4 porady jak przygotować niezawodne wideo CV

Wideo CV to wciąż nowinka na polskim rynku pracy. Może się ono jednak okazać atrakcyjną alternatywą dla papierowych życiorysów.

4 porady jak przygotować niezawodne wideo CV
Kreatywny sposób na znalezienie pracy

Chociaż polscy pracodawcy wciąż chętnie przyjmują tradycyjne papierowe życiorysy od kandydatów na nowe stanowiska, coraz większą popularność zdobywa również nowe rozwiązanie rekrutacyjne – wideo CV. Krótkie filmiki pozwalają pracodawcom przyjrzeć się nie tylko faktom z życia zawodowego kandydata, ale i poznać cząstkę pokazanej w klipie osobowości. Jak przygotować niezawodne wideo CV?
 

Postaw na wideo CV

Wideo CV to dla wielu pracodawców alternatywa dla tradycyjnych rozmów kwalifikacyjnych, będących często jednym z pierwszych etapów rekrutacji.

Zamiast bezosobowych faktów pozwala pokazać rekruterom prawdziwego, uśmiechniętego człowieka, jego sposób wysławiania się, budowania zdań, reakcje na pracę z kamerą, umiejętności panowania nad stresem, temperament, a często również zdolności lingwistyczne.

 

Wideo CV – o czym pamiętać?

 

Nie ucz się na pamięć!

Specjaliści są zgodni – przede wszystkim nie uczmy się na pamięć wcześniej przygotowanych, gramatycznie poprawnych, językowo wystylizowanych długich zdań.

Pracodawca będzie w stanie od razu rozpoznać, kto wygłasza z pamięci nudne monologi, a kto posługuje się jedynie wcześniej przygotowanym konspektem zawierającym najważniejsze punkty mające zostać poruszone w czasie nagrania.

Chociaż warto zadbać o poprawność językową i odpowiedni dobór słownictwa, drobne potknięcia są dopuszczalne, a kandydat ma prawo do chwili zastanowienia i oddechu pozwalającej przemyśleć dalsze słowa.

 

Trening czyni mistrza

Przed przystąpieniem do nagrania poćwiczmy chwilę przed lustrem. Najważniejsze to nie dać się obezwładnić stresującemu ściskowi żołądka i gardła.

Patrzmy w kamerę i nie pozwalajmy, by nasz wzrok błądził we wszystkich kierunkach. Używajmy normalnego tonu głosu, panujmy nad jego intonacją i kontrolujmy drżenie. Przybierzmy miły wyraz twarzy, uśmiechajmy się, dajmy się polubić.

 

Krótko i na temat

Nie przedłużajmy! Wystąpienie nie powinno być zbyt długie i rozbudowane, bo pracodawcy może nie starczyć cierpliwości na dobrnięcie do jego końca.

W wideo CV zawrzyjmy jedynie najważniejsze informacje, próbując przedstawić je w możliwie ciekawy sposób. Nie zapomnijmy się przedstawić, zaczynając od imienia i nazwiska.

 

Liczy się pierwsze wrażenie

Pamiętajmy, że patrzymy na siebie oczami przyszłego pracodawcy. Zadbajmy więc o schludny, elegancki wygląd dostosowany do stanowiska, o jakie się ubiegamy.

Nie zapomnijmy o fryzurze, delikatnym makijażu czy zadbanych dłoniach i paznokciach – w wideo CV każdy szczegół naszego wyglądu może zwrócić uwagę przyszłego pracodawcy.


Wideo CV to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych wersji życiorysu. Choć nagrywanie filmu może nam się wydać stresujące, nie dajmy obezwładnić się stresowi. Nie zmieniajmy się też na siłę w kogoś, kim nie jesteśmy, próbując zaprezentować się pracodawcy z jak najlepszej strony.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie