Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce zastąpiła przekaz analogowy, zapewniając lepszą jakość obrazu i dźwięku transmisji.

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce
Nowa jakość przekazu telewizyjnego
  • telewizja cyfrowa
  • przekaz analogowy

Telewizja cyfrowa to nie tylko nowa jakość dźwięku i obrazu, ale również efektywniejsze wykorzystanie widma częstotliwości kanału radiowego. Europa już od ponad 20 lat dążyła do wypracowania porozumienia pomiędzy nadawcami telewizyjnymi, dostawcami i producentami odbiorników oraz operatorami technicznymi w celu utworzenia podstaw do stopniowego rozwoju usług cyfrowego przekazu zgodnego ze schematem DVB (Digital Video Broadcasting Project). Chociaż poziom zaawansowania prac nad wypieraniem analogowego przekazu jest różny w zależności od kraju, decyzją międzynarodowych ustaleń z końcem 2015 rokunaziemna telewizja cyfrowa powinna w 100% zastąpić tradycyjne formy przekazu, które przestaną podlegać prawnej ochronie przed zakłóceniami.

 

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce

 

Pomysł zastąpienia analogowego przekazu telewizyjnego cyfrowym w Polsce sięga roku 1997, kiedy na mocy porozumienia zawartego pomiędzy m.in. Krajową Radą Radiofonii i Telewizji i Ministerstwem Łączności ruszyły przygotowania umożliwiające uruchomienie pierwszej testowej emisji cyfrowej w 2001 roku

 

Prace nad zwieńczeniem wstępnego etapu cyfryzacji zakładającego uruchomienie trzech multipleksów (MUX-1, MUX-2, MUX-3, których operatorem jest Emitel) dobiegły końca w 2012 roku, a rok później wyłączono transmisję analogową.

 

Dekoder i odbiór sygnału

 

Odbiór cyfrowego sygnału nadawania związany jest z koniecznością posiadania odpowiedniego dekodera. Jeśli znajdujemy się niedaleko nadajnika, wystarczyć może już zwykła antena pokojowa, choć rozwiązanie to nie jest polecane ze względu na mogące się pojawiać zakłócenia. Lepszym rozwiązaniem jest antena kierunkowa umieszczona na zewnątrz (na przykład na balkonie).

 

Naziemna telewizja cyfrowa w połączeniu z wysokiej jakości odbiornikiem telewizyjnym umożliwia oglądania programów w niespotykanej dotąd jakości obrazu i dźwięku.

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie