Niania czy żłobek, czyli pracujący rodzice i dziecko

Przychodzi taki moment, kiedy młodzi rodzice stają przed bardzo ważnym wyborem: niania czy żłobek? Co wziąć pod uwagę, kiedy musimy wybrać – postanowiliśmy pomóc.

Niania czy żłobek, czyli pracujący rodzice i dziecko
Komu powierzyć pociechę, kiedy kończy się urlop macierzyński

Idealnym rozwiązaniem byłoby powierzenie malucha dziadkom. Niestety, nie każdy z nas ma taki przywilej i kochająca babcia musi zostać zastąpiona przez instytucję żłobka, albo naszą pocieszą zajmuje się niania.

Pytań nasuwa się wiele: Co jest dla dziecka lepsze? Kto zajmie się nim najodpowiedniej? Co jest bardziej opłacalne?

Ekonomiczny punkt widzenia

Żłobek państwowy to z całą pewnością najtańsza opcja dla młodych rodziców, którzy pracują i nie są w stanie zająć się dzieckiem. Publiczne placówki to koszt w zależności od regionu Polski, od 300 do 500 złotych na miesiąc. Mówimy tu o 8 godzinach pobytu pociechy. W cenie zawarte jest wyżywienie oraz czesne. Jak łatwo się domyślić, najdroższa jest Warszawa i inne duże miasta. Trzeba jednak pamiętać, że ilość miejsc jest ograniczona i trzeba zainteresować się zapisem dziecka znaczniej wcześniej.

Jak zatrudnić Nianię?
Poznaj warunki zapewniane przez umowę uaktywniającą i daj legalną pracę opiekunce Twojego dziecka.

Istnieją oczywiście żłobki prywatne, ale ich koszt to często około 800 - 1000 złotych miesięcznie (w większych miastach), czyli tyle, ile weźmie do ręki niania.

Wspomniana powyżej niania to na pewno najdroższa opcja, ponieważ jest to najczęściej koszt 800-1000 złotych miesięcznie. Tyle kosztuje jednak komfort rodziców, którzy zatrudniając nianię, mają tym samym pewność, że ich dziecko jest pod opieką odpowiedniej osoby.

Co lepsze dla dziecka?

Wiadomo, że maluchy, które uczęszczają do żłobka nie mają jednej osoby na wyłączność, co jest zdecydowanym plusem, kiedy naszą pociechą zajmuje się niania. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z prawem, na jednego opiekuna może przypadać maksymalnie 8 dzieci, a jeżeli w grupie są dzieci niepełnosprawne lub bardzo małe pociechy, które nie ukończyły pierwszego roku życia – maksymalna liczna to 5.

Spójrzmy jednak pod innym kontem: jeżeli nasze dziecko będzie spędzało czas tylko i wyłącznie z jedną osobą, jego socjalizacja nie będzie przebiegała tak szybko, jak dzieci, które codziennie mają kontakt z rówieśnikami w żłobku. To na pewno uczy dzieci otwartości, tolerancji oraz rozbudza ciekawość i wzbogaca słownik małego odkrywcy.

Jak znaleźć dobrą nianię?

Bardzo trudno jest znaleźć dobrą opiekunkę i nasze dziecko narażone jest na częstą zmianę niani. Jak tego uniknąć? Najlepszym pomysłem jest „poczta pantoflowa”, osoba zaufana, z doświadczeniem i referencjami. Niania bez doświadczenia to nie najlepsza opcja, jeżeli nasze dziecko jest bardzo małe. Jeżeli nie mamy znajomych z dziećmi i niania z polecenia to nie rozwiązanie dla nas, polecamy portale internetowe specjalizujące się właśnie w znalezieniu odpowiedniej osoby. Przykładem serwisu jest www.niania.pl

Choroby

Pamiętajcie także, że przebywanie w żłobku wiąże się z częstymi chorobami. Jeżeli naszą pociechą zajmie się niania, prawdopodobnie dziecko będzie chorowało mniej, gdyż nie będzie miało kontaktu z innymi dziećmi.

Urlop wychowawczy

Jeżeli nasz partner/partnerka dobrze zarabia i jesteśmy w stanie spokojnie funkcjonować za jedną pensję, przemyślmy, czy nie lepiej zdecydować się na urlop wychowawczy.

Pamiętajcie, że każde dziecko jest inne i niektóre pociechy bardzo szybko się aklimatyzują i wręcz kochają przebywanie z rówieśnikami, same rwąc się do żłobka, a inne spokojniejsze, wolą spędzać czas pod opieką ukochanej niani. Żłobek to z całą pewnością opcja tańsza, ale nie koniecznie zawsze lepsza.

DO PRZECZYTANIA:
Kilka porad jak oszczędzać na ubrankach dla dziecka »
Najlepsze polskie miasta dla rodzin z dziećmi »
Jak oszczędzać na dzieciach? »
Co mogę zabrać na pokład samolotu podróżując z dzieckiem? »
ABC Karty Dużej Rodziny »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie