Jak nie dać się okraść w podróży?

Każdy ma swoje sposoby na to, jak nie dać się przechytrzyć złodziejom. Szczególnie w podróży powinniśmy być czujni i odpowiednio się przygotować. Oto nasza złota dziesiątka porad dla podróżników.

Jak nie dać się okraść w podróży?
10 porad dla podróżników

Złodzieje są niestety wszędzie. Niezależnie od tego, do jakiego kraju się udajemy, w podróży zawsze trzeba mieć oczy dokoła głowy. Szczególnie w dużych miastach stajemy się łatwym celem dla rabusiów. Bardzo łatwo „wyłowić” z tłumu turystę, który często zwiedza nowe miejsce z pełnym portfelem i zaskakującą naiwnością.

Zawód złodziej to stara jak świat profesja, a jej wielbicielami są najczęściej wyspecjalizowane osoby, dla których okradanie turystów to chleb powszedni. Wystarczy chwila nieuwagi i narażeni jesteśmy na nieprzyjemności.

Poznajcie 10 porad, jak nie dać się złapać w podróży:

 

1 Nigdy nie zostawiaj rzeczy bez opieki

To podstawowy błąd, jaki popełniamy w podróży. Wydaje nam się, że zostawiając plecak „dosłownie na sekundę”, nie ma ryzyka. Rzeczywistość jednak weryfikuje, że może być zupełnie odwrotnie. Pozostawiona torba, czy kurtka to łatwy cel dla rabusiów. Nigdy, pod żadnym pozorem nie traćmy z zasięgu wzroku naszych rzeczy.

2 Unikajmy podejrzanych dzielnic

Jeżeli zwiedzacie nowe miasto i nie do końca wiecie, jaka dzielnica jest bezpieczna, nie zapuszczajcie się, szczególnie nocą, do podejrzanych miejsc i pustych uliczek. Takie rejony bardzo często pełne są złodziei, którzy bardzo chętnie zorganizują sobie nowy telefon.

3 Nie chwal się drogim sprzętem

Wspominając telefony. Nigdy, pod żadnym pozorem nie prezentuj wszem i wobec drogich przedmiotów. Telefon najlepiej trzymaj w dyskretnym miejscu. Podobnie aparat fotograficzny, ipad czy komputer. Możecie również zakleić oryginalne logo, które znajduje się na sprzęcie, aby zmylić potencjalnych złodziei.

4 Z daleka od tłumu

Uważajcie na zatłoczone autobusy i tramwaje. Niejeden turysta, który wybrał się do stolicy Portugalii, poczuł na własnej skórze, jak bardzo uważać trzeba w podróży. Popularny tramwaj numer 28 to idealny, wręcz podręcznikowy raj dla kieszonkowców. Wybierajcie środki transportu, gdzie bez problemu kontrolować będziecie mogli swoje rzeczy. Uwierzcie na słowo, że w zatłoczonym autobusie, nawet nie poczujecie, kiedy potencjalny złodziej wyciągnie z kurtki portfel i jeszcze się do Was uśmiechnie.

5 W podróży samochodem

Jeżeli zwiedzacie nowe miejsca samochodem, zwróćcie szczególną uwagę na rzeczy, które zostawiacie w aucie. Nie tylko mowa o części przedniej, ale także o tylniej szybie i siedzeniach. Bardzo często nie zamykamy także okien, myśląc, że przecież wrócimy za 10 minut. Złodzieje tylko czekają na takie okazje. Pamiętajcie także o tym, aby zostawiać auto na bezpiecznych parkingach.

6 Hotelowe dogodności

Kiedy decydujecie się na noclegi w hotelu, dopytajcie, czy oferuje się usługa sejfu. Polecamy zostawić najcenniejsze przedmioty w hotelowym depozycie, zamiast paradować ze wszystkim cały dzień. Jest to wygodna i bezpieczna opcja, szczególnie, że hotel ponosi odpowiedzialność na rzeczy, które pozostawimy pod ich opieką.

7 Łatwa forsa

W podróży najlepiej płacić niewielkimi banknotami. Nie wyciągajcie wysokich sum z bankomatów, ponieważ możecie zostać zauważeni przez potencjalnych złodziei. Jeżeli Wasz PIN do karty płatniczej wydaje się wyjatkowo prosty do ogdadnięcia, może warto zmienić go za trudny do rozszyfrowania i nie igrać z ogniem?

8 Przyjaźni obcokrajowcy

Turyści bardzo często dają się nabrać na trik przemiłych obcokrajowców, którzy oferują bezinteresowną pomoc, dokładnie wtedy, kiedy jej potrzebujemy. Szczególnie popularne jest to w podróży do Barcelony, gdzie złodzieje specjalnie przebijają opony turystom, a następnie bardzo przyjaźnie proponują pomoc.

9 Karty płatnicze

Dobrym pomysłem jest posiadanie kilku kart płatniczych, które schować możecie w różnych miejscach. Jeżeli na nieszczęście zostaniecie okradzeni, zawsze istnieje szansa, że będziecie w posiadaniu innych kart płatniczych. Zapomnijcie również o podróżowaniu z kartami zbliżeniowymi, takie lepiej zostawić w domu.

10  Spanie w podróży

Kiedy podróżujecie nocą, na przykład pociągiem, zawsze trzymajcie cenne przedmioty blisko siebie. Jeżeli macie plecak, najlepiej trzymać go pod głową w formie poduszki. Unikniecie tym samym niepotrzebnego stresu, gdyż kradzieże podczas spania w pociągu są jednymi z najczęstszych w podróży.

Pozostaje nam życzyć Wam udanych podróży i szczególnej ostrożności w poznawania nowych miejsc!

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie