Niemowlak w rodzinie: 6 największych wydatków w pierwszym roku życia

Wkrótce w domu pojawi się niemowlak? Gratulacje! Pamiętajmy, aby przygotować się nie tylko psychicznie do nowej roli, ale także zaplanować budżet na nowe okoliczności.

Niemowlak w rodzinie: 6 największych wydatków w pierwszym roku życia
Jak dobrze przygotować się finansowo do roli rodzica

Zamiast wybierania idealnego imienia przez większość czasu, usiądźmy wygodnie, przygotujmy kartkę i długopis i zaplanujmy nasze finanse.
 
Jak wiadomo, posiadanie dziecka nie jest tanie. Trzeba zdawać sobie sprawę z kosztów i zaplanować wydatki jeszcze zanim niemowlak pojawi się w naszym życiu.
 

Pierwsze wydatki na niemowlaka

 

6. Zabawki

Żaden rodzic, a już tym bardziej niemowlak, nie wyobraża sobie życia bez zabawek.

W pierwszych miesiącach warto zaopatrzyć się w gadżety, które ułatwią codzienne funkcjonowanie. Mowa o zabawkach, które pomogą uśpić dziecko czy odwrócić uwagę od czynności, których niemowlak nie pokocha, jak na przykład przebieranie. Polecamy również gadżety do kąpieli.

Wybierajcie mądre zabawki, rozwijające i stymulujące rozwój dziecka. Dobrym pomysłem są zabawki z muzyką i dźwiękiem.

 

5. Meble i fotelik samochodowy

Niezależnie od tego, czy interesujecie się zakupem nowoczesnych i dizajnerskich mebli dla nowego członka rodziny, czy wolicie modne sieciówki typu Ikea, pamiętajcie, aby kupić odpowiednie łóżeczko.

Na pewno przyda się także przewijak, który dobrze jest kupić razem z materacem i szufladkami na pieluchu i środki pielęgnacyjne.

Wydatkiem, który będziecie musieli ponieść będzie także nosidełko do samochodu. Pamiętajcie o tym, że niemowlak na pokładzie to duża odpowiedzialność, więc zadbajcie o bezpieczeństwo.

⇒ Przydatny poradnik: Dziecko w samochodzie: Zasady bezpieczeństwa w trakcie podróży

 

4. Ubranka

Każdy młody rodzic z całą pewnością otrzyma całą masę ubranek dla dziecka. Niemowlak rośnie w zaskakującym tempie, więc radzimy zaopatrzyć się w większe rozmiary, gdyż może się okazać, że nasza pociecha nie będzie miała nawet okazji, żeby przymierzyć wszystkich ubrań.

Aby zaoszczędzić, warto odwiedzić internetowe sklepy, np. www.allegro.pl, na którym znajdziemy przepiękne, prawie nie używane ubranka dla niemowlaków często za połowę ceny.

 

3. Pieluchy i środki pielęgnacyjne

Kosztem, z którym naturalnie trzeba się liczyć, jest zakup pieluch oraz chusteczek pielęgnacyjnych. Cena zależy od rodzaju pampersów, ale często trafić można na promocje. Pamiętajcie o tym, że zakupy można robić przez Internet i korzystać nie tylko z często niższych cen, ale również dowozu towaru do domu (na przykład www.auchandirect.pl)

Na rynku pojawiły się też jakiś czas temu pieluchy wielokrotnego użytku, które kupicie bez problemu w internecie.

Nie zapomijacie, że niemowlak potrzebować będzie także kremów, oliwek i specjalnych odżywek, które warto skonsultować z lekarzem.

 

2. Karmienie

Jeżeli decydujemy się na karmienie piersią, poza wszystkimi naturalnymi zaletami z tym związanych, będziemy bardzo oszczędzać.

Mleko dla niemowlaków to niemały wydatek, szczególnie jeśli nasze dziecko będzie nieco wybredne. Dobranie odpowiedniego pożywienia dla malucha to często nielada wyzwanie. Dodatkowo nastawmy się na suplementy, witaminy dla dziecka oraz mamy.

W kolejnych miesiącach nasz niemowlak będzie chciał jeść coraz to nowsze potrawy i zakup zupek, przecierów czy deserów stanie się obowiązkiem. Warto gotować samemu, wybierają naturalne, ekologiczne produkty, dzięki którym nie tylko damy dziecku to, co najlepsze, ale także zaoszczędzimy - słoiczki z jedzeniem dla dzieci są bardzo małe i nie należą do tanich.
 
 

1. Poród

Według prawa obowiązującego w naszym kraju, każda kobieta w czasie ciąży, a także porodu oraz połogu (6 tygodni) ma prawo do otrzymania bezpłatnej opieki medycznej. W tym czasie NFZ ma za zadanie pokryć koszty leczenia - warto pamietać, że także osób, które nie są ubezpieczone.

Trzeba jednak spełnić jeden warunek: porób musi odbywać się w publicznym szpitalu, który posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.


Szpital publiczny
Jeżeli decydujemy się na poród w szpitalu publicznyn, opieka z zasady więc zatem bezpłatna. Istnieją jednak pewne usługi, które wiążą się z kosztami:
 
  • poród w pojedynczej sali o wysokim standardzie 300 - 500 złotych
  • opieka wybranej położnej: cena kształtuje się pomiędzy 800 a 1500 złotych
  • wybór przez pacjentkę lekarza może wiązac się z wydatkiem rzędu 1500-2000 złotych
  • opcja znieczulenia zewnątrzoponowego to koszt 500 – 600 złotych

UWAGA!
Za poród z udziałem osoby towarzyszącej, szpital nie może pobierać opłat według aktualnego prawa!


Szpital prywatny
Jeżeli decydujecie się na poród w prywatnej klinice, nastawcie się na wyższy standard oraz rzecz jasna, wyższe ceny.

Koszt porodu naturalnego to okolice 3-5 tysięcy złotych, natomiast cesarki 5-8 tysięcy złotych. Prywatne placówki oferują także specjalne pakiety porodowe, za które zapłacimy aż 8-13 tysięcy złotych.


Szpital prywatny z umową z NFZ
Istnieją także szpitale prywatne, które posiadają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i oferują opcję częściowo płatnego porodu.

Na czym to polega?
Otóż nie płacimy za poród, ale tylko za opiekę po porodzie. Za 3 doby spędzone w szpitalu zapłacimy około 1500 złotych.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie