną decyzję.

  • Na początku musimy zdecydować jaka kwota jest nam potrzebna oraz przez jak długi okres jesteśmy gotowi kredyt spłacać.
  • Kolejnym krokiem jest poznanie oprocentowania, najlepiej zwrócić uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, która ułatwia nam porównanie ofert.
  • Następnie sprawdzamy które banki pobierają prowizję od udzielenia kredytu i ile ona wynosi, w większości przypadków jest to kilka procent od całkowitej kwoty naszego zobowiązania.
  • Wypytajmy o konieczne lub możliwe zabezpieczenia, które często pozwalają na obniżenie kosztów kredytowych.
  • Dowiedzmy się również czy bank wymaga posiadania lub wykupienia dodatkowego pakietu ubezpieczeniowego, które jest formą zabezpieczenia przez utratą pracy lub inną losową sytuacją, która może spotkać klienta. W niektórych bankach ubezpieczenie i składka wliczone są w koszty kredytu, dlatego warto o to zapytać.
  • Ważnym jest również obecność prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu lub dokonywanie nadpłat w comiesięcznych ratach.
  • W tym przypadku zwróćmy również uwagę na rodzaj rat, które będziemy spłacać, czy są one malejące czy stałe, oraz czy możemy zdecydować się na tzw. wakacje kredytowe w przypadku jakichkolwiek krótkotrwałych problemów ze spłatą.
  • Jeśli natomiast decydujemy się na kredyt walutowy, warto sprawdzić wysokość SPREAD oraz ewentualne dodatkowe koszty przewalutowania kredytu. 

Nie zapomnijmy jednak, że jedną z najważniejszych kwestii w trakcie podejmowania decyzji odnośnie kredytu gotówkowego jest znajomość kredytodawcy. Warto zatem dowiedzieć się co do zaoferowania ma dla nas bank, w którym mamy konto osobiste.

Najtańszy kredyt, czyli jaki?

Pamiętajmy, iż dla każdego z nas "tani kredyt" może oznaczać inne kwestie. 

Osoby z niższą zdolnością kredytową, które nie chcą mocno obciążać swojego budżetu domowego, mogą skupić się na kosztach miesięcznych. W takich przypadkach najważniejszą kwestią będzie wysokość raty, dzień spłaty oraz ewentualnie warunki odroczenia lub zawieszenia uiszczenia wpłaty.

Osoby, które na uwadze mają całościowy koszt kredytu, skupią się na jak najszybszej spłacie - warto zatem wybrać raty malejące, krótki okres kredytowania oraz upewnić się, iż nadpłaty czy wcześniejsze oddanie zobowiązania nie wiąże się w dodatkowymi kosztami.

Rozmawiając z doradcą w banku, negocjując warunki kredytowania, przedstawmy naszą aktualną oraz prawdopodobną sytuację finansową. Nie bójmy się próbować dopasować kredyt do naszych możliwości i potrzeb.

DO PRZECZYTANIA:
Prowizja, oprocentowanie i ubezpieczenie, czyli zmienne koszty kredytu »
Jak zrozumieć indywidualny raport BIK »
Czym skutkuje spóźniona rata kredytu? »
Dlaczego nie znam swojej zdolności finansowej »
Co zawiera standardowy wniosek kredytowy? »