Nieużywane mieszkanie: sprzedać czy wynająć?

Nieużywane mieszkanie to solidne zabezpieczenie finansowe. Czy warto je sprzedawać?

Nieużywane mieszkanie: sprzedać czy wynająć?
Co zrobić z mieszkaniem bez stałych lokatorów?

Posiadasz mieszkanie, którego nie używasz i nie wiesz, czy bardziej opłaca się je sprzedać czy wynająć? Każdy z nas ma swoje własne preferencje i inaczej podchodzi do kwestii posiadania mieszkania jako cennego finansowego zabezpieczenia. Jakie są jednak plusy i minusy obu wskazanych opcji?

Sprzedać czy wynająć mieszkanie?

 

Wynajem mieszkania

Wynajem nieużywanego mieszkania może przynieść niezły dochód, który zasili nasz domowy budżet comiesięczną stałą kwotą.

  • Wiele zależy oczywiście od jego lokalizacji i stanu – na największy zysk mogą liczyć właściciele mieszkań położonych w centrum dużych ośrodków miejskich lub mieszkań w nowym budownictwie, urządzonych w nowoczesnym, „bezpiecznym” stylu, który łatwo dopasować do indywidualnych upodobań. 
  • Jeśli takiego mieszkania nie posiadamy, musimy liczyć się z tym, że jego remont pociągnie za sobą spore koszty. Każda zmiana mieszkańca będzie prawdopodobnie również pociągała za sobą konieczność przeprowadzenia drobniejszych prac remontowych – odmalowanie ścian, wymiana tapet, dywaników łazienkowych czy uszkodzonych słuchawek prysznicowych będą prawdopodobnie nie do uniknięcia.
  • Wynajem mieszkania to też konieczność interwencji w przypadku jakichkolwiek problemów z lokum – musimy być gotowi na odpowiedź na większość próśb i zażaleń najmujących, co często wiąże się z koniecznością wizyty w wynajmowanym miejscu.

Z drugiej jednak strony wynajem mieszkania, przynosząc jednocześnie dodatkowy dochód, pozwala nam na zachowanie własności posiadanego lokum. Nigdy nie wiadomo, jak wyglądać będzie w przyszłości nasza sytuacja finansowa, a mieszkanie to jednak spore zabezpieczenie finansowe. Posiadając je możemy też zapewnić solidny start w przyszłość naszym dorosłym, usamodzielniającym się dzieciom.

Jeśli nadal spłacamy nasze mieszkanie a z różnych względów nie możemy w nim czasowo mieszkać, wynajem może być dobrym sposobem na przyśpieszenie spłaty posiadanego kredytu i zachowanie płynności finansowej. 

Sprzedaż mieszkania

  • Sprzedając mieszkanie zapewniamy sobie spokój – nie musimy się martwić czy nowi lokatorzy nie zniszczą najmowanego lokum lub nie zadzwonią w środku nocy, zgłaszając nowy problem do rozwiązania.
  • Nie musimy obawiać się, że odkładanie w czasie sprzedaży sprawi, że mieszkanie zacznie tracić na wartości przez co odstąpimy je komuś po znacznie niższej cenie niż ta, którą sami zapłaciliśmy za jego zakup.
  • Sprzedając zapewniamy sobie też nagły zastrzyk dużej gotówki, którą przeznaczyć możemy na większy cel – na przykład pokrycie części kosztów budowy domu czy spłatę kolejnych rat kredytu hipotecznego.
  • Jeśli sprzedajemy mieszkanie w celu kupienia większego, możemy spróbować zamienić lokal z kimś zainteresowanym mniejszym metrażem i pokryć jedynie różnicę wartości.

Z drugiej jednak strony tracimy zabezpieczenie finansowe „na wszelki wypadek”, a brak konkretnego celu motywującego nas do oszczędzania może sprawić, że pieniądze otrzymane za sprzedaż mieszkania zostaną szybko roztrwonione.

Na decyzję o sprzedaży lub wynajmie mieszkania wpływ ma wiele czynników, które zależą od indywidualnej sytuacji każdego z nas. Warto zastanowić się, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Jak tanio urządzić mieszkanie »
Jak oceniać mieszkania do wynajęcia »
Krok po kroku jak kupić mieszkanie »
Jak ustanawiana jest hipoteka na nieruchomości? »
Najlepsze polskie miasta dla rodzin z dziećmi »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie