Niedostarczony PIT 11: Jak powinien zachować się podatnik?

Co zrobić, gdy zbliża się termin złożenia rocznego zeznania podatkowego, a my nadal nie otrzymaliśmy od płatnika formularza PIT 11?

Niedostarczony PIT 11: Jak powinien zachować się podatnik?
Co robić gdy nie mamy potrzebnych dokumentów?

Zgodnie z prawem każdy płatnik zobowiązany jest przesłać wszystkim podlegającym mu podatnikom PIT 11 za mijający rok rozliczeniowy do końca lutego (jeśli pracownik złoży pisemny wniosek o wydanie dokumentu wcześniej, płatnika obowiązuje 14-dniowy termin udostępnienia formularza). Jedynym przypadkiem, w którym płatnik nie musi przekazać PIT 11 podatnikom jest sytuacja, w której to płatnik złoży roczne rozliczenie w imieniu swoich pracowników

Co jednak zrobić, gdy mimo upływu terminu nadal nie otrzymaliśmy PIT 11? Jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym bez tego dokumentu?
 

Nie otrzymałeś PIT 11? 

  • Spróbuj wyjaśnić sprawę ze swoim pracodawcą (płatnikiem) – być może dokument został wysłany, ale zgubił się po drodze, pracodawca będzie więc wiedział, że musi go udostępnić jeszcze raz. Mogło się też zdarzyć, że przez przeoczenie PIT 11 nie został wysłany. Dział księgowości albo zasobów ludzkich na pewno nie odmówi pomocy.
  • Jeśli płatnik odmawia współpracy i uparcie twierdzi, że PIT 11 został pracownikowi wysłany, pomimo że ten nigdy go nie otrzymał, możemy poprosić o interwencję Urząd Skarbowy. Zgodnie z ustawą, organowi skarbowem przysługuje prawo nałożenia na płatnika, który nie dopełnił swoich obowiązków, grzywny w wysokości uzależnionej od stawek dziennych.
  • Kara grzywny najczęściej działa skutecznie na płatników i nie zwlekają oni dłużej z przekazaniem podatnikowi PIT 11. Jeśli jednak nadal nie otrzymaliśmy wymaganego dokumentu, a ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego zbliża się wielkimi krokami, będziemy sobie musieli poradzić bez niego – nieotrzymanie PIT 11 nie zwalnia nas bowiem z obowiązku rozliczenia się z urzędem.
 

Jak rozliczyć się z fiskusem bez PIT 11?

W przypadku nieposiadania PIT 11 wszystkie dane o dochodach będziemy musieli zgromadzić sami. 

Potrzebować będziemy formularzy dokumentujących nasze wynagrodzenie, odprowadzane składki, koszty uzyskania przychodu czy zaliczek podatkowych. 

Wypełniając PIT na podstawie gromadzonej na własną rękę dokumentacji powinniśmy poinformować o tym urząd, dołączając kopie dokumentów wysyłanych do płatnika z prośbą o udostępnienie nam formularza PIT 11.

Może zdarzyć się i tak, że już po złożeniu rocznego zeznania podatkowego trafi do nas wysłany z opóźnieniem PIT 11, wystawiony przez płatnika. Jeśli okaże się, że otrzymany dokument różni się od przygotowanego przez nas, powinniśmy sprawdzić, który jest poprawny i złożyć ewentualną korektę zeznania w urzędzie. 


Sprawdź również:
Jak rozliczyć PIT przez internet? »
Konsekwencje błędów w rocznym zeznaniu PIT »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie